pá 7.12.2018 | Petr Šatalík

Radek Smoleňák: „Zámek“ je v nároďáku, takže to musí dávat

Znovu prokázal svou orientaci v předbrankovém prostoru, kde je jako ryba ve vodě. Radek Smoleňák svým gólem poslal Hradec Králové v souboji s Mladou Boleslaví do vedení. Mountfield držel náskok dlouho, jenže po akci jeho dřívějších hráčů Pláňka a zakončujícího Knotka z 53. minuty bylo srovnáno. Vytáhlý hokejista první formace Lvů tak musel do akce také v prodloužení, kdy svou přesnou přihrávkou vyzval k rozhodujícímu zásahu Petra Zámorského a Východočeši oslavili výhru za dva body.

Radku, gratulace k vítězství nad Boleslaví, čím to, že byl zápas s Bruslaři tak defenzivně laděný?
Proti nim nejde hrát žádný hurá hokej nahoru dolů, protože vás do ničeho takového nepustí. Hrají velice dobře, jsou otravní tím, jak promyšlený mají systém. Každý zápas je jiný, jsem rád, že jsme našli nějakou cestu k vítězství, které je pro nás důležité.

Druhá uklidňující branka hodně scházela, že?
Je to o jedné chybě. Je jasné, že když nějakým způsobem nedáme druhý gól, tak je to problém. Neříkám, že jsme se báli o výsledek, ale na chvíli jsme přestali hrát, Bolka měla dobrou šanci a Knoťák (Tomáš Knotek) to tam poslal. To je naše chyba, ale otřepali jsme se z toho a máme ten druhý důležitý bod.

Trenéři Boleslavi své kluky vyždímají

Je hodně patrná změna trenérů u středočeského celku?
Já Bolku předtím neviděl, viděl jsem ji poprvé. Ale znám pana Hořavu s Radimem Rulíkem. Oni jsou na kluky tvrdí, ví, co chtějí a vždycky to z těch kluků vyždímají. Ještě jsem nezažil zápas, kdy bych hrál proti těmto trenérům a nestálo by to síly, nikdy to proti nim nebylo lehký. Hrají výborně, jsou sice tam, kde jsou, ale my si těch bodů musíme vážit, protože je to bojovný tým a hráli dobře.

Jak vám svědčí prodloužení tři na tři?
Nevím, hraju s dobrými kluky, občas mě vynechají, občas mi to tam hodí, občas dáme gól, občas ho dostaneme. Je to taková loterie. Jsem teď rád, že si tam Zámek (Petr Zámorský) šikovně najel, je v nároďáku, takže to musí dávat, kdyby tam nebyl, tak bych to nečekal.

Jak se těšíte na východočeské derby?
Ty zápasy jsem hrál už loni. Myslím, že je super, že je to zrovna to poslední utkání před pauzou, kdy se můžeme vyždímat. Nevím, co víc by nás mělo donutit ze sebe vytřískat ten zbytek sil, které v sobě máme ještě před tou přestávkou. Bude to super výzva, udělat tam nějaké harakiri. Nemůžeme si myslet, že to bude hurá hokej o hodně gólech, jedeme tam vyhrát. Jestli vyhrajeme 1:0, je v celku jedno, musíme získat všechny body.

Derby? V neděli uděláme fanouškům radost

Porážku z prvního derby nenesli fanoušci Hradce zrovna lehce, takže je ideální čas na odvetu, že?
Tu prohru jsme nevstřebávali snadno ani my. To není jen o fanoušcích, chápu, že by byli nejradši, kdybychom pořád vyhrávali, my také chceme vítězit. Já u toho zápasu nebyl, viděl jsem ho jen v televizi, náš výkon nebyl dobrý, tak je načase jim to vrátit a v neděli vytřískat poslední síly.

Klíčové bude brát souboj vážně, Pardubice mají neskutečnou sérii porážek…
V dnešní době nelze podcenit nikoho. Vidět to bylo i na Boleslavi, nemají moc bodů, ale myslím, že hráli houževnatěji než třeba Třinec, který je tam, kde je. Liga je velmi vyrovnaná a nejde vypustit ani jedno střídání.

Určitě bude důležitá podpora fanoušků, je to tak?
Oni přijedou, já jim věřím. To jsou šikulové, kteří absolvují tu cestu, určitě ví, že je potřebujeme. V neděli jim uděláme radost.