Rozhovory
st 13.3.2013 | Martin Voltr

Vsetínský kouč Jenáček: Hradec se nemá čeho bát, rozhodne se na ledě

Celá řada členů kádru hradecké juniorky už proti němu nastupovala. Napříč kategoriemi vsetínského klubu působí trenér Luboš Jenáček, který bude stát rovněž na lavičce valašských juniorů v nadcházející baráži. Právě na Lapači se Královští lvi představí v neděli, dva dny po úvodním zápase v Kladně. Vsetínský kouč se byl v rámci příprav podívat na závěrečné ligové představení hradeckých juniorů. „Hradecké kluky znám, mají výborný tým. Takový zápas základní části ale nic neukáže,“ soudí Jenáček.

Před startem sezóny jste říkal, že chcete být do první trojky. Skupinu se vám ale podařilo vyhrát se suverénním náskokem 30 bodů. Teď už tedy musí být vaším cílem extraliga...

Všichni účastníci baráže mají cíl stejný. Nevím tedy, jak Kladno, ale pochybuju, že by ti kluci nechtěli uspět. Je ale nesmírně těžké baráž vyhrát, když postupuje jenom jeden ze čtyř. Nejinak k tomu přistupujeme my, teprve uvidíme, jak to s námi bude vypadat.

Jak jste byl se základní části v podání svého týmu spokojen?

Prohráli jsme třikrát v šedesáti minutách, jednou na penalty. Myslím, že většinu zápasů jsme odehráli slušně, sešla se mi dobrá parta kluků, které jsem měl už ve starším dorostu. Když se podívám na fotku před dvěma lety, deset kluků mi odešlo za lepším, do Sparty, Třince... Ale zase jsme tým doplnili a měli jsme cíl hrát na špici, pokusit se skupinu vyhrát. To se nám podařilo. Předsezónní cíl jsme splnili a teď si dáváme druhý, pokusit se uspět v baráži.

Ústí by mělo být favoritem

Je podle Vás východní skupina juniorské ligy nejsilnější?

To si nemyslím, je asi nejvyrovnanější. Hradec vyhrál jedoznačně, i když měl ve skupině další silné týmy, Třebíč, Havlíčkův Brod, Popovice, Kolín. Ale pak jsem tam viděl hodně dvouciferných výsledků. My jsme sice vyhráli o třicet bodů, což vypadá hrozivě, ale spousta zápasů byla o gól, o dva. Rozhodně to nebylo tak, že jsme všechny válcovali. Třeba devátý Prostějov jsme porazili 1:0 a 4:3, Hodonín s výborným manšaftem skončil sedmý. Může být naší výhodou, že jsme těžkých zápasů sehráli většinu. Až teď na konci, když někdo přijel ve slabším složení, dali jsme mu třeba desítku. Ale to o ničem nevypovídá.

V čem spatřujete největší sílu jednotlivých soupeřů?

Ústí jsem viděl jednou při zápase v Olomouci. To ale bylo v říjnu a od té doby se mohlo hodně změnit, takže těžko soudit. Může nasadit Mataie nebo Filipa Pavlíka, excelentního hráče... Ti kluci hráli celou sezónu těžké zápasy v extralize. Spoustu jich prohráli o gól, ve Vítkovicích na nájezdy, se Zlínem a Třincem doma 0:1, to jsou špičková mužstva. Určitě kvalitu mají, i když se pak dostali pod deku. Ústí jde z nejvyšší soutěže, bude obhajovat svou pozici a mělo by být favoritem.

Ligové skupině západ vládlo PZ Kladno, což bude asi největší neznámá.

Kladno jsem neviděl hrát, v podstatě ani na internetu se nedá nic vyčíst. Jedna extraliga ale ve městě je. Vím, že v PZ hraje vynikající hráč Vojta Butor a jsou tam i kluci, kteří proti nám loni hráli extraligu staršího dorostu. Trénuje je Vláďa Kameš, hrají takový klasický kladenský hokej, kombinační, technický. Také budou dobří.

Hradec bude velmi nebezpečný

A jaké poznatky jste nasbíral z hry Hradce Králové?

Na zápase Hradce jsem byl teď podruhé. Jsou tam kluci, s nimiž jsme na sebe naráželi před třemi sezónami ve starším dorostu, včetně trenéra Říhy. Aleš Půlpán, Milan Valášek, Zdeněk Čáp. Tyhle kluky v podstatě znám, ale určitě se od té doby posunuli, zlepšili se. V posledním zápase jim pět hráčů chybělo, ale když bude Hradec v plné síle, je to také jeden z favoritů. (směje se) Určitě má výborný tým, i po technické stránce, hráči to umí s pukem. Budou velmi nebezpeční.

Takový zápas základní části ale nic neukáže. Já jsem se zajel do Hradce podívat spíš pro svůj dobrý pocit, že jsem pro to něco udělal. Vím, že nebyli kompletní, nehráli naplno, byla možnost zranění v posledním zápase... Na ledě můžou rozhodovat různé věci. Nervozita může někoho svázat a najdou se hrdinové, kteří v základní části nebyli tolik vidět. Jako v mužském hokeji, kde v play-off někteří hráči rostou a někteří se vytrácejí. Věřím, že budu mít co nejvíc těch, kteří porostou. Že sehrajeme důstojnou roli a budeme se snažit uspět co nejlépe. Každý bude hodně spoléhat na domácí prostředí a co se doveze z venku, bude mít cenu zlata.

Právě vaše bouřlivé prostředí okamžitě naskočí každému, koho se zeptáte na Vsetín. Snad jako u žádného jiného klubu. Jak to vnímáte Vy osobně?

Na Vsetíně je specifická atmosféra a stadion, hlediště je blízko hráčům. Lidi mají hokej rádi a když už muži ve druhé lize skončili, předpokládám na našich zápasech hojnou účast. Věřím, že nám vytvoří příznivou, bouřlivou atmosféru. Ale myslím, že by to mělo být v duchu fair play, že by to nemělo přesahovat určité meze. Jak se s tím vypořádají hráči soupeře, to už bude samozřejmě na nich.

I někteří naši kluci to ale zažijí poprvé. Na základní část na nás taky chodili jen rodiče a pár příznivců, kteří nevynechají žádný hokej. Sám budu zvědavý, kolik lidí nakonec dorazí. Loni přišlo na play-off staršího dorostu s Třincem osm set lidí, na Spartu přes tisícovku. Bylo to fajn, pěkná atmosféra. Kluci si to užijí a zápasu to oboustranně prospěje, bude to správně nahecované. Nemyslím, že by se soupeř měl něčeho bát. Rozhodovat se bude na ledě, ne v hledišti.

Fotografie: Martin Pavlík, hc-vsetin.cz

Královéhradecký kraj podporuje mládežnický hokej