čt 17.9.2020 | Jan Brůna

Bojovný výkon dorostu nestačil, Sparta rozhodla v čase 59:41

Velice kvalitní zápas byl k vidění ve čtvrtek večer v ČPP Aréně. Dorost Mountfieldu HK v rámci prvního kola extraligy přivítal pražskou Spartu, se kterou svedl více než vyrovnanou partii. Ani velká motivace a bojovnost však na body nestačily, hosté udeřili 19 vteřin před koncem a vyhráli 2:1.

Hrabal čaroval proti aktivnímu Hradci

I přes to, že se pro domácí jednalo o první mistrovský zápas nové sezóny, hned od úvodních minut na nich byla vidět velká chuť. To pocítil na vlastní kůži Hrabal, který se už po několika vteřinách musel činit nelehkým zákrokem lapačkou. Hradečtí pokračovali v aktivitě, soupeře však mnohdy pouštěli blízko k vlastní bráně a Kasal měl o zábavu postaráno. Mezitím ale na druhé straně gólman Sparty vytáhl další famózní save, když puk mířící do klece vykopl betonem.

V dalších okamžicích působila hra poměrně vyrovnaně, na mladých hokejistech ovšem byla znát nerozehranost na začátku soutěžního ročníku. To se projevilo rovněž v šanci Gaspara, jemuž stačilo jen doklepnout kotouč do odkryté svatyně, nicméně ho netrefil pořádně. Utkání se nadále přelévalo ze strany na stranu a ve slibné šanci se ocitl Křišťan, ten však schovaným pokusem nezaskočil Kasala.

Padly první góly, do vedení šli Lvi

Pražané vstoupili do prostřední dvacetiminutovky po vzoru té úvodní; aktivně. Po drobnějším náporu svého týmu se však zase předvedl Hrabal proti snažení Šimka. Hra se vyrovnala a s dosud nejhezčí akcí duelu vyrukovali hosté, ale ani nadvakrát nepřekonali jistého Kasala. To se nestalo ani poté a otěže mače převzal Mountfield, který šel do vedení, když David Brožek využil přesilovku a zblízka překonal Hrabala – 1:0.

Domácí pokračovali v nastolené aktivitě a z mezikruží to zkusil Sláma, jenž dostal nabito, tvrdou ranou ovšem pouze narval Hrabala. Sparťané neměli k dispozici hru v početní výhodě, a tak si museli pomoci jinak; místo toho se po jedné ze střel dostal k dorážce zblízka Lukáš Kalný, který usměrnil touš k tyči za záda ležícího Kasala – 1:1. Strážce hradecké svatyně se však vyznamenal později proti ráně z levé strany a do kabin se šlo za remízového stavu.

Sparta rozsekla mač 19 vteřin před koncem

První polovinu poslední třetiny okořenil osobní trest Brožka, který si kvůli nesportovnímu chování 10 minut čistého času nezahrál. Jinak se ale hra nesla ve vyrovnaném duchu a oba tábory se jak tlačili dopředu, tak také urputně bránili na opačné straně. V dalších minutách ovšem působili výrazně aktivněji domácí, kteří mačkali svého soupeře v pásmu nebo mu často ujížděli do nebezpečných kontrů.

Po několika stoprocentních šancích Hradce visel vítězný gól ve vzduchu a přesně 60 sekund před třetí sirénou si při oddechovém času vzal slovo Jiří Janoušek ml. Taktika jeho svěřencům ovšem nevyšla přesně, když ztratili puk na modré čáře a do brejku ujel mj. František David, jenž v čase 59:41 přesnou střelou pod břevno zasadil rozhodující úder. Pražané tak odjeli zpod Bílé věže s cennou výhrou 2:1.

Otakar Beran 0 0 0 -1 0
David Brožek 1 0 1 -2 12
Petr Fiala 0 0 0 -1 0
Jan Gaspar 0 1 1 -1 0
Matěj Giesl 0 1 1 -1 0
Lukáš Koblížek 0 0 0 -1 2