Preview k zápasu
út 2.1.2018 | Lukáš Foff

Zpátky na ligová kluziště. První zastávkou nového roku je dobře naladěný Chomutov

Hradec se vrátil zpátky z promrzlého švýcarského Davosu a čekají jej tentokrát už tradiční soupeři. Prvním z nich, který okusí, jakou formu si Východočeši ze Spengler Cupu přivezli, jsou Piráti Chomutov. Ti se momentálně vezou na dobré vlně, neboť ze šesti zápasů prohráli pouze s Vítkovicemi. Na druhou stranu však třikrát za sebou museli do prodloužení. Zvládne Hradec i třetí zápas s tímto soupeřem?

Piráti Chomutov – Mountfield HK, středa od 17:30: ON-LINE

Hradečtí hokejisté se vrátili z Davosu a měli téměř dva dny volno. Zřejmě většina z nich je strávila s rodinou, což potvrzuje i kapitán Jaroslav Bednář. „Přijeli jsme na Silvestra, tak jsem se šel se svými holkami projít. Prvního jsme učili malé bruslit. Ta nejmenší stála vůbec poprvé na ledě, starší už jakž takž bruslí. To jsme si užili parádně a vyřádili jsme se. Za chvíli jdeme znova,“ popisuje s úsměvem dvorní nahrávač.

Dalším soupeřem bude Chomutov, který byl psychicky hodně dole, ale v poslední době má slušnou formu a začíná se vracet do tempa. „Máme v Chomutově vždycky zvláštní a divoké zápasy. Chvilku vedeme, chvíli prohráváme... Je to vždy vyrovnané a spíš taková tahaná. Nic moc hokej, ale doufám, že předvedeme bojovný výkon plný nasazení a koncentrovanosti a že si odvezeme tři body,“ burcuje hradecká šestadvacítka.

V loňské sezóně Spenglerův pohár Hradci enormně pomohl a ten pak udělal dlouhou sérii vítězství. Nad důvodem se zamýšlí i nejzkušenější hráč týmu. „Je to hlavně o tom tempu. Hokej je tam rychlejší, důraznější a plný osobních soubojů. Když jsem viděl náš trénink, tak to vypadalo stejně jako v Davosu, takže očekávám, že tempo bude stejné i proti Chomutovu,“ slibuje Jaroslav Bednář.

Piráti srovnali kurz a plaví se pro body

Chomutovští Piráti jsou po vzoru svých kolegů z Karibiku velmi nepředvídatelní. Začátek sezóny měli úchvatný a každý se před nimi třásl, ale pak jakoby přeplnili svoji bárku a začali klesat ke dnu. V posledních zápasech se však zdá, že srovnali kompas a jedou správným směrem. Z posledních šesti zápasů totiž odpluli pouze s jedinou porážkou proti Vítkovicím.

Poslední zápasy Chomutova
Brno – Chomutov 2:3
Chomutov – Vítkovice 1:4
Liberec – Chomutov 2:3p
Chomutov – Plzeň 7:6p
Litvínov – Chomutov 2:3sn

Momentálně z toho je pro svěřence Vladimíra Růžičky 9. místo a 45 bodů, jenže to v extrémně nabité tabulce znamená dva body od sestupového fleku. Chomutovští sice poslední tři zápasy vyhráli, jenže všechny až po 60. minutě, takže přesto tři důležité bodíky ztratili.

Forma Hradce je trošku neznámou. Před Vánocemi nebyla úplně ideální, což značí dvě porážky na domácím ledě v řadě, pak přišel Spengler Cup, ve kterém se Lvi prali velmi statečně a dokráčeli do semifinále. V loňské sezóně se z Davosu vrátili s perfektní fazónou, ale je třeba dávat pozor na to, aby je nedostala únava po náročných zápasech a dlouhém cestování.

Východočeši letos nechali Chomutovu pouze bod

kolodatumdomácíhosté
10. pá 6.10.2017 Chomutov Mountfield HK 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
23. ne 19.11.2017 Mountfield HK Chomutov 3:2p (0:0, 2:1, 0:1 – 1:0)

3:2 pro Mountfield HK. Tak skončily oba vzájemné zápasy těchto týmů v letošní sezóně. Nejprve se střetly v na ledě Severočechů a Hradec otočil skóre na 3:1. Chomutov sice stihl snížit, ale Hradečtí si pro výhru už došli. V ČPP Aréně vedl Hradec už 2:0, jenže na rozdíl od prvního duelu se chomutovským hokejistům podařilo srovnat. Prodloužení ale rozhodl Köhler a výhru si tak opět připsali Východočeši.

Vondrka setřásl problémy a suverénně vládne produktivitě

Očekávaný tahoun týmu Michal Vondrka měl před sezónou problémy s klubem a jeho forma se nedala odhadovat. Zkušený forvard však ukázal své zkušenosti, nenechal se rozhodit a s 30 body za 15 gólů i asistencí je nejproduktivnějším hráčem týmu. Sekundují mu Ivan Huml (9+13) a Vladimír Růžička (13+8).

Produktivitu obránců vede Jaroslav Mrázek s bilancí 4+8. Za ním je Juraj Valach s 12 body, ale 50 trestnými minutami. V tabulce pravdy je navíc na -15, což z něj v tomto ohledu dělá nejhoršího hráče v týmu.

Chomutov navíc pustil do Sparty svojí jedničku Jána Laca. Proti Plzni naskočil k debutu mladičký Dominik Pavlát, ale po čtyřech gólech ve 26 minutách se smutně odebral na střídačku. Z té však zhlédl famózní obrat. V bráně se tak dá očekávat nejspíš Štěpán Lukeš, který má úspěšnost zákroků takřka na 90 %.

Statistické okénko – Chomutov…

• … obdržel nejvíce branek v extralize, a to 108. Hradec naopak nejmíň – pouze 65.
  • … má nejlepší procentuální úspěšnost střelby v přesilovkách – 14,10 %. Nejméně má Jihlava, a to 6,45 %.
  • … hrál druhý největší počet oslabení. Piráti čelili 172 přesilovkám soupeře. Hradec pouze 126.
  • … vyšle průměrně nejméně střel na bránu soupeře za 60 minut, a to pouze 24,6. Nejlepší Třinec průměrně vystřelí 30x.
  • …propustí třetí nejnižší počet střel na svojí bránu. Průměrně je to 25,88 střel. Hradec je však ještě lepší s 24,52 střelami.