čt 24.3.2022 | Klára Petrásková

Ani napodruhé. Lvi s Bruslaři opět padli a jsou krok od vyřazení

Dobrý začátek, úvodní branka… Ale přesto znovu prohra. Východočeši i ve čtvrtek Mladou Boleslav přestříleli, chyběla však efektivita. Ta byla znovu na straně soupeře, k tomu se navíc přidala řada vyloučení. Hradec se však ani tak nevzdával a v power-play dokázal srovnat na 3:3, obrat už ale nedotáhl. Středočechům podlehl 3:4 v prodloužení a v neděli bude doma bojovat o prodloužení série.

Ve čtvrtém čtvrtfinále byl jako třináctý forvard připraven Patrik Miškář, naopak na soupisce chyběl Radek Pilař. Obrana jinak zůstala beze změny, útočné letky se pak vrátily ke složení z prvního a druhého mače s Boleslaví.

Hradec otevřel skóre, Bruslaři však otočili

Po vyhecovaném středečním mači začal ten čtvrteční poklidněji, to ovšem trvalo jen několik minut. Už na konci páté se totiž poprvé měnilo skóre, když Jeremie Blain vysekl parádní akci. Z druhé vlny přebral Lalancettovu zadovku, bekhendovou kličkou obešel soupeře a rovněž bekhendem zakončil nad rameno – 0:1. Krátce nato bylo horko na obou stranách, oba týmy totiž jely v přečíslení tři na jednoho. Obrannou rybičkou ale situaci dokázali zachránit Nedomlel, respektive Najman.

Ale nezůstalo jen u šancí, v 8. minutě Bruslaři smazali hradecký náskok. Stránského střelu zblokoval Ščerbak přesně na hůl Jana Eberleho, jenž pohotově a přesně uklidil puk do odkrytého místa u pravé tyče – 1:1. Vzápětí se hosté zapotili znovu. Kousal projel nekompromisně celé hřiště a předložil touš Najmanovi, který nastřelil spojnici!

Oba soupeři si pak vyzkoušeli hru v početní výhodě, Boleslavi se ovšem příliš nevydařila a Hradec zase ne a ne přetavit střeleckou převahu v gól. Naopak domácí prokázali v 18. minutě velkou efektivitu, když nahození Pavla Pýchy propadlo kolem delší tyče až do sítě – 2:1. Závěrem třetiny zahýbaly emoce a Středočeši se snažili využít sílu okamžiku i v přesilovce a ještě navýšit svůj náskok, to jim ale obrana Mountfieldu nedovolila.

Závěr dvacetiminutovky přinesl potyčku i dvě branky

V prostřední části se dlouho hra přelévala ze strany na stranu, ovšem chyběly tomu větší šance. O puk se bojovalo podél mantinelů a gólmani si na kotouč tolik nesáhli, v případě Luntera byl však Kiviaho možná i rád. Boleslavský forvard byl totiž před brankovištěm úplně sám, jenže Kelemenem nahozený hrací předmět nedokázal v rychlosti zasáhnout a tečovat na místo určení.

Z hradeckých hráčů byla cítit lehká frustrace, možná i z toho plynuly fauly a Bruslaři si zahráli další početní výhody. Flynn ale z pravého kruhu nezamířil přesně, Šťastného pokus zase obětavě vykryl Blain. Střelecké tempo se zvýšilo až s blížící se sirénou a v poslední tříminutovce se diváci dočkali rovnou dvou branek.

Jeden z hradeckých beků nedokázal před Kiviahem stáhnout ze vzduchu touš a rázem byli u brankoviště úplně sami dva Středočeši. Miloš Kelemen nic nevymýšlel a rychle našel místo mezi betony – 3:1. Vzápětí se na druhé straně strhla mela a z ní vzešla hra čtyři na čtyři, víc prostoru na ledě pro změnu využili Hradečtí. Jakub Lev napřáhl na pravém kruhu a milimetrově přesně umístil puk k zadní tyči – 3:2.

Východočeské vyrovnání musel posvětit videorozhodčí

Hokejisté Mountfieldu nastoupili do třetí třetiny tak, jak tu předchozí skončili – v roli dotahujícího celku se snažili cpát všechny kotouče na bránu a kolem Krošelje létaly projektily poměrně často, jenže Hradec si cestu za vyrovnáním komplikoval dalšími vyloučeními. Na druhou stranu však Bruslaři nebyli v početních výhodách extrémně nebezpeční, těsný rozdíl ve skóre se tak neměnil.

Blízko k jeho změně měl snad Šťastný, na kterého koukala u pravé tyče prázdná brána, rozhodl se ale ještě nahrát, čímž šanci ukončil. Jak čas plynul směrem k šedesáté minutě, snažila se Boleslav čím dál víc bránit a Hradeckým se přes pásmo nepronikalo lehko. Na startu 58. minuty si proto vzali oddechový čas, Kiviaho zůstal na střídačce a Východočeši se vrhli do power-play.

A zanedlouho nastal scénář velmi podobný tomu středečnímu. Radek Smoleňák operoval na hraně brankoviště a povedlo se mu tělem tečovat McCormackovu střelu pod víko! Domácí střídačka reagovala trenérskou výzvou, s reklamací branky ale neuspěla a Mountfield tak v posledních dvou minutách hrál ještě přesilovku. Jenže v ní se mu stejně jako den předtím rozhodnout nepovedlo, za stavu 3:3 se tak pokračovalo prodloužením.

Tři minuty stačily Boleslavským k rozhodnutí

V něm dali domácí hokejisté od začátku najevo, že tentokrát nájezdy nechtějí. Ujali se iniciativy a Pýcha hned křížem prověřil Kiviahovu lapačku, zprava to zase v situaci jeden na jednoho zkoušel Kelemen. A pak přišel čas 63:00 a s ním i konec hradeckých nadějí na obrat. Jan Eberle z mezikruží zamířil kolem betonu a na jeho trefě nic nezměnila ani challenge, kterou si vzali hostující trenéři. Mountfield HK tak podlehl soupeři 3:4 v prodloužení a ve čtvrtfinálové sérii prohrává už 1:3 na zápasy.

Henri Kiviaho 62 20 4 16 80,00 0 0

Jsou to podobné zápasy, vyrovnané, hodně bojovné. Na jednu straně jsme strašně rádi, že jsme se dokázali vrátit do utkání, na druhou nás mrzí, že to vůbec bylo potřeba. Velká škoda, že jsme dali příliš mnoho prostoru Lvovi a nechali Hradec zbytečně vrátit do hry. Stejný gól nám dal už v základní části a my se nepoučili. Třetí třetinu jsme odehráli výborně. Hráli jsme, co jsme chtěli, a nevybavuji si, že bychom pustili Hradec do vyložené šance. Pak ale přišla hra bez brankáře, sporný moment a vyrovnání. Strašně si cením, že nás to nesložilo, ubránili jsme následující oslabení a v prodloužení rozhodli. Je to úžasné.