Aktuální zprávy z klubu
st 11.9.2019 | Český hokej | Foto: Karel Ševc / Český hokej

Tipsport extraliga začíná s několika novinkami

Nejvyšší hokejová soutěž se bude hrát po desáté v řadě pod názvem Tipsport extraliga. Licenci, opravňující k účasti, získalo všech čtrnáct klubů (Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, HC Energie Karlovy Vary, HC Dynamo Pardubice, HC Kometa Brno, HC Oceláři Třinec, HC Olomouc, HC Sparta Praha, HC Škoda Plzeň, HC Verva Litvínov, HC Vítkovice Ridera, Mountfield HK, PSG Berani Zlín, Rytíři Kladno). Mistrovský titul obhajují HC Oceláři Třinec, vítězství v základní části Bílí Tygři Liberec. Po pěti letech se do nejvyšší soutěže vracejí Rytíři Kladno.

Největší novinkou je zrušení play out a baráže a zavedení sportovně spravedlivějšího přímého sestupu a postupu mezi Tipsport extraligou a Chance ligou. Další novinkou je zavedení tzv. trenérské výzvy, kterou bude možné uplatnit při nedovoleném bránění brankáři, po přihrávce rukou nebo po vysoké holi, předcházejících dosažení branky. Smyslem výzvy není řešit minimální přestupky, ale výhradně zásadní momenty, které mohou mít přímý vliv na výsledek utkání. Současně platí, že rozhodčí budou moci změnit rozhodnutí učiněné na ledě pouze tehdy, budou-li záběry průkazné.

Ze změn pravidel, schválených IIHF, je nejvýznamnější ustanovení, podle kterého nebudou góly dosažené bruslí uznány pouze v případě, že jim předcházelo zjevné kopnutí. IIHF tak převzala stejnou úpravu, kterou v minulé sezóně uplatňovala na základě výjimky Tipsport extraliga a další soutěže.

Základní část Tipsport extraligy proběhne 12. 9. 2019 – 6. 3. 2020, předkolo play off 9. 3. – 15. 3. 2020 a play off 16. 3. – 28. 4. 2020. Mistr České republiky a majitel Poháru T. G. Masaryka bude znám nejdříve 21. a nejpozději 28. 4. 2020.

Na nominační listinu soutěže bylo zařazeno 21 hlavních a 27 čárových rozhodčích. V KHL bude od nové sezóny působit Jan Hribik, zápasy Tipsport extraligy bude naopak řídit jeden z nejlepších slovenských rozhodčích Peter Stano, účastník mistrovství světa 2019. Nováčky na nominační listině jsou mezi hlavními rozhodčími bývalí extraligoví hráči a reprezentanti Tomáš Micka s Jakubem Šindelem a čárový rozhodčí Vladimír Rožánek. Tomáš Micka a Jakub Šindel jsou absolventy Akademie rozhodčích ČSLH, nadstavbového programu vzdělávání, určeného pro vybrané mladé rozhodčí s perspektivou působení ve vrcholných soutěžích. Absolventy akademie je po čtyřech letech trvání programu již třetina rozhodčích, působících v Tipsport extralize.

Zápasy extraligy, která se hraje od roku 1993, již navštívilo téměř 52 000 000 diváků a průměrná návštěvnost vzrostla takřka o polovinu. V nejvyšší české soutěži se představilo 24 klubů, ani jednou nechyběly Litvínov, Pardubice, Plzeň, Sparta Praha, Vítkovice nebo Zlín. Mistrovský titul zatím získalo 12 klubů, ze stávajících účastníků čekají na prvenství v české soutěži hokejisté Kladna, Mladé Boleslavi, Mountfieldu HK a Vítkovic.