út 13.8.2013 | Vojtěch Honzík, Sanny Muharem

Hradec vstoupil do European Trophy pravou nohou! Plzni nasázel pět gólů

Mountfield HK má za sebou premiéru v soutěži European Trophy, a nutno říci, že povedenou. Svěřenci trenéra Petera Draisaitla totiž zdolali indiány z Plzně. Do sestavy už naskočilo několik zkušených hráčů, kteří v prvním utkání ve Znojmě ještě chyběli. První polovinu duelu byla hra spíše vyrovnaná, pak ale začal brankostroj v podání Mountfieldu, který během druhé třetiny nasázel svému soupeři tři fíky a v poslední části padlo ještě po brance na každé straně, a tak zápas skončil 5:2 pro Východočechy, kteří si připsali první tři body do tabulky.

Nejlepší možná reakce na soupeřův gól

Do utkání vstoupili aktivněji domácí a hned v úvodu zahrozil Lev, který pálil za modrou a dokonce se dostal k dorážce, ale Kantor byl pozorný. Podobně jako po chvilce po ráně Mozíka a Jeřábka. Z dobré pozice pálil i Pletka, hradecký gólman byl opět na místě. Východočeši se osmělili v polovině úvodního dějství, Červený s Květoněm však situaci dvou na jednoho nevyřešili vůbec dobře.

Následně se Západočechům dostalo početní výhody a trestali. Radek Duda nalezl z rohu mezi kruhy Václava Pletku, jenž se z první nemýlil – 1:0. Už za dvě minuty ale bylo srovnáno! Domácí šli dokonce do tří a přestože Vlasák již byl na ledě, podařilo se dorážkou na brankovišti prosadit Tomáši Knotkovi – 1:1. Hokejisty Mountfieldu polila branka živou vodou a Mensator se musel činit při ráně Mikuše. Jen jeho zásluhou svítil nakonec o přestávce na ukazateli nerozhodný stav.

Hradecké kopí do týla indiánů

Prostřední část začala přesilovkou Mountfieldu, ve které však domácí zodpovědně bránili a málem sami rozvlnili síť za Kantorem. Lev z pravého kruhu řádně provětral lapačku hostujícího brankáře. Červenobílí odpověděli ranou Květoně pár kroků za modrou. Podobně si Hradec vedl i v další početní výhodě. Indiáni odpověděli situací dvou na jednoho, ovšem Pletka, kterému se vrátila příhra na Tomáše Sýkoru, zakončil pouze do betonu gólmana Mountfieldu.

Modrobílí si ve stejné herní situaci vedli lépe, ale paradoxně v ní inkasovali. Kantor se nejprve blýskl proti pokusům Hanzlíka, Semana a Kratěny, aby následně ujel podél mantinelu Mertl, jenž před brankou nalezl nedůsledně hlídaného Martina Podlešáka, který nedal Mensatorovi z první šanci – 1:2.

A vzápětí bylo na hradecké střídačce ještě veseleji. Ze situace jako přes kopírák nalezl Dej Lukáše Květoně, jenž sám před domácím gólmanem zamířil přesně do pravého horního růžku – 1:3. Východočeši byli k nezastavení i nadále. Domácí zazmatkovali v obraně a k touši se dostal Vladimír Škoda, jenž střelou na hraně brankoviště překvapil i Mensatora a určil velice příjemné skóre po čtyřiceti minutách – 1:4!

První „evropské“ body na cestu autobusem

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili aktivněji Plzeňští. Kašpařík se prosmýkl mezi beky, ovšem zamířil nad. Po chvilce mezi kruhy obdržel příhřu Pletka, jeho pokus zblokovali obránci. Krásnou přihrávku vymyslel Radek Duda napříč brankovištěm přes bránící hokejky, ovšem Vlasák černý nesmysl netrefil ideálně.

Jako již poněkolikáté v zápase, nakonec po domácím tlaku udeřili Hradečtí. Martin Podlešák přijal milimetrovou přihrávku mezi kruhy a Mensatora překonal svižnou kličkou –1:5! Na druhé straně pálil z levého kruhu Novotný, Kantor byl ale znovu připraven. Po chvilce se do dobré palebné pozice dostal Mozík, mířil však příliš nad. Stejný hráč se vyznamenal vzápětí při šanci dvou na jednoho Mountfieldu, kdy dokázal zneškodnit finální přihrávku.

V závěru utkání pálil z pravého kruhu ještě Škoda, Mensatorova lapačka ale byla rychlejší. Definitivní podobu tak dal výsledku až Jakub Jeřábek, který Kantora překonal ranou ihned po buly. Znamenalo to však jen snížení na konečných 2:5.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň):
Nehodnotí se mi snadno nejen porážka, ale hlavně náš výkon. Sice jsme šli poměrně lehce do vedení, soupeř potom ale při početní výhodě vyrovnal, a i poté byl lepší. Nějakou šanci jsme ještě měli do faulu Radka Dudy ve druhé třetině, ale pak nám dali hosté lekci z produktivity, kromě toho měli i spoustu dalších šancí. Propadli jsme v obranné činnosti, soupeř nás často přečisloval a nehráli jsme bohužel ani nijak důrazně.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
S výsledkem jsme rozhodně spokojeni. Těší nás také to, jak jsme dokázali proměňovat a zužitkovat naše šance. Na druhou stranou ale v naší hře nebylo všechno tak, jak má být. Paradoxně jsme zápas zlomili ve druhé třetině, ve které jsme nebyli lepší. Víme, že je před námi ještě hodně práce, fyzicky stále nejsme ještě tam, kde potřebujeme být.