Rozhovory
čt 13.9.2018 | Anna Marie Kokrhounová, Jan Vavřina

Tomáš Martinec před startem extraligy: Tým je postavený na pracovitosti a charakteru

Příprava hradeckého celku dospěla ke konci a do začátku extraligy zbývá už jen několik hodin. Na ledě pražské Sparty vstoupí Mountfield HK do nového ročníku s obměněnou sestavou a novým realizačním týmem s hlavním trenérem Tomášem Martincem v čele. Právě on shrnul letní přípravu, zápasy Ligy mistrů a zopakoval cíle do nadcházející sezóny nejen A-týmu, ale také mládeže, u které nadále zůstává šéftrenérem.


Když se ohlédneme za skončeným obdobím přípravných zápasů a tréninků, jak byste je zhodnotil?
Během letní pauzy došlo k velké obměně kádru. Na začátku skončilo i přišlo hodně kluků, do přípravy jsme zařadili spoustu mladých hráčů, takže se zde tvořil nový tým, budovali jsme něco nového. Vše bylo malinko jinak než v předešlých sezónách, postupně si to sedalo. S přípravou jsme ale spokojení, protože kluci perfektně pracovali, tým se omladil, hráči bojovali o místo. Všichni šli nadoraz. Samozřejmě postupně se přidávali kluci s individuální přípravou, kteří byli na mistrovství. Všechno to vyvrcholilo testy před dovolenou.

Další část přípravy jsme opět začali fyzickými testy, které dopadly lépe než ty v předešlých letech. I to byla ukázka toho, že v přípravě jdeme správným směrem a že byla pod vedením Michala Tvrdíka zvolena dobře. Kádr se nám rozrostl ještě o další hráče, kteří přišli na try-out, takže jsme až do Mountfield Cupu trénovali v šesti pětkách. Zaměření bylo pořád na nový herní systém, který budeme chtít praktikovat a jelikož vyžaduje velký pohyb a pracovitost, byl objem tréninků velký.

A zápasy? S nimi jste spokojeni jak?
První utkání v Přerově jsme absolvovali po týdnu tréninků na ledě, a to s mladými hráči a hráči na try-out. Následoval Mountfield Cup s kvalitními týmy, v turnaji jsme dali příležitost všem klukům. Z hráčů na zkoušku se nám líbili Matěj Chalupa, Maris Bičevskis, Richard Nedomlel a Sebastién Piché. Zaujal nás taky Petr Straka, ale po turnaji jsme museli tým zúžit a on se do výběru nevešel. Rozhodli jsme se také ukončit spolupráci s Martinem Réwayem.

Produktivitu budeme muset rozložit do celého týmu

Následovala Champions Hockey League, do které jste vstoupili s již ustálenou sestavou. Jak jste byli se zápasy, které jste doposud odehráli, spokojení?
Od začátku jsme se prezentovali tím, že Champions Hockey League budeme brát jako generálku na extraligu, odehrajeme ji v co nejsilnější sestavě a uděláme vše pro postup. Byť si myslím, že skupina není zrovna jednoduchá a jsou v ní silní soupeři, všechny zápasy si byly podobné. Ať už ty doma nebo venku. Dařilo se nám herně a dokázali jsme soupeře dostat pod tlak, vyprodukovat spoustu střel, ale naše produktivita nás bohužel zradila. A ačkoliv jsme soupeře přestříleli, získali jsme pouze čtyři body, což je samozřejmě málo a jsme z toho zklamaní. Postup ze skupiny se nám tím zkomplikoval, ale co se týče předvedené hry a herního projevu, mohli jsme vidět spoustu pozitivního. Jestliže takhle budeme nadále pracovat, můžeme se zlepšovat a doufejme, že se zlepší i naše produktivita a přijdou výsledky.

Produktivita je před nadcházející sezónou poměrně velkým otazníkem. Čím to je a dá se na tom vůbec pracovat?
Je to o hráčích, které v týmu máte. My můžeme být spokojení s herním stylem, protože se do šancí dostáváme, máme jich spoustu a je vidět, že jsme na správné cestě. Na druhou stranu samotné provedení je na každém hráči zvlášť. Realita je taková, že ti, kteří se vloni starali o góly, tu dnes nejsou. Hráči jako Jarda Bednář, kteří góly dával celý život, nebo Rudolf Červený, Bedřich Köhler, Andris Džerinš, v obraně Blaž Gregorc… Ti nejproduktivnější kluci góly prostě dávají a vždycky je dávali. Jedna věc je, že se s tím člověk narodí, druhá, že se tréninkem může zlepšovat, ale musí to mít aspoň trošku v sobě. Dneska tu máme většinou hráče, kteří nebyli žádní střelci a spousta kluků má minimální nebo žádné zkušenosti s extraligou, takže na tom musíme pracovat a mladší k tomu vychovávat. Tým bych ale nezatracoval. Je nám všem jasné, že tu letos žádný třicetigólový střelec asi nebude a produktivitu budeme muset rozložit do celého týmu. Každý bude muset přispět pár góly. Asi nebudeme dávat tolik krásných gólů po nádherných akcích, ale branky upracované, teče, dorážky. Góly, který si hrou vypracujeme, půjdeme si za nimi, a budeme důrazní v předbrankovém prostoru.

