út 20.3.2018 | Klára Petrásková

Starší dorost vydřel nad Spartou druhý bod a je krůček od postupu

Byly to nervy, ale druhý bod ve vyrovnané sérii nakonec urvali Hradečtí! Ti šli už v první třetině do dvougólového trháku, sparťanská střelecká kanonáda ale dovedla hosty k vyrovnání. Jenže v prodloužení se Pražané nevyvarovali faulu a Lvi s nabídnutou přesilovkou naložili dokonale. Vystřelil si v ní osmifinálový mečbol! Zajímavostí bez pochyby je, že všechny tři východočeské branky měli na svědomí obránci.

Hradec do utkání nastoupil nejlépe, jak mohl

Východočeši na domácí půdě na nic nečekali a udeřili prakticky hned po nástupu na led. Už po 58 vteřinách hry totiž svítil na kostce stav 1:0, a to když Tomáš Janoušek využil dobré clony před gólmanem a od modré lajny našel skulinku až do sítě. Hradeckou hru dopředu pak brzdily několik minut technické přestupky a do parádní šance se tak dostali hosté. Patrik Prymula však nedokázal obejít ležícího Vacka a zasunout puk za čáru.

A když posléze přišla hradecká přesilovka, bylo pod Bílou věží skóre už 2:0. Lvům totiž stačilo k využití početní výhody pouhých 20 vteřin. Martin Pěnčík narýsoval přesnou nahrávku skrz brankoviště a David Voňka přiklepl z první kotouč do odkryté brány – 2:0. Třetí branku mohl ještě před přestávkou přidat Samuel Hrabčák, v přečíslení ale nedokázal ideálně usměrnit zpětnou přihrávku.

Hosté snížili domácí náskok na rozdíl jednoho gólu

Do druhé části vstoupili hosté s tím, že chtějí minimálně ukrojit kousek z hradeckého náskoku. A nedaleko k tomu měl Matěj Flídr, z pravého kruhu však napálil kotouč jenom do Vackovy masky. Stejně jako od začátku duelu se i v prostředním dějství pokračovalo v tvrdé hře a rozhodčí několik hráčů poslali na trestnou lavici, branka ale přišla při standardním počtu hráčů na ledě.

A tentokrát se z ní radovali sparťané. Dominik Arnošt nastřelil z pravé strany tyč a puk se odrazil příhodně k Ondřeji Pšeničkovi. Ten na nic nečekal a uklidil touš do zívající branky – 2:1. Pražany vstřelená branka nabudila, jelikož ale přišla v závěru třetiny, většinu energie si hosté přenesli do třetí dvacetiminutovky.

Tři třetiny nestačily, v prodloužení rozhodla přesilovka

V té mohlo být vyrovnáno ve 47. minutě, Prymulovu jedovku ale Vacek vytáhl těžkým zákrokem a odolal také dotěrným dorážkám. Sparta se čím dál více tlačila směrem dopředu a odměnou jí byl přesilovkový gól. O něj se zasloužil Patrik Tůma, jenž se nejrychleji zorientoval ve změti na brankovišti a srovnal na 2:2.

Odpovědět mohl záhy hradecký Miroslav Kukla, zblízka ale svým přiťuknutím trefil jenom boční síťku. Čas plynul a na obou týmech byla vidět snaha o vstřelení rozdílové branky. Jenže ta v šedesáti minutách ani přes množství střel už nepřišla a ke slovu se dostalo prodloužení.

Sparťané načali nastavený čas aktivněji, všechny střely ale kryl pohotový Denis Vacek. O největší šance se navíc hosté připravili sami, když si v přečíslení tří na jednoho nechali utéct puk do rohu a nedokázali vystřelit. A chvíli nato přišel rozhodující moment. Východočeši dostali k dispozici přesilovku, Miroslav Kukla napřáhl na modré čáře a v čase 69:19 skončil kotouč za brankovou čárou – 3:2p. Hradečtí se tak mohli radovat z druhého vítězství v sérii a v osmifinále jsou aktuálně jednu výhru od postupu.

Pavel Suchý (Mountfield HK):
Zápas byl těžký jak na psychiku, tak fyzicky. Hrálo se totiž hodně do těla a každý souboj bere síly. Nakonec jsme zvítězili v prodloužení z přesilovky, za ti jsme hrozně rádi. Kluky jsme pochválili, protože to bylo zase na doraz. Máme úzký kádr, jenom tři pětky, Sparta má čtyři. Kluky stálo utkání hrozně moc sil a jsme rádi, že ho zvládli a že jsme udělali druhý bod. Věříme, že zítra dotáhneme sérii do vítězného konce.

Jiří Katz (HC Sparta Praha):
Bohužel jsme zase nezachytili začátek zápasu, brzy jsme prohrávali 0:2. Myslím ale, že první třetina pro nás skončila docela dobře, mohli jsme ještě klidně inkasovat. Ve druhé třetině jsme se dostali do hry dobrým gólem na 2:1, ve třetí jsme potom srovnali. V prodloužení jsme podle mě měli víc ze hry, ale bohužel, takový je hokej. Šli jsme do šance tři na jednoho, ale připravili jsme se o ni. Z protiútoku jsme pak faulovali a dali soupeři přesilovku. Hradec ji bohužel potrestal. Musíme se sebrat a připravit se na zítřejší zápas.