Rozhovory
po 30.12.2013 | Jan Vavřina

První trefa Michala Švihálka k bodům nepomohla. Nebyl to ideální zápas, ví mladík

Dlouhých jednatřicet zápasů čekal Michal Švihálek na svou premiérovou branku v hradeckých barvách. Ta přišla ve druhé třetině zápasu proti Kometě Brno, kdy mladý forvard tečoval nahození Petera Mikuše od modré čáry. Radost z premiérové trefy mu ale zkazila porážka, kterou musel se svými spoluhráči skousnout v posledním zápase tohoto kalendářního roku.

Po třech výhrách v řadě jste prohráli. Kde byste viděl hlavní příčiny porážky?
Dostali jsme tři góly a dali jen dva. Hlavně ve druhé třetině nás Kometa přehrávala, nebyli jsme schopni se dostat z obranného pásma. A když hrajeme tam, gól dáme jen těžko. Byly tam přesilovky, také dvojnásobná, ale nic jsme nevyužili. To může být další z příčin. Tentokrát to prostě nebyl ideální zápas.

V hodně zápasech jste doma prohrávali a dokázali stav otočit, proti Brnu to bylo přesně obráceně. Je na tým větší tlak, když vede a soupeř se žene za vyrovnáním?
Myslím, že ne. Tohle nevnímáme. Letos se nám hodněkrát podařilo otočit zápas, i když jsme prohrávali. Hokej se hraje šedesát minut a těch šedesát minut se musí odmakat naplno. Je jedno, jestli vedeme, nebo prohráváme. Bohužel jsme na soupeře nestačili.

Ve druhé třetině vás Kometa tlačila, vy jste vystřelili jen dvakrát na bránu, z toho jste se jednou prosadili. Na druhou stranu ve třetí třetině jste do toho bušili a nic tam nespadlo. Kometě asi štěstí nechybělo...
Určitě za tím může být štěstí, ale brankář jim chytal dobře. Někdy to tak prostě je. Tentokrát ho měl soupeř trošku víc, a tak vyhrál.

Po jednatřiceti zápasech jste se v hradeckém dresu konečně dočkal gólu. Jak to tam spadlo?
Peter Mikuš odtáhl puk od mantinelu až na střed a vystřelil. Já jsem nebyl chvíli nikým bráněný, takže jsem tečoval puk hokejkou do brány. Samozřejmě jsem za to šťastný, ale tři body by byly lepší.

Zvýší branka po takové době hokejistovi sebevědomí?
V to doufám. Doufám, že nebudu na další gól čekat dalších třicet zápasů, a že tam ještě pár gólů do konce sezóny napadá. Někdy to tak je, že se člověk rozjede, až když dá ten první. Teď jsem ho konečně dal a doufám, že mi tam ještě nějaké napadají.

Chyběl vám Jirka Šimánek, výrazná persona ve vašem mužstvu. Jak moc to bylo znát?
Znát určitě trošku je, když chybí hráč jeho typu a kvalit. Přece jenom je třetí v bodování extraligy a takový hráč týmu schází.

Byla zase super atmosféra, trochu ji ale zkazily výtržnosti příznivců Brna. V první třetině byl v hale dým, nenarušovalo to nějak hru?
Myslím si, že ne. Ze začátku sezóny, když se to tady rozjíždělo, tady byla mlha větší. Nerad bych se vyjadřoval k fanouškům soupeře. Byli vášniví, ale tohle je blbý. Je to taková hloupost, ale stává se to.

Na druhou stranu pomohli svou měrou k celkové atmosféře zápasu, se kterou budete jistě spokojeni...
Určitě. Jak fanoušků Komety, tak našich řvalo hodně, byli slyšet a atmosféra byla parádní. Hraje se mnohem líp, když fanoušci řvou, ať je to z jedné nebo druhé strany. Naši fanoušci jsou famózní a můžeme jim za kulisu, kterou nám připravují, jenom děkovat.