V pátek začíná extraliga, avšak na marodce se stále nachází několik hráčů. Jak jsou na tom?
Bohužel jak jsme měli v předzápasovém období kádr široký, tak teď se vzhledem k počtu zraněných zúžil. Bohužel je mimo Richard Nedomlel, na delší dobu pak Daniel Rákos a Michal Dragoun. Vypadl nám také Radovan Pavlík. Byli i další kluci, kteří měli určité zdravotní problémy, ale já věřím, že sestavu na Spartu dáme do kupy na kompletní čtyři útoky, resp. devatenáct hráčů.

Pokud vezmeme v potaz hráče, kteří jsou k dispozici, máte už jasno o složení jednotlivých formací?
Pokud nám nikdo neodpadne, představu máme.

Začne v brance, jak už bylo zmíněno na tiskové konferenci, Jaroslav Pavelka?
Ano, na Spartě by měl chytat Jarda.

Chemie v týmu funguje parádně

Nejen mezi hráči můžeme vidět nové tváře, i realizační tým prošel zásadní obměnou. S Petrem Svobodou je to dokonce vaše první spolupráce. Jak zatím funguje vzájemná domluva?
Myslím si, že velmi dobře. S klukama se znám delší dobu, s Alešem Krátoškou již úzce spolupracuji pátým rokem. S Petrem jsme se potkávali jako soupeři, dále na reprezentačních akcích. Je super, že máme stejný pohled na hokej. Když se tedy kluci rozhodli, že do toho půjdou se mnou, shodli jsme se rychle na způsobu hry, jakým bychom chtěli hrát. Zatím je naše spolupráce výborná.

Jaké máte vy jako trenéři cíle do nadcházející sezóny?
Jak již bylo řečeno před začátkem sezóny, cílem je dlouhodobá koncepce klubu, budování týmu s vrcholem během příštích pár let. Prvotním cílem bylo zapracovat do týmu hradecké odchovance, mladé hráče a pomalu tým přebudovávat. Což se myslím povedlo. Vrátila se spousta kluků, kteří hráli v první lize a kteří do týmu perfektně zapadali. Dnes už máme vyvážený mančaft. Máme tam mladé kluky, střední generaci, starší zkušenější hráče. Tým je postavený na pracovitosti a charakteru, který je, myslím si, výborný. Chemie v týmu funguje parádně. Pokud jde o sportovní cíle, všichni trenéři by chtěli vyhrávat a my nejsme výjimkou. Určitě budeme chtít být úspěšní a budeme pro to dělat maximum. Uvidíme, na co to bude stačit.

Jak se těšíte na extraligové zápasy z pohledu hlavního trenéra?
Těším se moc, od začátku si to užívám. Dělám práci, která mě baví, a chodím do ní rád. Naplňuje nás, že vidíme pokroky, že směr, kterým jsme se vydali, dává smysl. Vidíme, že si věci z tréninků přenášíme do zápasů, že naše cesta je správná. A hrozně se na začátek těším. Jedeme na Spartu, která bude jedním z favoritů extraligy. Byť jsme měli poslední dny hodně náročné, máme za sebou únavný trip do zahraničí, tak věřím, že do pátku budeme připravení a že se na Spartě popereme o co nejlepší výsledek.

Mládež? Na prvním místě je výchova talentovaných hráčů

I přes vaše povinnosti u „áčka“ stále zůstáváte šéftrenérem mládeže. Jaké jsou vaše cíle z pohledu juniorky a dorostu?
Co se týče akademických celků, došlo k reorganizaci soutěží, kdy se lehce změnila koncepce. Juniorka je dnes tříročníková soutěž, navíc jsou možné výjimky ročníků 1999, které bychom chtěli nasazovat co nejméně. Chtěli bychom dávat prostor hráčům všech ročníků, aby byly týmy vyvážené. Výsledky budou druhořadé, jelikož na prvním místě bude výchova talentovaných hráčů, abychom je přes rok mohli zapojovat do A-týmu a postupně si je vychovali. Uvidím, jak se nám to bude dařit, ale víme, že tam máme talentované kluky.

Dokazuje toto i fakt, že už někteří mladí hráči dostali možnost ukázat se v tréninku nebo zápase s A-týmem? Chcete je tímto motivovat?
Ti kluci i všichni ostatní vidí, že dnes máme v týmu spoustu mladých hráčů, kteří naší mládeží prošli a budeme dávat příležitost dalším. Hodně hráčů z juniorky už možnost hrát v „áčku“ dostalo a neustále zapojujeme do tréninku další a další. Budeme jim dávat příležitost a bude záležet opravdu jen na nich, protože v současnosti mají obrovské možnosti, jak se zlepšovat. Pokud budou chtít, mají velkou šanci se do A-týmu probojovat.

Pokud se podíváme na žáky a jednotlivé třídy, jsou i u nich dány konkrétní cíle?
Koncepce je zde daná a nebudeme na ní nic měnit. Výsledky jsou pro motivaci kluků důležité a v posledních sezónách jsou velmi dobré, zároveň jsou ale podružné. Na prvním místě totiž zůstává výchova hráčů, abychom kluky zlepšovali a zdokonalovali jejich hokejové umění. Od toho určitě neustoupíme a budeme v tom pokračovat.