Aktuální zprávy z klubu
čt 26.3.2020 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Vzpomínka na základní část: Domácí ztráty a kolísavá výkonnost

Nejen hokejové ale i většina ostatních soutěží po celém světě skončily vlivem vyšší moci předčasně. Nejvyšší tuzemská liga tak poprvé od druhé světové války nepozná mistra a pro hráče, fanoušky, realizační týmy i majitele to byl těžký zásah do jejich hokejové rutiny, soukromého života a v neposlední řadě také peněženky. V nastalém čase je tak dost prostoru se ohlédnout za uplynulou sezónou, která byla sedmou v historii Mountfieldu HK. Tentokrát ale Lvům šťastná sedmička zase tolik radosti nepřinesla. Začínáme základní částí.

Hráči Mountfieldu HK vyjeli v ročníku 2019/20 na extraligové ledy posedmé a byli v pozici klubu, který jako jediný ve všech šesti uplynulých ročnících postoupil do vyřazovacích bojů přímo. Menší cíle si vedení nekladlo ani letos. Tým byl vhodně doplněn, na klíčových postech bezesporu posílen a nově zformovaný kádr plný dravého mládí byl obohacen o zkušenosti z minulé, až nečekaně úspěšné sezóny. Namísto boje o příčky nejvyšší ale Lvi nakonec museli hájit pouze pozice v předkole play off.

Na startu ligy tomu ale pranic nenasvědčovalo. Po úvodní vysoké porážce přišly čtyři plnohodnotné bodové zisky, včetně skalpu Sparty narvané hvězdami a vítězného derby v Pardubicích. Málokdo mohl předpokládat, že je to naposledy v sezóně v extralize, kdy Lvi triumfovali více než třikrát v řadě. Nevyrovnaná výkonnost, kolísavé výsledky a spousta ztracených bodů hlavně doma nakonec stačily na osmé místo a celkový součet 74 bodů, nejnižší v historii. Poprvé tak Hradec musel okusit zrádné předkolo, v němž čelil Karlovým Varům. Série ale nakonec zůstala za stavu 1:1 nedohraná.

„Derby má vždy nádech. Já chci v pondělí normálně na oběd, ne nikam do sámošky pro sekanou, aby mě nikdo neviděl.“

70 Radek Smoleňák (nejlepší výrok základní části před derby s Pardubicemi)

Faktorů, které tento nepříliš lichotivý výsledek formovaly, bylo hned několik. Zatímco v předešlých letech si soupeři zpod Bílé věže vozili body jen sporadicky, letos Hradec odcházel do vlastní kabiny se svěšenou hlavou hned v polovině případů. Kamenem úrazu byla i produktivita, 130 vstřelených branek je druhý nejhorší výkon Mountfieldu HK vůbec. Méně gólů letos vyprodukovaly jen Pardubice, které se po celou sezónu téměř neodlepily z extraligového dna, a defenzivní Olomouc. Třetím neduhem byly velmi neefektivní početní výhody. Úspěšnost využití 14,93 % byla třetí nejhorší ze všech.

Zmíněné aspekty měly kromě odlivu bodů a tím pádem nemožnosti prokousat se tabulkou výš vliv také na návštěvnost, která byla v průměru nejnižší v hradecké extraligové historii. Vedení klubu se snažilo tým nakopnout hráčskými výměnami i trenérským doplněním. Dres hradeckého Mountfieldu tak letos obléklo celkem 38 hráčů v poli, což je nejvyšší číslo za dobu účinkování v nejvyšší soutěži. V play off se ale všechny statistiky, nepříznivé série či nedostatky mažou, a začíná se od nuly. Lvi, stejně jako všechny ostatní celky, ale šanci napravit si reputaci nedostali.

Co se vydařilo?

