Žáci
po 30.4.2018 | Filip Novák, Jan Vavřina

Trenér 7. a 8. třídy Jiří Janoušek: Kluci se posunuli v hokejovém umění dál

Jiří Janoušek má spolu se svými kolegy a svěřenci ročníků 2004 a 2005 zdárně za sebou další sezónu, která byla hodně pestrá. Obě kategorie se zúčastnily klasické soutěže čítající množství zápasů, kromě toho ale měly napilno také díky další turnajové akci. Jak se 7. a 8. třídě v hokejovém ročníku 2017/18 dařilo?

Předchozí ročník je již minulostí. Jaký byl a jak jste s ním spokojen z pohledu 8. třídy?
Bylo to trošku jako na houpačce. Věděli jsme, že naše skupina je velmi dobrá, protože v ní byla Sparta, Liberec a Pardubice. Dá se říci, že jsme před sezónou úplně nepomýšleli na to, že bychom mohli skupinu vyhrát či dokonce směřovat k republice. Postupem času jsme ve své skupině předváděli dobré výkony, dokázali jsme se soupeři držet krok výsledkově, jen se Spartou úplně ne. V lednu a únoru to vypadalo, že bychom se mohli kvalifikovat na mistrovství České republiky z druhého místa. V tomto období jsme hráli opravdu dobře. Když pominu výsledky, i předváděná hra byla kvalitní. Poslední dva zápasy nám stačilo získat k postupu dva body, to jsme ale nezvládli, získali jen jeden, a to je taková kaňka na celé sezóně.

Hodnocení ročníku je tedy z vaší strany spíše negativní?
Pokud bych měl hodnotit sezónu podle jejího konce, je tam určitě zklamání. Bylo to opravdu hodně blízko, ale na druhou stranu kdybych měl hodnotit celý ročník, kluci ho odehráli dobře. Měli jsme plno těžkých zápasů, hráči spoustu z nich zvládli.

Můžeme říci, že tyto poslední zápasy hází na několikaměsíční kvalitní práci trošku temný stín?
Dá se to takhle říct. Přiznám se, že úplně nevím, jak kluci ve třinácti čtrnácti letech vnímají větší sportovní nezdary. Mě osobně to mrzí, protože dostat se na vrchol, tedy na finálový turnaj, a uspět tam, to není každoroční záležitost. Je za tím velká dřina. Klukům jsem po posledním utkání říkal, ať si uvědomí a zapamatují, jak je to nepříjemné. Až příště budou mít takhle těžký zápas, aby ho třeba zvládli líp.

Předváděná hra splňovala očekávání. To je pro nás to důležité

Myslíte si, že tyto dva nepovedené duely můžou klukům paradoxně do budoucna pomoci?
Je to možné… Vědí, že je pak nepříjemné sedět v kabině s pocitem prohry a říkat si, co kdo mohl udělat lépe. Když v budoucnu přijde těžký zápas, třeba už budou vědět, že už nechtějí zažít takové zklamání, a dají do toho ještě něco víc.

Na druhou stranu se vám velmi dařilo v rámci Hockey Tour, kde jste brali bronz…
Kromě žákovské ligy jsme hráli celorepublikovou soutěž, a to turnajově mezi akademiemi. Tam se nám povedlo dostat se na závěrečný turnaj, kde jsme obsadili celkové třetí místo. To považuji za velký úspěch. Hlavně ale předváděná hra splňovala naše očekávání, to je pro nás to důležité.

Kolik jste v rámci této akce odehráli turnajů?
Celkově jsme sehráli tři turnaje a jeden finálový. Co se týče formátu této soutěže, jsou tam čtyři skupiny po čtyřech, které mezi sebou hrají v rámci turnajů o celkové umístění. Nám se ze skupiny se Slavií, Pardubicemi a Českými Budějovicemi podařilo postoupit z prvního místa, tím pádem jsme se kvalifikovali na turnaj, na kterém se hrálo o první až čtvrtou příčku. V semifinále jsme narazili na Spartu, která nás trápila celou sezónu a znovu porazila, ale pak jsme si v boji o třetí místo spravili chuť s brněnskou Kometou.

