ne 31.1.2016 | Martin Voltr

Aspoň bod. Mladší dorost dotáhl ztrátu 0:3, Vítkovicím podlehl v nájezdech

Hodně zajímavý souboj nabídlo nedělní kolo ELIOD extraligy mladšího dorostu. Do Hradce přijely Vítkovice, které předvedly skvělou první třetinu, po níž vedly už 3:0. Mountfield se ale nevzdal – dvěma góly Vojtěcha Síly manko stáhl a dvě minuty před koncem zásluhou Štěpána Pokorného v power-play vyrovnal! Přesto byli nakonec šťastnější hosté, kteří rozhodli jediným úspěšným pokusem v samostatných nájezdech.

Vítkovický uragán a tříbrankové vedení

Přestože Hradečtí měli výtečné úvodní střídání, hned ve druhé minutě museli lovit puk ze své sítě. Beránek vybojoval puk za brankou a naservíroval ho Petru Fridrichovi, který se trefil přesně do druhého rohu – 0:1. Domácí to však nesrazilo, dál pokračovali v solidním tempu, šanci měl dokonce ve vlastním oslabení Denis Martinec.

Jenže potom přišel velký a vytrvalý tlak hostů. Kryštof Ševců musel po konci hradeckého trestu vytáhnout dvě střely špičkou pravého betonu, ve zbytku první části však dvakrát inkasoval po přesné střele do růžku. Tu první v podání Jakuba Kylnára měl schovanou, dvě minuty před koncem třetiny pak uháněl dopředu po levé straně Adam Beránek a také seřídil mířidla neomylně. Vítkovice zhodnotily svou vynikající hru v krajně nepříznivý stav pro Mountfield – 0:3.

Hradec začal tlačit, soupeř se stáhl a čekal

Karty do zbytku utkání tak byly rozdané jasně. Hradečtí trenéři vystřídali brankáře, Kryštofa Ševců nahradil Jiří Novotný. Jeho tým předvedl velmi aktivní nástup, hned zkraje druhé třetiny si zahrál dvě početní výhody. Nedařilo se mu ale dostávat do vyložených šancí, střely přicházely spíš jen z velkých vzdáleností či úhlů.

Až krátce poté vystihl Matěj Morong chybu v obranném rozestavení soupeře, jeho nájezd ovšem vystihl brankář Piták skvělým roztažením po čáře. Hradec se nicméně dočkal ve 32. minutě, kdy z podobné šance uspěl Vojtěch Síla. Oslabení před odchodem do šaten pak domácí mladíci odehráli velmi obětavě, několikrát padli soupeři do střely a výborně se rozchytal i gólman Novotný.

Novotný udržel šanci, Pokorný dotáhl skvělý comeback

Vstup do třetí třetiny byl pro lví partu podobný jako do té předchozí, opět totiž začala dvěma početními výhodami. Jenže i když se Ostravané od druhé části bránili, bránili se opravdu úspěšně a domácím mařily snahu nepřesnosti. Vytoužený gól naděje však přišel v 52. minutě, kdy se Morong natlačil po pravé straně před brankáře, jeho střela se odrazila od břevna, ale číhající Vojtěch Síla ji dorazil za čáru a mohl slavit podruhé – 2:3.

Z výkonu domácích bylo znát obrovské povzbuzení, to ale rezultovalo také v obranné chyby. Jenom skvělý Jiří Novotný držel naděje Mountfieldu na body, když zblízka vychytal třeba Vojtoviče a Fridricha. První jmenovaný pak minul úplně prázdnou bránu. Dvě minuty a pět sekund před koncem se Hradec přece jenom dostal k power-play, která byla úspěšná! Po Martincově nahození poslal Štěpán Pokorný puk do brány lehce fotbalovým, leč regulérním způsobem. Stíhací jízda tak vedla k vyrovnání – 3:3.

Přesilovky nerozhodly, až pátá série nájezdů

Nastavený čas přinesl oběma týmům velkou příležitost v podobě přesilovky čtyř proti třem. Jejího neproměnění určitě víc litovali Hradečtí, ti ji totiž hráli kompletní dvě minuty, zatímco protivník jen 39 sekund. Rozlouskonout dramatickou koncovku tak musely až samostatné nájezdy, v nichž uspěl jediný střelec z deseti. Tadeáš Vícha překonal Novotného povedenou forhendovou kličkou a útěchu za ztracené vedení znamenaly pro Vítkovice alespoň dva body.

Karel Soudek (Mountfield HK):
Mám rozporuplné pocity. Do zápasu jsme vstoupili hodně špatně. Bylo to bez tempa, bez osobních soubojů a soupeř byl jasně lepší. Dostali jsme tři branky a vypadalo to, že utrpíme debakl. Do druhé třetiny jsme změnili brankáře, přeházeli obranné i útočné řady a kluci se nechali přesvědčit, že s tím ještě jde něco udělat. Zvedali jsme se a třetí třetina byla jasně v naší režii. Zaslouženě jsme vyrovnali a je jen škoda, že jsme to při nájezdech nedotáhli do vítězného konce.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel):
Měli jsme velmi dobrý vstup do zápasu, vedli jsme během první třetiny 3:0. Myslím si, že se na tom do jisté míry podílel i výkon domácího mužstva. Zřejmě to po vysokém vítězství s Třincem lehce podcenili a my jsme získali velký náskok. Bohužel jsme ho dokázali během dvou třetin ztratit, protože se soupeř výrazně zlepšil. Myslím si, že remíza po šedesáti minutách byla nakonec spravedlivá a v nájezdech se štěstí přiklonilo k nám. Za dva body jsme jako vždy rádi.