Preview k zápasu
čt 7.3.2019 | Radek Staněk

Pokořit rivala a naladit se na play off. Hradec jede do Pardubic

Už jen jeden zápas a základní část extraligové sezóny 2018/19 bude minulostí. A nepůjde jen o tak nějaké utkání, nýbrž o derby v Pardubicích. Již potřetí za poslední čtyři roky se oba rivalové potkají v posledním kole. Hradec bude chtít ukončit sérii čtyř porážek a zabojovat o třetí místo, které je teoreticky stále ve hře. Zároveň se definitivně rozhodne o čtvrtfinálovém soupeři. Zda se Lvům postaví Kometa či Olomouc se rozhodne v pátek večer.

„Je to derby, které je třeba zvládnout a dobře se naladit do dalších bojů.“

61 Daniel Rákos (o bitvě proti Pardubicím)

Hradec proti Mladé Boleslavi počtvrté v řadě prohrál, přesto nepropadá panice, což dokládá i Daniel Rákos. „Samozřejmě je to nepříjemné, ale neděláme si z toho příliš těžkou hlavu. Spíše se snažíme zaměřovat na věci, které rozhodují v play off. Mrzí nás, že nevyhráváme, ale vyloženě špatná nálada nepanuje,“ tvrdí s vírou, že pro vyřazovací boje tato série nebude nic znamenat. „Doufáme, že na nás nebude mít vliv, začíná se od nuly. Musíme ale už teď zlepšit výkony a v play off na ně navázat,“ přidává směrem k aktuální situaci.

Jako ideální příležitost k návratu na vítěznou vlnu se jeví zápas proti Dynamu. „Je to derby, které je třeba zvládnout a dobře se naladit do dalších bojů. Určitě nechceme jít do play off s pěti porážkami,“ říká bývalý hráč Pardubic, natěšený na další derby. „Vždy byla skvělá atmosféra, teď tomu asi nebude jinak. Celá kabina se těší, navíc dorazí známí, také kamarádi a rodina. O to speciálnější to pro mě bude, ale chci hrát, jako v každém jiném střetnutí,“ předestírá před sledovaným utkáním.

Před posledním kolem mají svěřenci Tomáše Martince ještě matematickou možnost posunout se na 3. místo, pro hráče se však nejedná o hlavní téma, stejně jako možnost určitého taktizování. „Derby si nikdo nedovolí vypustit, my ho chceme vyhrát tak jako tak a na tabulku nijak zvlášť nehledíme,“ hlásí s odhodláním hradecký útočník, který opětovně připomíná důležitost utkání i směrem k dalšímu vývoji. „Všechno teď směřujeme k play off a snažíme se to tak i pojímat,“ uzavírá Daniel Rákos.

Po solidním startu přišlo pardubické trápení

Přestože Dynamo před sezónou přišlo o několik opor, vstup do aktuálního ročníku předvedlo solidní. V prvním kole sice podlehlo Vítkovicím, následně však přišly cenné výhry proti silným soupeřům. Dvakrát se před Východočechy musel sklonit Liberec, kapitulovalo i Brno s Plzní. Poté ale nastala série čtyř proher, poslední 1:7 s Karlovými Vary znamenala po 12. kole konec kouče Miloše Holaně.

Impuls v podobě nástupu nového trenéra Břetislava Kopřivy zafungoval okamžitě, Pardubice vyhrály v Hradci 6:4. Po následné prohře ve Vítkovicích ještě Dynamo loupilo v Litvínově, opět ale následovala další šňůra proher a změna na velitelském můstku, do východočeské metropole se v roli hlavního kouče vrátil Ladislav Lubina.

Tentokrát ale výsledkové vzepětí nepřišlo, Pardubice od zmiňované výhry v Litvínově čekaly na triumf téměř dva měsíce, než na konci prosince zvítězily na Spartě. Ani po tomto úspěchu na ledě tradičního rivala se ale loňští čtvrtfinalisté nechytili a zapisovali další nezdary. Celkově vzato od 4. listopadu zaznamenali 3 výhry a 32 porážek.

