pá 21.12.2018 | Lukáš Foff

Bohaté Vánoce v Hradci! Lvi dali fanouškům pět „dárků“ a nulu

S trochou nadsázky se dá říct, že by se speciální dresy měly vytvářet na každý hradecký zápas. Ty vánoční totiž přinesly Mountfieldu štěstí. Domácí nasázeli Chomutovu pět gólů a navíc žádný neinkasovali. Protáhli tak svoji vítěznou sérii už na pět zápasů a dopřáli svým fanouškům perfektní Vánoce. Třemi body se blýskli Radek Smoleňák (0+3) a Petr Koukal (1+2).

Hradecká sestava zůstala po reprezentační přestávce velmi podobná té, která nastoupila do derby. Změna přišla v brankovišti, kde kvůli zranění chyběl Brandon Maxwell a do čtvrtého útoku zasáhl místo Lukáše Nedvídka jeho jmenovec Cingel.

Hodně šancí, málo gólů. Hradec ale vedl

Už od rozbruslení byl zápas speciální. Domácí hráči totiž brázdili ledovou plochu v netradičních zelených dresech, které byly speciálně vybrány na „vánoční“ duel. Chomutov se jich však rozhodně nezalekl a ve druhé minutě mohl jít do vedení. Střela Stanislava Dietze totiž změnila směr po doteku s hokejkou hradeckého beka a trefila horní tyč za Jaroslavem Pavelkou.

Hradecká první šance ale gólem skončila. Mislav Rosandič vyslal do úniku Michala Dragouna a ten se trefil v páté minutě přesně mezi betony – 1:0. Odpověď měl přichystanou Pavel Klhůfek, ale narazil na připravený beton hradeckého brankáře. Začátek byl hodně rychlý, takže o chvilku později byl v šanci pro změnu Matěj Chalupa. Pak ale tempo opadlo a hra se začala velmi kouskovat.

V 17. minutě dostal příležitost první přesilovky domácí Mountfield a měl v ní kupu gólovek. Radek Smoleňák z bezprostřední blízkosti Peterse nepřekonal, neujaly se ani další dvě dorážky či rány od modré. Po prvních dvaceti minutách tak domácí tým vedl 1:0 a všechno bylo ještě otevřené.

Lvi opět zvládli vstup do třetiny a uklidnili se

Nástup do druhé dvacetiminutovky byl v podání Hradce opět perfektní. Naprosto špičkovou kombinaci z hokejky na hokejku zakončil do prázdné brány za bezmocného Justina Peterse Tomáš Vincour. Ve 24. minutě vystihl rozehrávku Radek Smoleňák, ale tváří v tvář brankáři Pirátů nevyhrál, protože orazítkoval levou tyč.

Chomutov rozhodně nebyl bez šancí a Pavelkovi velice zle zatápěl, jenže nebyl produktivní. To Východočeši stříleli mnohem přesněji a ve 28. minutě zvýšili svůj náskok už na tři góly. Od mantinelu dostal přihrávku Petr Koukal a propasíroval kotouč do sítě – 3:0. O dvacet sekund později navíc Radovan Pavlík vybojoval faul na svou osobu, takže na hřišti jasně dominoval Mountfield HK.

Ta však nešla podle plánu, jenom náhodný odraz od brusle málem Peterse překvapil. Svoji příležitost na přesilovku měli také Piráti, jenže ji doslova promrhali a nevymysleli zhola nic. Těsně po jejím skončení ale měli velké šance hned dvě. Nejprve za Pavelkou už podruhé v zápase zazvonila tyč a o moment později ležel kotouč za ním v brankovišti nehlídán, ale první u něj byl bek domácích. V závěrečné přesilovce se dvěma střelami prezentoval Petr Zámorský, ale americký brankář si na ně velmi dobře dal pozor.

K Vánocům dostali Piráti pět branek

Třetí perioda začala opět stejně jako předchozí dvě – hradeckým gólem. A jednalo se o nejhezčí branku zápasu. Petr Koukal našel volného Radka Smoleňáka před bránou, který naznačil střelu, ale místo ní vybídl Matěje Chalupu u pravé tyče. Ten měl velmi snadnou úlohu a před dvorním nahrávačem večera pomyslně smekl helmu.

Domácí byli v ráži a pořádně si věřili. Ve 48. minutě přišla třetí asistence Smoleňáka, tentokrát v přesilové hře. Z mezikruží vymetl horní růžek Tomáš Vincour. Piráti byli dole a navíc zbytečně faulovali. V oslabení ale málem udeřili, jenže to by se nesměl perfektně vrátit reprezentant Filip Pavlík.

Závěr ale patřil hostům, kteří Jaroslavu Pavelkovi chtěli zkazit vánoční nulu. Málem se to povedlo Radku Dudovi, který to zkusil lišácky takřka z nulového úhlu. Další rána prolétla houfem těl a trefila Pavelku do masky, ale štěstí při hradeckém brankáři stálo. Ten si tak mohl s fanoušky spokojeně zazpívat koledy pod kotlem a těšit se na dárky pod stromečkem.