čt 7.8.2014 | Jan Vavřina

Ani napodruhé nájezdy nevyšly. Hradec podlehl Liberci po pětigólové třetí třetině 3:4

Druhé přátelské utkání před začátkem sezóny, tentokrát proti Liberci, nabíralo postupně na obrátkách. Hradec po první části vedl, v závěrečné třetině dokázal ale Liberec otočit. To samé se podařilo na jejím konci Mountfieldu, poslední slovo měli ale zase domácí, kteří v power-play poslali utkání do nájezdů. V nich se přiklonilo štěstí, díky trefě Jasse, na stranu Tygrů.

V třetině plné vyloučení šel Hradec na dlouho do vedení

Úvod utkání se nesl v duchu mnoha vyloučení, do konce šesté minuty se mezi trestoměřiči vystřídala hned šestice hráčů. Právě v početní výhodě zahrozily oba celky. Nejprve zakončoval na straně Liberce z první Vampola do boční sítě, o chvíli později nabíjel Šimánek mezi kruhy Mertlovi, tomu ale v ideální pozici kotouč přeskočil.

Liberec se postupně dostával do mírné převahy, Východočeši zahrozili prakticky jen v přesilových hrách. Protože kombinace ani jednomu z týmů příliš nešla, rozhodl se Bartek pro tvrdou ránu příklepem z levého kruhu, ale ani toto řešení se nesetkalo s úspěchem.

V osmnácté minutě se prokousával do útočného pásma Skokan, na modré čáře byl ale faulován, a tak se puku zmocnil Martin Pláněk. Ten vůbec nic nevymýšlel a tvrdou ránou golfovým úderem poslal puk mezi Lašákovu ruku a tělo – 0:1. V nabídnuté přesilovce v závěru třetiny mohli domácí srovnat s Mountfieldem krok, situaci ale překombinovali.

Kacetl příliš práce neměl, iniciativu postupně přebíral Hradec

Domácí mohli skórovat také hned na začátku prostřední části. Kotouč se od Škoulovy nohy odrazil vysoko do vzduchu a dopadl jen těsně vedle pravé tyče Kacetlovy branky. Hradec zkraje druhé části příliš šancí neměl, světlou výjimkou bylo přečíslení Knotka se Skokanem, které vyřešil první jmenovaný nepříliš povedenou střelou.

Ještě před polovinou zápasu začínali postupně přebírat otěže svěřenci Petera Draisaitla. Povedenou pasáž nastartovala první formace. Nejprve nedostal Šimánek, který mohl zakončovat do prázdné brány, přesný pas od Kudrny, poté vybízel Slovák vysokým pasem ke skórování Mertla. Tomu stačila jen baseballová ulejvka k tomu, aby navýšil skóre na 2:0. Nepodařilo se.

Na povedená střídání navázaly i další formace, Skokanův pokus z mezikruží, ani Jankův od modré čáry v bráně však neskončil. Hradec pokračoval i nadále ve zlepšené hře, ta měla ale i tak k dokonalosti daleko. Na hráčích obou celků bylo patrné, že se příprava na ledě teprve rozjíždí.

Samý zvrat, nakonec se šlo na nájezdy

Do závěrečné periody vstoupil Mountfield s výhodou dvou mužů v poli, 86 vteřin dlouhá dvojnásobná přesilovka se mu ale vůbec nepovedla. V následujících minutách brankáři příliš práce neměli. Tuto pasáž narušil až mírný tlak domácích ze 46. minuty, ve kterém poslal Bartek kotouč zpoza brány do ohně. V předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Tomáš Bulík, který procedil puk za záda Kacetla, a bylo srovnáno.

Po vyrovnávací brance se hra vrátila do zajetých kolejí – šancí poskromnu, stejně jako podařených kombinací. Nepříliš atraktivní pasáž narušily až dva velmi rychlé góly, které nastartovaly brankové hody. Nejprve vyslal zleva nenápadnou střelu Michal Bulíř a otočil skóre zápasu, po jednatřiceti vteřinách bylo zase srovnáno! Také Tomáš Rousek se prosadil svižnou střelou, tentokrát od modré čáry.

Posledních deset minut se velmi kouskovalo, a to i díky dvěma menším konfliktům Dávida Skokana. V čase 54:50 šli do vedení zase Hradečtí, když se do třetice prosadil rychlou střelou Rudolf Červený – 2:3. Ihned po vstřelené brance pelášil sám na Lašáka Šimánek, ale s kličkou ala Forsberg neuspěl. A to hosty mrzelo. Následnou přesilovou hru podpořili domácí trenéři odvoláním gólmana a v čase 57:44 bylo skóre díky dorážce Tomáše Bulíka zase nerozhodné. Čtyři branky v posledních devíti minutách rozhodly o tom, že si oba týmy pomyslné body rozdělily.

Jediným úspěšných střelcem Koba Jass

Jako první se k samostatnému nájezdu postavil Koba Jass, který si s Kacetlem dlouho hrál, položil na led a poslal Tygry do vedení. Protože ani jeden ze třech hradeckých střelců nedokázal Lašáka překonat, z první výhry v sezóně se raduje Liberec.

Peter Draisaitl (Mountfield HK): V přípravě jsou všechna utkání stejná. Jsou tam dobré věci, ale také špatné. Pořád se to houpe sem a tam, my i Liberec jsme vedli, oba jsme to ale v danou chvíli zdupali. Na přípravný zápas tam bylo hodně vyloučení, o přesilovkách ani oslabeních jsme však ještě vůbec nemluvili, ani je netrénovali.