Kádr Dynama prošel výraznou proměnou

PetrSýkora
Pardubický kanonýr zaznamenal proti Třinci extraligovou branku číslo 384, kterou vyrovnal dosavadní maximum Petra Tona.

Na nepříznivý vývoj sezóny reagovalo vedení průběžnou obměnou sestavy, která se dotkla všech řad. V brankovišti se na hostování ukázal zkušený Peter Hamerlík, po jeho odchodu ale Pardubice sázejí na své kmenové gólmany. O něco lepší čísla letos vykazuje Milan Klouček, který má úspěšnost 89,71 % a průměr 3,11. Častěji se do brány ale dostává Ondřej Kacetl s 89,08 % a průměrem 3,37.

Na soupisce už nenajdeme beka Marka Trončiského, který je díky 11 bodům dosud nejproduktivnějším obráncem týmu. Stejný počet (2+9) zaznamenal i Jacob Cardwell. Výraznou obměnu zadních řad pak dotvrzovali nově příchozí Nicholas Schaus, Juraj Mikuš, Oscar Eklund či Mathias Porseland.

Nejproduktivnějším hráčem Dynama je aktuálně Rostislav Marosz s 20 body (9+11). Za ním s těsným odstupem následuje dvojice klubových ikon. Petr Sýkora zaznamenal 19 bodů (9+10), Tomáš Rolinek pak 17 (7+10). Mezi známá jména, která v průběhu ročníku posílila útočné řady patří Brian Ihnačák s Markem Hovorkou.

Hradec zaútočí na třetí výhru v derby za sebou

O prvním derby letošní sezóny byla již řeč výše, na závěr úvodní čtvrtiny základní části přijelo Dynamo do Hradce i s novým koučem Břetislavem Kopřivou. Po dvou třetinách vedlo již 5:1, Mountfield se sice v poslední části výrazně vzepjal, výhru rivala 6:4 ale neodvrátil. Odveta na pardubickém ledě již vyšla Lvům lépe, a přestože inkasovali jako první, dokázali utkání otočit a vyhrát 4:1. Také v lednovém zápase nejprve skórovalo Dynamo. Hradec ale opět reagoval a o jeho triumfu 2:1 rozhodl v předposlední minutě Filip Pavlík.

Statistické okénko – Pardubice…

  • … mají nejhorší útok v extralize, nasázely 98 branek. Jako jediné se tak zatím nedostaly na třímístné číslo.
  • … disponují se 185 brankami i nejpropustnější defenzívou soutěže. Hradec inkasoval 121 gólů.
  • … jsou třetí nejlepší v blokování střel. Zastavily jich takto už 618, zatímco poslední Lvi 405.
  • … mají společně s Litvínovem nejhorší vstupy do zápasů. Jako první skórovaly jen v 18 případech.
  • … jsou s 11,85 % nejhorší ve využívání přesilových her. Nejlepší Liberec má 22,03 %.

Derby budou provázet zvýšená bezpečností opatření

Jako tradičně se derby dotknou zvýšená bezpečnostní opatření. Hala bude otevřena již v 16 hodin. Před vstupem budou probíhat prohlídky, osoby pod vlivem alkoholu či omamných látek nebudou vpuštěni, stejně jako návštěvníci s pyrotechnikou či zbraněmi. Fanoušci Hradce budou od hlavního nádraží v Pardubicích doprovázeni příslušníky Policie České republiky. Příznivci Mountfieldu HK budou mít před halou vyčleněn oddělený koridor ke vchodu do sektoru hostí.

Sestavy z minulého utkání


Pavelka – Zámorský, Linhart, Nedomlel, Cibulskis, F. Pavlík, Graňák, Štindl – Smoleňák, Rákos, Chalupa – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Vopelka, Kukumberg, Miškář – Paulovič, Nedvídek, J. Dvořák.