Mountfield HK
Tiskové zprávy
so 25.6.2016, Jan Vavřina

Z KHL do Mountfieldu HK – útok Hradce posiluje reprezentant Andris Džerinš

Vedení hokejového klubu Mountfield HK delší dobu avizovalo, že na trhu s hráči hledá vhodnou posilu do útoku, konkrétně na pozici centra. Ještě před koncem června je jasné, že barvy Hradce Králové bude v nové sezóně hájit lotyšský reprezentant a donedávna hráč týmu KHL Dinamo Riga Andris Džeriņš, jenž podepsal na východě Čech roční kontrakt.

Hradecký hokejový klub se v první řadě zaměřoval na tuzemské hráče, nakonec padla volba na útočníka z KHL. „Primárně jsme hledali hráče české národnosti, výběr ze zkušených centrů je ale v tomto ohledu značně omezený. Už před mistrovstvím světa jsme se tak začali poohlížet po zahraničních hráčích,“ prozrazuje generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

Ten měl spolu se sportovním manažerem a trenéry v hledáčku několik kvalitních centrů, prioritou byl pro vedení klubu zkušený hráč střední generace. „Andris byl z mnoha vytipovaných hráčů pro trenéry první volbou, proto jsme rádi, že se nám ho podařilo přivést. Sledovali jsme ho i na mistrovství světa a domníváme se, že by mohl zapadnout do herního stylu, který chtějí trenéři praktikovat. Jednání nebyla úplně jednoduchá, Andris uvažoval nad tím, že zůstane nadále v Rize. Situace v Dynamu je ale poměrně nejistá a Andris nedostal žádné konkrétní informace, proto se domluvil na spolupráci s námi, za což jsme rádi,“ pokračuje Aleš Kmoníček. Čerstvá posila by se měla k týmu připojit 20. července, kdy odstartuje závěrečná část letní přípravy.

S příchodem kvalitního centra se zdá být složení A-týmu kompletní. „V tuto chvíli je kádr víceméně hotový s tím, že nemusíme za každou cenu podepisovat dalšího hráče. Pokud se však na trhu naskytne nějaký zajímavý hráč, budeme s ním jednat. Může to být centr i křídlo, uvidíme dle nabídky,“ dodává generální manažer Mountfieldu HK.

Václav Sýkora: O Andrise jsme měli eminentní zájem

Příchod Andrise Džeriņše komentuje také hlavní trenér Mountfieldu HK Václav Sýkora. „Jakmile se po skončení minulé sezony ukázalo, že v našem týmu dál nebudou působit Tomáš Mertl a Brian Ihnačák, bylo nasnadě, že musíme hledat kvalitní hráče na pozici středního útočníka. Byli vytipováni forvardi z domácího hráčském trhu, se kterými jsme vedli jednání, ale drtivá většina z nich dávala přednost působení v zahraničí. Vzhledem k úzkému výběru volných hráčů hrajících v Tipsport extralize jsme zkoumali i možnosti na zahraničním trhu. Andris Džeriņš byl jedním z těch centrů, o které jsme měli eminentní zájem,“ prozrazuje Václav Sýkora.

Proč se realizační tým spolu s vedením rozhodli právě pro lotyšského útočníka? „Andris je v ideálním hokejovém věku s mnoha zkušenostmi získanými během šestiletého působení v KHL a lotyšské reprezentaci. Je to tvořivý střední útočník, který je zvyklý hrát v přesilových hrách i v oslabení. Má dobré fyzické parametry i kvalitní bruslení. Je typem středního útočníka, který je schopen plně zvládnout jak ofenzivní činnosti, tak i zároveň zodpovědně plnit obranné úkoly. Velmi důležité jsou pro nás charakterové vlastnosti hráče. Věříme, že do našeho týmu dobře zapadne a stane se jedním z přirozených lídrů,“ přeje si hlavní trenér Mountfieldu HK.

Zástupci hradeckého hokeje mají o hráči detailní přehled, kromě mnoha referencí jej mohli sledovat na nedávno skončeném světovém šampionátu. „Rozhodující byly informace, které se nám o něm podařilo získat z různých zdrojů. Velkou roli sehrál fakt, že jsme mohli sledovat jeho výkony na letošním mistrovství světa, které tyto informace velkou měrou potvrdily. V hodnocení Andrise jsme se shodovali jak v trenérském štábu, tak i v názoru generálního a sportovního manažera. Jsme rádi, že se po dlouhých a složitých jednáních podařilo tento přestup uskutečnit, a věříme, že Andris splní naše očekávání,“ dodává zkušený trenér.

Profil Andrise Džeriņše

Osmadvacetiletý centr hokejově vyrostl v Lotyšsku, odkud se ještě coby mládežník dostal přes Švédsko a Finsko do zámořské OHL. Po návratu do vlasti v sezóně 2009/10 se připojil k týmu Dinamo Riga, za který nastoupil v průběhu sedmi sezón ke 267 zápasům v KHL s bilancí 36 branek a 23 asistencí.

Bohaté zkušenosti má také z mezinárodní scény, za Lotyšsko zaznamenal 140 startů s tím, že se už sedmkrát zúčastnil mistrovství světa. Na tom letošním si v 7 zápasech připsal 5 bodů (1+4).

Statistiky Andrise Džeriņše