Preview k zápasu
čt 3.12.2015 | Lukáš Štěrovský

Proti Karlovým Varům s novým mužem na střídačce. Utne Hradec sérii čtyř proher?

25. kolo letošního ročníku extraligy bude pro hradecké fanoušky mít zcela jistě zvláštní nádech. Na střídačce východočeského mužstva už totiž nadále neuvidí charismatického Petera Draisaitla, kterého nahradil neméně výrazný Vladimír Kýhos. Ten bude mít o motivaci zcela jistě postaráno. Jednak bude potřebovat tým řádně nabudit před derby, jednak Energii v minulosti sám koučoval, což může zápasu dodat drobet prestiže navíc.

HC Energie Karlovy Vary – Mountfield HK, pátek 18:00: ON-LINE

Jak změnu trenéra a první trénink pod vedením nového muže vnímali samotní hráči, popisuje Rudolf Červený. „Je to nový impulz, všichni samozřejmě byli natěšení. Byl to intenzivní trénink. Řekli jsme si pár změn, jak chceme hrát. Ještě si to budeme dále upřesňovat a pracovat na nových poznatcích, co po nás chce trenér,“ vykládá šikovný útočník.

Podle něj by Hradec díky novému lodivodovi mohl získat taktickou výhodu. „Je pravda, že většinou tým, co má nového trenéra, minimálně v prvních zápasech získá impulz. Navíc myslím, že když se Vary budou teď třeba dívat na video, a my něco změníme, tak by mohla vzniknout určitá výhoda,“ předkládá svoji úvahu mladý forvard.

Přestože výsledky z poslední doby ideální nebyly, herní projev Hradce na tom nijak žalostně nebyl. „Že by na nás byla deka, že jsme čtyřikrát prohráli, to v žádném případě. O zápasech, co jsme odehráli, bych řekl, že jsme byli i lepší. Spíš až přes přemíru snahy jsme zbytečně otevřeli hru a dostali góly z brejků. Ale rozhodně to nebyl výkon, za který bychom se museli stydět,“ má jasno Rudolf Červený.

Energie je těsně nad zónou sestupu

Karlovy Vary přesně v duchu posledních sezón i letos laborují s umístěním kolem pozic, které znamenají účast v baráži. Svěřenci trenéra Petera Oremuse okupují dvanácté místo s náskokem pouhých dvou bodů na třináctý Zlín a čtyř na poslední Litvínov. Tyto týmy ale mají oproti Varům zápas k dobru.

Poslední zápasy K. Varů
K. Vary – Chomutov 2:4
Zlín – K. Vary 3:5
K. Vary – Olomouc 1:2
K. Vary – Vítkovice 1:3
Litvínov – K. Vary 1:4

Západočechům se navíc aktuálně výsledkově moc nedaří. Z posledních šesti duelů jen dvakrát vyhráli za plný počet bodů. Jednou se jim podařilo dovést zápas do prodloužení, ve kterém ale tehdy Mladé Boleslavi podlehli a získali „jen“ bod.

Hradec je na tom ale podobně. Čísla hovoří jasnou řečí – Královéhradečtí prohráli čtyřikrát v řadě, navíc tři body získali naposledy prvního listopadu, a to na ledě Litvínova. Pak ale nastala reprezentační pauza a výsledkový propad.

První letošní zápas byl ve znamení rozlučky Michala Tvrdíka

Úvodní letošní zápas mezi Karlovými Vary a Mountfieldem dopadl lépe pro domácí, ostatně jak je pro vzájemné duely (minimálně z loňské sezóny) těchto celků typické. Utkání se neslo ve znamení dvou událostí. Jaroslav Kudrna oslavil osmistý extraligový zápas, Michal Tvrdík se zase rozloučil s kariérou profesionálního hráče.

kolodatumdomácíhosté
12. po 19.10.2015 Mountfield HK Karlovy Vary 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)   

Rostislav Marosz se neztratí ani mezi hráči z jiných klubů

Nejpilnějším sběratelem bodů je v dresu Západočechů Rostislav Marosz, který je současně i nejlepším střelcem. Celkem 7 gólů a 14 asistencí znamená 21 bodů, což Maroszovi přisuzuje dokonce páté místo mezi všemi extraligovými hráči.

Jen dva body za Maroszem je Tomáš Rachůnek. Ten nasbíral 3 góly a 16 asistencí, a právě tento počet gólových přihrávek hráče řadí na třetí místo v tabulce všech hráčů nejvyšší tuzemské soutěže.

Brankářskou jedničkou je v Karlových Varech pro sezónu 2015/16 Tomáš Závorka, který je zatím na hodnotě 90,84 % v úspěšnosti zákroků a jeho průměr inkasovaných branek činí 2,90 gólů na zápas. V celkové tabulce se jedná o průměrná čísla.

Statistické okénko – Karlovy Vary…

  • … inkasovaly nejvíce gólů ze všech týmů – 78 gólů. Hradečtí gólmani museli puk ze své sítě lovit v 61 případech.
  • … na branku soupeře průměrně vysílají druhý nejmenší počet střel, a to pouze 23,96 střeleckých pokusů za zápas. Hradec je už nad hodnotou 28.
  • … mají třetí nejhorší oslabení v extralize. Západočeši totiž ubrání jen 81,58 % her v početní nevýhodě. První Litvínov je skoro na 87 %.
  • … jsou z hlediska úspěšnosti druhé nejhorší na vhazování. Vyhrály jen 46,56 % buly. Mountfield jen na hodnotě 49, 62 % vyhraných vhazování.
  • … na domácím ledě prohrály v základním čase nejvícekrát ze všech, a to v 9 případech.
Sestavy z minulého utkání
Závorka – Bičánek, Dvořák, Sičák, Benák, Gulaši, Rodney, Redlihs – Rachůnek, Marosz, Huna – Duda, Bulík, Bartek – Vachovec, Kůs, Koblasa – Rohan, Osmik, Gorčík. Trenér: Peter Oremus.
Svoboda (od 29. Kacetl) – Pláněk, Vydarený, K. Pilař, Čáp, Dietz, Jank, Vašíček – Kudrna, Ihnačák, Šimánek – Bednář, Kukumberg, Dej – Červený, Knotek, Courchaine – Köhler, Honejsek, Pavlík. Trenér: Peter Draisaitl.