Rozhovory
st 8.4.2020 | Daniel Krátký, Jan Vavřina

Radek Smoleňák jako učitel: Je fajn, že ČT pomáhá dětem

Nezvyklou roli učitele tělesné výchovy si v úterý dopoledne vyzkoušel hradecký kapitán Radek Smoleňák, kterého si Česká televize pozvala jako sportovního hosta do speciálního výukového pořadu UčíTelka. Třiatřicetiletý mazák se v nové roli vůbec neztratil a s dětmi si z chutí zacvičil. O svých dojmech také mile rád povyprávěl a zároveň zavzpomínal na svá školní léta.

Zkušený hokejista Radek Smoleňák dostal v úterý dopoledne na starost několik dětí a s nimi si před kamerami České televize v pořadu UčíTelka zacvičil. „Bylo to příjemné zpestření situace, která nás potkala. Když mi volali z České televize a ptali se mě, jestli bych tam přišel, tak jsem nad tím vůbec nepřemýšlel a hned jsem řekl, že ano,“ prozrazuje jeden z nejzkušenějších hokejistů královéhradecké kabiny. „Myslím si, že je to fajn projekt od České televize, která tak pomáhá dětem a rodičům co se tyče školy a je to takové zpestření. Udělalo mi to velkou radost, že mi zavolali a mohl jsem být součástí,“ míní o speciálním výukovém pořadu.

Majitele více než šedesáti reprezentačních startů vůbec upoutal výukový pořad UčíTelka, pro který měl jen slova chvály. „Měl jsem čas se pobavit s pár lidmi, kteří se kolem toho motají. Prakticky to vymysleli na koleni, protože reagovali na situaci a rozhodli se udělat takhle narychlo speciální pořad,“ popisuje, kterak tento speciální pořad vlastně vznikl. „Není to pro ně jednoduché. Klobouk dolů, že do toho šli a každý den obstarávají učitele nebo lidi, kteří tam přijdou. Dělají to velmi dobře a myslím si, že ulehčí spoustu práce i rodičům, kteří občas nemají náladu, čas nebo je už prostě nebaví se učit s dětmi. Tohle je takové odreagování pro děti i rodiče, protože je to něco nového. Je to fajn, že televize myslí na děti a takhle pomáhá,“ vzdává hold výrobcům pořadu.

Hráč s číslem 70, který si vyzkoušel také sedm utkání v NHL, by však práce učitele až tak nelákala. „Nedokážu si to vůbec představit, přece jenom je rozdíl mít děti jen takhle na chvilku. A to i přesto, že děti mám rád, rozumím si s nimi a myslím si, že vím, jak na ně. Druhá věc je ale mít pětadvacet dětí každý den pohromadě, když každé je jiné. To bych asi nedal, klobouk dolů před učiteli. Myslím, že to není všechno jen radostné a veselé a kolikrát musí řešit věci, které bych asi řešit nechtěl,“ oceňuje tuto náročnou profesi.

UčíTelka ✏️ - 17. den (Matematika)

Dnešní téma vzdělávacího pásma UčíTelka pro žáky prvního stupně je matematika! ✏️ Sledujte živě u nás na Facebooku, na ČT2 nebo v iVysílání a pokud si nevíte s učivem rady, ptejte se zde v komentářích nebo v chatu na našem webu! S úkoly vám pomůže UčíTelka! 📺 http://bit.ly/UciTelka

Zveřejnil(a) UčíTelka dne Pondělí 6. dubna 2020

Tělocvik s Radkem Smleňákem nalezente v časech 1:04:40 a 2:56:30.

Kdyby si však přece jenom musel zvolit nějaké předměty, které by učil, tak by vybíral zejména svoje oblíbené. „Stoprocentně matematiku, protože já jsem byl malý Pythagoras,“ připomíná s úsměvem, že počty mu šly skvěle. „A potom mě vždycky bavil dějepis a zeměpis – tyhle tři předměty bych asi vybral,“ míní bývalý kapitán národního týmu, který na sebe také prozradil, které předměty ho nebavily. „Absolutně mě minuly fyzika s chemií. Do teď nechápu, jak jsem mohl prolézat s jedničkami a dvojkami, protože to jsou předměty, které mi přijdou úplně z cesty. Když si vzpomenu na periodickou soustavu prvků, jak jsem do toho čuměl při písemce a vůbec jsem netušil, jakým jazykem na mě učitelka mluví, tak je mi z toho zle,“ prozrazuje na sebe se smíchem křídelník, který v Hradci Králové načne již čtvrtou sezónu.

Radek Smoleňák na sebe prásknul také jednu zajímavost ohledně studia na vysoké škole. „Abych se přiznal, tak jsem nad tím přemýšlel asi před čtyřmi pěti roky, že bych se ještě přihlásil na vejšku. Lákal mě management a už jsem se v tom rozhlížel a zjišťoval. Byl jsem dokonce v kontaktu s jednou školou v Dánsku – přemýšlel jsem totiž, že bych studoval dálkově v angličtině,“ říká hradeckými fanoušky oblíbený "Smoli" o svých plánech, které se však zřejmě realitou nestanou. „Ale potom, když jsem zjistil, že bych tam musel létat častěji než jsem si myslel, tak jsem od toho trošičku upustil. Začal jsem se koukat i tady v Čechách, ale ve finále asi rozhodla pohodlnost a to, že jsme plánovali rodinu. A tak to trošičku ustoupilo a teď už si myslím, že to nedám,“ dodává závěrem hradecký lídr.