Aktuální zprávy z klubu
st 13.3.2019 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Představení soupeře č. 1: Srovnání týmů a měst

Nejdůležitější část hokejové sezóny se kvapem blíží a jelikož oproti loňsku na svého čtvrtfinálového soupeře Lvi nemusí čekat, můžeme si ho s předstihem podrobně představit. V první řadě přijdou na řadu statistiky, silné a slabé stránky obou soupeřů a také porovnání obou krajských metropolí. Hradec totiž v play off nevyzve nikoho jiného než brněnskou Kometu.

Vstupenky na 1. a 2. čtvrtfinále

Pořadí v extraligové tabulce určuje počet bodů, které jednotlivé týmy v základní části dokázaly posbírat. Z tohoto pohledu je na tom lépe Mountfield, který pro sebe uzmul 93 bodů a vybojoval čtvrté místo, čímž si také vydobyl výhodu domácího prostředí. Brňané ale nijak výrazně nezaostali, z páté pozice se na svého soka dívají pouze s pětibodovou ztrátou.

Výhoda domácího prostředí se v nadcházející sérii ale může zdát pouze jako relativní. Mountfield sice v ČPP Aréně body nerozdával leckomu a v tabulce skončil s 57 body třetí, Kometa si naopak velmi dobře vedla na kluzištích soupeřů, odkud vyválčila 38 bodů a v tabulce venkovních zápasů je čtvrtá. Navíc v minulých dvou sezónách každou sérii začínala venku, i tak ale dokráčela k dvěma titulům.

Jedním ze základních ukazatelů výkonnosti týmů je samozřejmě počet vstřelených a inkasovaných branek. I v tomto ohledu jsou oba kluby velmi vyrovnané, Hradec nasázel soupeřům 147 branek, Brno o dvě více. V obraně se více činili Lvi, kteří připustili pouze 125 gólů soupeře, zatímco do sítě modro-bílých spadlo 133 puků.

Hradec oplývá střeleckou převahou, Brno lepšími přesilovkami

Klíčovým aspektem bývají v rozhodující části sezóny početní výhody. O ty se můžou opřít především Moravané, kteří dokázali 19,17 % těchto herních situací přetavit v branku. Hradec v této herní činnosti spíše strádal, 14,86 % není zrovna dobrou vizitkou speciálních týmů. Zato v oslabení Lvi bojovali příkladně, ubránili jich hned 85,71 %. Kometa se však nechtěla nechat zahanbit a s úspěšností 84,4 % se umístila hned za Východočechy.

Mountfield letos zdobila především střelecká aktivita, což dokládá druhý nejvyšší počet střel na branku, konkrétně 1658 přesných pokusů. Kometa jich sice vyslala jen 1497, ovšem její hráči byli o něco přesnější. Každá desátá rána Moravanů skončí v síti, zatímco Hradec se dostal na přesnost 8,9 %. A zatímco Lvi stříleli opravdu ze všech pozic, o čemž svědčí i 657 ran mimo tři tyče, což je nejvíce ze všech týmů, Brňané si své rány hlídali. Mimo branku jich z jejich holí skončilo jen 552.

Pokud lze označit jednu herní činnost, ve které nevyniká ani jeden z týmů, je to bezesporu vhazování. Hradec vybojoval puk po buly v 48,64 %, Kometa na tom byla s úspěšností 48,38 % dokonce o chlup hůře. Na co si ale v Brně stěžovat rozhodně nemůžou je zaplněnost jejich stadionu. Do DRFG Areny průměrně zamíří 7491 diváků, což je více než 97 % celkové kapacity. Z této stránky nemá Kometa konkurenci. Hradecká průměrná návštěva čítá 5076 fanoušků a jedná se o sedmou nejvyšší návštěvnost.

Hradec Králové Srovnání měst Brno
Královéhradecký Kraj Jihomoravský
92 917 Počet obyvatel 379 527
105,69 km² Rozloha 230,22 km²
1225 Vznik města 1243
235 m n. m. Nadmořská výška 190-497 m n. m.
21 Městské části 58
ČPP Aréna Zimní stadion DRFG Arena
6 890 Kapacita ZS 7 700