Akademie ČH
ne 1.4.2018 | Klára Petrásková

Štěpán Matějček: Čtvrté místo? Kdyby nám to řekli před sezónou, zasmějeme se

Tři, dva, jedna… konec. Junioři se v semifinálové sérii rvali až do závěrečné sirény, na Brno to ale nestačilo. Až však přebolí poslední porážka sezóny, budou hradečtí hokejisté vzpomínat na ročník 2017/18 jako na povedený. V konkurenci 18 týmů v něm obsadili krásné čtvrté místo! Stejně jako pro Štěpána Matějčka, také pro většinu jeho spoluhráčů to navíc byla poslední sezóna mezi mládežníky. O to silnější vzpomínky na ni budou všichni mít.

Štěpáne, poslední zápas sezóny sice vítězný nebyl, předvedli jste ale bojovný výkon a nemáte důvod odcházet se sklopenou hlavou. Jak vypadalo druhé semifinále z vašeho pohledu?
Určitě to od nás byl jinačí zápas než ve středu. Musím kluky pochválit, protože v sobotu jsme byli, troufám si říct, lepším týmem. Věděli jsme, jaké má Brno kvality, proto jsme tam jeli s tím, že budeme skvěle bránit a utkání odehrajeme s nulou. Bohužel jsme ale dostali první trochu blbý gól z rohu a pak i smolný druhý. Obranu jsme tak museli otevřít, a i když jsme snížili, Brno nám znovu odskočilo. Chyběl nám asi i kousek štěstí, abychom dokázali vyrovnat.

Kometa má v kádru množství zvučných jmen, byli právě tito hráči v celé sérii klíčoví?
Určitě, jsou velice kvalitní, dohromady mají na kontě spoustu zápasů ve WSM lize. V prvním utkání nám to taky ukázali. Pustli jsme je do třech šancí a taky jsme první třetinu prohráli 1:3. Jejich kvalita je opravdu velká a potvrdili nám, že šance prostě umí proměňovat.

Chtěli jsme se soustředit hlavně na obranu

Vy jste se do šancí také dostávali, nicméně na rozdíl od Brna jste je nedokázali tak často proměňovat. Čím to, že vás trochu opustila gólová chuť z nadstavbové části?
V základní části jsme dali málo branek, nejméně ze všech týmů jsme ale inkasovali. Celou sezónu jsme hráli na skvělou obranu, v nadstavbě jsme na tom ale byli i střelecky velmi dobře. V play off to bývá tak, že nepadá moc gólů, není to hokej na krásu. Právě proto jsme chtěli hrát zápasy tak, že dostaneme jeden dva góly a vyhrajeme těsným výsledkem.

Ve druhém semifinále jste poměrně často navštěvovali trestnou lavici. Ubírala vám častá vyloučení hodně sil v cestě za vyrovnáním?
Určitě. Troufám si říct, že Brno má nejlepší přesilovky v extralize juniorů. Kluci z Třebíče je mají naučené a ukázali nám je i v prvním zápase, kdy hráli opravdu skvěle. Trenéři nám říkali, že nemůžeme být vylučovaní, a my sami jsme to věděli, fauly jsme ale bohužel stejně udělali. Z přesilovky jsme dostali i gól na 1:3, kdy nám Kometa znovu odskočila a zřejmě v tu chvíli i trochu rozhodla o celém utkání.

Po prvním prohraném zápase jsme si vzpomněli na rok 2014

Přestože v hlavě máte stále čerstvě druhou semifinálovou porážku, čtvrté místo v DHL extralize je obrovský úspěch. Vnímáte to taky tak?
Máme sice bramboru, ale kdyby nám to někdo řekl před sezónou, myslím, že bychom se čtvrtému místu jenom zasmáli, že to není realistické. Teď nás samozřejmě hrozně mrzí, že nemáme medaili, protože my z ročníku 1998 bychom měli medaili jak z mladšího a staršího dorostu, tak z juniorky, což by bylo obrovsky krásné. I když jsme ale v semifinále prohráli, jsme rádi za čtvrté místo.

Zmínil jste medaile z předchozích kategorií. V mladším dorostu jste k titulu dokráčeli po famózním semifinálovém obratu právě nad Kometou, kdy jste dokázali vyhrát sérii, i když už jste prohrávali 0:2 na zápasy. Vzpomněli jste si teď v juniorce na fantastický rok 2014?
Po prvním utkání, které jsme prohráli, jsme si to v kabině říkali. Že se nedá nic dělat, že v mladším dorostu jsme prohrávali už 0:2 a otočili to na 3:2. Říkali jsme si, že jeden prohraný zápas není nic, co bychom nedokázali otočit. Ale bohužel, tentokrát to nedopadlo. Možná jsme si to vybrali v mladším dorostu a teď už jsme neměli nárok (usmívá se).

Měli jsme parádní partu, jako druhá rodina

Když se podíváte na váš tým jako na jeden celek, jakou jste v sezóně tvořili partu?
Musím říct, že parta byla skvělá. Kabinu jsem bral jako druhou rodinu. S kluky spolu trávíme v podstatě každý den po celý rok, jak suchou přípravu, tak sezónu. Parta byla skvělá, i trenéři byli rádi, jak šatna fungovala. Holt to skončilo v semifinále, nedá se nic dělat.

Jak moc jste vnímali skutečnost, že je to váš poslední rok v mládežnických kategoriích?
Začali jsme to řešit potom, co byl zveřejněný nový systém. Trenéři nám řekli, že je to nepříjemná zpráva a že jestli je někdo tak zdrcený, že nechce pokračovat v sezóně, ať to zabalí, že ho pochopí. Ale my jsme odmakali tři čtvrtě sezóny, tak přece kvůli jedné zprávě neskončíme. Další den jsme to hodili za hlavu a řekli si, že když máme před sebou poslední kousek sezóny, kdy se takhle všichni vidíme, musíme urvat co nejlepší výsledek a užít si každý moment. A myslím, že semifinále extraligy juniorů je krásné.

Hokeji se věnuji od tří let, končit určitě nechci

A jaké byly pocity po sérii s Brnem? Pro některé hráče to mohl být také poslední zápas kariéry, pro některé poslední za Hradec…
Trenéři nám poděkovali, někteří kluci v kabině říkali, že je to poslední zápas takhle se všemi a že moc děkují za skvělou partu a za celou sezónu. Já bych tímto chtěl klukům taky moc poděkovat, byla to skvělá sezóna. Jsem strašně rád, že jsme udělali semifinále. Je to pro nás obrovský úspěch, i když teď nás porážka ještě bolí.

Juniorské roky už máte nyní vy osobně definitivně za sebou. Koukáte už do budoucna, kam budou vaše kroky směřovat dál?
Uvidíme, jak se bude všechno vyvíjet. Jestli mi Hradec dá smlouvu a někam mě pošle, nebo ne. Momentálně jsem teprve v očekávání a nevím, jak se bude všechno vyvíjet. Když mi řeknou „hledej si něco“, pokusím se si něco najít, ale určitě nechci s hokejem končit. Věnuji se mu 17 let, od svých tří roků, tady v Hradci. Hokeji jsem hrozně moc věnoval a končit s ním určitě nechci.