Věřím, že se kluci v dorostu neztratí

Jaký je hlavní přínos této soutěže kromě klasické ligy?
Je to pro kluky něco nevšedního. Trochu to nabourá takový stereotypní tréninkový program a pak také víkendové zápasy. Je to jednou za měsíc a mohou se tak poměřit s jinými týmy. I na hráčích je vidět, že k tomu přistupují jiným způsobem, protože se například hraje v Českých Budějovicích, kde to moc neznají. Je to určitě zpestření, než když hrají dokola proti stejným soupeřům. A druhá věc je kvalita. Jsou tam velmi kvalitní mužstva, v žádném zápase není jasně daný favorit.

Jak na tuto sezónu budete vzpomínat?
Budu na ni vzpomínat rád, ostatně jako na každou jinou. Ročník hráčů 2004 je velmi pracovitý a je to bojovné mužstvo. Myslím si, že jsme neměli top výrazné individuality, ale o to více se to dohánělo týmovým výkonem. Když pominu zápasy, tak i v trénincích kluci pracovali dobře a budu na ně mít hezkou vzpomínku. Tento ročník zkrátka hodnotím velmi kladně. Myslím si, že se kluci posunuli ve svém hokejovém umění někam dál. Někteří z nich se dokonce prosadili na Olympiádě dětí a mládeže, kde jsme měli pětičlenné zastoupení. A určitě se tam neztratili. Věřím tomu, že se neztratí ani v příští sezóně v dorostu.

Jaký mají hráči mezi starou a novou sezónou program?
Hned po tom, co jsme dohráli poslední zápas a věděli jsme, že nás mine finálový turnaj, tak jsme klukům dali týdenní volno. Vzhledem k tomu, že je v Hradci pořád led, tak jsme po sezóně měli takový omezený program, kluci mohli chodit na volné tréninky na ledě dvakrát týdně. Od 23. dubna jsou z nich už dorostenci.

Potenciál v ročníku 2005 určitě je

Kromě 8. třídy jste měl na starost také o jeden rok mladší hráče. S ročníkem 2005 se vám dařilo jak?
Sedmáci hráli letos krajskou soutěž Královéhradeckého kraje, kde většina zápasů neměla takovou úroveň, jakou bychom si představovali. První část sezóny jsme vyhráli poměrně suverénně, ale v té druhé jsme se slučovali s Libereckým krajem a právě s Libercem jsme prohráli. Ten nás přehrál a my proto skončili druzí.

To ale nebyla jediná soutěž, které jste se účastnili…
Je to tak, účastnili jsme se také další akce, což je vlastně podobné Hockey Tour v případě 8. třídy. Turnajů tady ale bylo daleko větší množství, zápasy byly velmi dobré, hrálo se ve vysokém tempu. Tato soutěž byla velice přínosná.

Byl i na hráčích 7. třídy znát po celý rok herní posun?
Ročník hráčů 2005 má poměrně slušnou kvalitu a je tam několik schopných individualit, takže jsme je posunuli ke starším klukům, kde trénovala většina z nich. Někteří také zasáhli do zápasů. Většina kluků je na tom velice dobře, co se týče sportovních dovednostní a schopností. Já jen doufám, že kluci na sobě budou chtít dál a ještě víc pracovat a zlepšovat se dál. Minimálně jako chtěli hráči ročníku 2004, protože potenciál v ročníku 2005 určitě je.

Jak se vám spolupracovalo v sezóně 2017/18 s vašimi kolegy?
Výborně, spolupráce byla skvělá. Chtěl bych za to všem mým kolegům a trenérům poděkovat. Speciálně oběma vedoucím, ať je to Petr Dunda nebo Milan Jerman, kteří ve svém volném čase věnovali obrovské úsilí tomu, aby kluci měli co nejlepší péči. Za to jim patří můj veliký dík.