út 3.1.2017 | Klára Petrásková

Atraktivní hokej a výhra k tomu! Hradec porazil liberecké Bílé Tygry 3:2

Kdo v úterý sledoval duel mezi Mountfieldem a Libercem, ten rozhodně nemusel svého rozhodnutí litovat. Ve FORTUNA aréně byl k vidění atraktivní hokej s šancemi na obou stranách, nechyběla mu ani hra do těla. Dvougólové vedení si nejprve ve druhé periodě vypracovali Severočeši, pak ale Hradečtí zvýšili obrátky, vyrovnali a v poslední části se dokonce dostali do vedení. Těsný jednobrankový náskok pak udrželi až do závěrečné sirény a 80. výročí prvního extraligového československého zápasu tak oslavili třemi body!

Oproti poslednímu extraligovému zápasu, jímž bylo předvánoční derby, se na hradecké soupisce objevila dvě nová jména. Po zranění se do sestavy vrátil Rastislav Dej, v roli třináctého útočníka byl připraven naskočit Jaroslav Dvořák. Na soupisce naopak chyběl Radovan Pavlík.

Slibné šance nepřinesly gól ani jednomu mužstvu

V první větší šanci klání se ocitl necelé tři minuty od úvodního buly Beránek, brankář Will ale jeho střelu zprava vytěsnil holí. Za pozornost stála na druhé straně i prudká rána z mezikruží pálícího Radivojeviče, jež zazvonila o horní tyč a vyletěla až vysoko do ochranné sítě. S vyloučením Pláňka sice hlasitě nesouhlasilo domácí publikum, to však nic nemělo na faktu, že Hradečtí šli do čtyř.

A chvíli nato se Tygrům naskytla možnost dokonce dvojnásobné přesilovky, když byl po tvrdém ataku na Radivojeviče vykázán na trestnou lavici Dragoun. Hru v oslabení zvládl Mountfield dobře a důležitý zákrok si již při plném počtu hráčů na ledě připsal domácí Rybár. Ten proti Radivojevičově pumelici zleva bleskově vymrštil lapačku a černou pryž z ní nepustil.

Hru v početní výhodě si krátce po polovině třetiny vyzkoušel i Hradec. Ta mohla mít z počátku úplně opačný účinek, neboť do přečíslení ujela dvojice Libereckých. Zakončující Ševc ale pálil jen do připraveného Rybára. Odkrytou část brány pak na opačném konci kluzišti minul Dej, který se snažil zkrotit vzduchem plachtící kotouč. Když neuspěla ani Šimánkova stahovačka a následná střela z mezikruží, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Liberec odskočil na dva góly, Lvi vyrovnali během 125 vteřin

Pouhých 14 vteřin uplynulo z prostřední dvacetiminutovky a hokejisté Liberce zvedali ruce nad hlavu. Lukáš Krenželok přejel modrou čáru, udělal stahovačku do mezikruží a zamířil k bližší tyči – 0:1. Ještě před polovinou základní hrací doby se pak Tygři radovali znovu, když využili svou druhou dvojnásobnou přesilovku. Na poprvé ještě Petr Jelínek z prostoru mezi kruhy minul, svůj druhý pokus už ale umístil přesně do levého horního rohu Rybárovy svatyně – 0:2.

Snížit mohl hradecký Newton, který si sjížděl pro Picardovu zadovku zpoza brány, z první ale zamířil jen nad Willovu klec. Příliš do zpěvu pak domácím nebylo poté, co Picard zamířil do kabin, a hradecké mužstvo čekalo pět minut v početní nevýhodě. Lvi však oslabení zvládli dobře, navíc Šimánkovi nechybělo mnoho k tomu, aby od pravého mantinelu propasíroval kotouč do sítě.

Co se však nepovedlo Šimánkovi, povedlo se již při hře v pěti Rudolfu Červenému. Východočeská pětašedesátka vypálila z levého kruhu a puk zapadl přesně ke vzdálenější tyči – 1:2. Nahrávku u tohoto gólu si připsal teprve sedmnáctiletý Jaroslav Dvořák, pro nějž se jednalo o první extraligový bod. Vstřelený gól Hradecké viditelně nakopl a ještě před druhou sirénou slavili vyrovnání. V přesilovce si na pravý kruh sjel Andris Džerinš a svou dělovkou nedal Willovi šanci – 2:2.

Druhá přesilovková trefa znamenala východočeské vítězství

I v posledním dějství pokračoval pro oko diváka pohledný hokej, jemuž nechyběly ani osobní střety. Výhody jednoho muže v poli navíc se dostalo domácímu týmu, leč výraznější ohrožení Willovy klece se nekonalo. Až při plném počtu hráčů na ledě se v blízkosti hostujícího brankoviště ocitl Knotek, ani jeho střela ani následná dorážka ale ovoce nepřinesly.

Východočeši byli v tu chvíli na ledě aktivnějším mužstvem, dobře mířené byly například dělovky Štajnocha s Newtonem od modré čáry. Po nahrávce zpoza branky pak puk mezi tři tyče nedostal Kukumberg, Hradecké však neproměnění této šance nakonec mrzet nemuselo. Ve 49. minutě se totiž na brankovišti dostal k touši Rastislav Dej a druhým přesilovkovým gólem Mountfieldu poslal svůj tým do vedení – 3:2.

Zareagovat na domácí branku mohli brzy hosté, únik Svačiny s Radivojevičem však vykryl hradecký gólman. Velmi tvrdě si pak u střídaček na Pláňka vyšlápl Jelínek a s trestem do konce utkání putoval do kabiny. Závěr klání hráli sice Lvi v početní výhodě, i přesto se však kromě Willa musel mít na pozoru i Rybár. Na výhře Mountfieldu už pak nic nezvrátila ani liberecká power-play, a Hradec si tak na konto připsal skalp druhého týmu extraligové tabulky!

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Bylo vidět, že obě mužstva byla do zápasu hodně motivovaná a chtěla vyhrát. Chtěli jsme hrát hodně aktivně, hráči se o to snažili, ale v první třetině nás přibrzdila spousta vyloučení. Nedali jsme si pozor a rozbilo nám to hru. Do druhé třetiny jsme vstoupili špatně, hned v úvodním střídání jsme inkasovali. Pak přišla další oslabení a gól na 0:2. Nevypadalo to s námi vůbec dobře, ale od poloviny zápasu jsme se zvedli. Bylo důležité, že jsme dokázali srovnat ještě do konce druhé třetiny, to nás hodně povzbudilo. O výsledek jsme museli bojovat až do konce, měli jsme to štěstí, že jsme dali rozhodující branku. Martin Pláněk odjel do nemocnice na rentgen a vypadá to, že to bude na delší dobu.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Do zápasu jsme vstoupili relativně slušně. Domácí měli v první třetině možná trochu víc ze hry, ale předváděli jsme obětavý výkon. Výborně jsme zahájili druhou třetinu a vyjádřili jsme to i brankově. Pak jsme bohužel nejen neproměnili pětiminutovou přesilovku, ale ještě jsme si ji o dvě minuty zkrátili zbytečným faulem. Nedisciplinovanost nás nakonec stála celý zápas. Dostali jsme velmi laciný gól na 1:2, domácí pak dostali novou krev do žil a byli velmi aktivní. Fauly jsme jim dali velkou šanci zápas vyhrát, což se taky stalo.