 • Slušný rozjezd: Po úvodním nezdaru Hradec zabral, vyhrál čtyřikrát po sobě a držel se mezi nejlepšími.
 • Triumf v Liberci: Až v sedmé sezóně dokázal Mountfield HK na severu Čech v základní části naplno bodovat. To samé se letos na ledě suveréna povedlo jen Varům a Třinci.
 • Dvakrát NEJ v extralize: V projektu Extraligová NEJ Filip Pavlík za neskutečnou bombu o rychlosti 181 km/h obhájil prvenství v testu tvrdosti střelby, Marek Mazanec byl zase nejúspěšnějším gólmanem ve střelbě přes celé hřiště. Jordann Perret navíc obsadil v soutěži rychlíků třetí příčku.
 • Richard Lví srdce: Nesmlouvavý bojovník Richard Nedomlel letos naplno prokázal své přednosti, ke kterým patří tvrdost v soubojích, obětavost v defenzívě a vůdčí schopnosti na střídačce. Za to si vysloužil zelenou helmu Radegast Indexu za říjen, celkové třetí místo v této statistice a navíc roli asistenta kapitána.
 • Kapitán střelcem: Radek Smoleňák zažil svou druhou nejpovedenější sezónu v kariéře co se týče střílení branek mezi seniory a s 23 góly vyhrál týmovou tabulku kanonýrů. S 37 body byl také jasně nejproduktivnějším hráčem Hradce. Ve Vítkovicích zajistil výhru Hradce vstřeleným hattrickem.

Co se nevydařilo?

 • Domácí ztráty: Mountfield v ČPP Aréně letos vyhrál třináctkrát, stejný počet zápasů ale na svém ledě ztratil. Mrzet mohou především obě porážky od Pardubic nebo ostudná prohra 0:4 proti Olomouci.
 • Změny v kabině: Vinou neuspokojivých výsledků se vedení klubu rozhodlo k četným změnám v kádru během rozběhnuté sezóny, kterých bylo nejvíce za poslední roky. Ani tyto kroky ale týmu k vzestupu tabulkou nepomohly.
 • Zvlhlý prach: Střelba byla letos nejslabší zbraní Lvů. I když patřil Hradec ke střelecky nejaktivnějším celkům v lize, v efektivitě zaostával. Pouhých 130 přesných ran hovoří za vše.
 • Nekonzistentní výkonnost: Východočeši nedokázali najet na vítěznou vlnu a natáhnout šňůru výher na více než čtyři zápasy. Když už to vypadalo na vzestup formy, vždy přišel zkrat, který mužstvo poznamenal i do dalších duelů.
 • Slabší návštěvy: Hradecký hokejový stánek se v průměru naplnil nejméně ze všech extraligových sezón. Vyprodáno bylo jen jednou proti Kladnu, dokonce i na obě derby zůstaly některé neprodané vstupenky.

Nejvýraznější momenty

 • Příchod trenérské legendy: Trenérský štáb v průběhu sezóny doplnil nejúspěšnější kouč ligové historie Vladimír Růžička. S jeho vstupem do týmu přišla i razantní změna herního systému, ani dvojnásobný trenérský mistr světa ale Hradec nakonec do elitní šestky nedotlačil.
 • Premiérové starty: Svou extraligovou premiéru si v hradeckém dresu odbyl Matěj Morong a nebyla ledajaká. Naskočil do ní totiž doma proti Kladnu a zahrál si tak proti největší legendě českého hokeje Jaromíru Jágrovi. A dokonce neměl příliš daleko ke vstřelení branky. Hradecký odchovanec Jakub Muška zase vypomohl defenzívě Lvů proti Mladé Boleslavi a i pro něj se jednalo o první extraligový zářez.
 • První kariérní góly: I v obraně Hradce se letos proháněli mladíci. Michael Gaspar mířil do černého hned ve svém prvním extraligovém utkání proti Liberci, Radim Šalda slavil až na jedenáctý pokus na ledě Zlína. Svou první trefu v nejvyšší soutěži si ve svém extraligovém debutu připsal i Adam Kubík, který se podílel na kanonádě proti Plzni.
 • Pětkrát za nula: Trenéři oproti loňsku vsadili na jasnou brankářskou jedničku a neudělali chybu. Marek Mazanec byl druhým nejvytíženějším gólmanem ligy a pětkrát vychytal nulu, v čemž ho překonal pouze plzeňský Dominik Frodl.
 • Jágr v Hradci: Nejúspěšnější český hokejista všech dob si ve své bohaté kariéře už zahrál na lecjakých světových stadionech. ČPP Aréna si na jeho hradeckou premiéru v rámci extraligy musela počkat až do 29. října 2019 a v tento den se zaplnila do posledního místečka. Lvi zdolali Rytíře 2:1 po prodloužení, tehdy sedmačtyřicetiletá legenda nebodovala.

Základní část v 10 fotkách