ne 19.1.2020 | Klára Petrásková

Cenné tři body. Hradec otočil vývoj klání a doma zdolal Zlín

V Olomouci bez branky i bodového zisku, proti Zlínu ale se čtyřmi góly a téměř stejným počtem bodů! Lvi sice do klání nevstoupili nejlépe a po dvaceti minutách prohrávali, do dalšího průběhu však nastoupili mnohem aktivněji. A vyplatilo se, protože začali Berany přehrávat, více stříleli a odměna se dostavila. Mountfield porazil Ševce 4:2, díky čemuž se právě na Moravany dotáhl v tabulce.

Do utkání se Zlínem nastoupili stejní hráči jako v Olomouci, trenéři se uchýlili pouze k několika přesunům mezi druhou, třetí a čtvrtou útočnou letkou.

Zlínští vyhráli na nebezpečné šance i vstřelené branky

Úvodní část se lépe vyvedla Zlínu, a to nejen co se gólů týká, ale také z hlediska vypracovaných nebezpečných šancí. To však neznamená, že Hradečtí nebyli vůbec vidět, příležitosti si vypracovali na startu klání. Cingel si v protiútoku najížděl na pravou stranu a bekhendem zametl kotouč do protipohybu gólmana jen těsně vedle tyče, Šalda zase obdržel tandem do mezikruží a tvrdě vypálil, tentokrát byl už ale připraven Kašík.

Na druhé straně Mazanec v první půlce třetiny soupeřovy střely rovněž likvidoval, v 11. minutě na něj však vyzrál Antonín Honejsek. Ten si nejprve krásně obhodil obránce a poté poslal kotouč nekompromisně do vzdálenějšího horního rohu – 0:1. Berany otevření skóre nakoplo a východočeský brankář musel vzápětí čelit dalším zlínským ranám, ve vzduchu totiž viselo navýšení hostujícího náskoku.

Honejsek našel od zadního mantinelu Šlahaře a ten střílel z voleje, Mazanec však stihl proti pokusu strčit lapačku. Herman s Fořtem chvíli nato dostrkávali touš do odkryté svatyně, jenže naštěstí pro Lvy zamířila černá pryž místo do brankové sítě jen k hrazení. Ještě před sirénou se z pozice obránce dostal až k levé tyči Žižka, jemuž se sice povedlo procpat puk skrz Mazancovu výstroj, napříč brankovištěm ale proskákal jen do rohu.

Lvi roztočili obrátky a třemi trefami se ujali vedení

V první třetině padla jediná branka, ta prostřední už byla gólově o mnoho zajímavější, a to především pro domácí fanoušky. Hradečtí se totiž po návratu z kabin začali více osmělovat směrem dopředu, a i když Žejdl ještě v přečíslení dvou na jednoho nedokázal usměrnit Perretovu nahrávku mezi tři tyče, Mountfield se přeci jen brzy z vyrovnání radoval. Dragoun totiž od mantinelu našel volného Aleše Jergla, který si šikovnýma rukama rozhýbal brankáře a poslal puk mezi jeho betony – 1:1.

Vyrovnaný stav ovšem vydržel na kostce jen minutu a půl, protože Berani si rychle vzali vedení zpátky. Kubiš posunul zpoza brankové lajny touš před brankoviště, kde měl Pavel Sedláček už jednoduchou práci s jeho dopravením do úplně odkryté klece – 1:2. Vysoké gólové tempo ale pokračovalo, a tak ve 28. minutě bylo znovu srovnáno. Radovan Pavlík zavezl kotouč přes modrou čáru a na vrcholu kruhu se s ničím nepáral, černou pryž napral křížem do vinglu – 2:2.

Ten samý hráč mohl navíc vzápětí skórovat znovu, samostatný únik však dokázal zlikvidovat Kašík. Ani v poslední pětiminutovce nebyla o zajímavé situace nouze. Freibergsova střela od modré se totiž snesla těsně před hradeckou brankovou čáru, na opačném konci se pak vyznamenali východočeští beci. Filip Pavlík posunul od střídačky puk Radimu Šaldovi, jenž jej luxusní dělovkou bleskově uklidil pod horní tyč – 3:2.

Hradec uhájil náskok a v závěru potvrdil vítězství

Hned zkraje poslední periody získali Hradečtí početní výhodu a příliš nescházelo k jejímu využití. Smoleňák totiž po Eklundově střele dopravil puk do zlínské sítě, jenže soupeřovi koučové využili trenérské výzvy a rozhodčí branku po přezkoumání pro nedovolené bránění brankáři neuznali. Tento verdikt sice Hradečtí už změnit nemohli, co ale měli ve svých hokejkách, to byl další zásah.

O ten se málem postarala dvojice Dragoun – Jergl v přečíslení, druhý jmenovaný však zakončil jenom do připraveného Kašíka. Berani byli ve třetí části méně disciplinovaní, z čehož vyplynuly další početní výhody pro Mountfield. Jenže i když se Lvi dokázali držet v útočném pásmu, uklidňující čtvrtá branka pořád ne a ne přijít.

Naopak mohl srovnat gólový krok soupeř, Šlahař totiž z pravého kruhu zametl kotouč do brankové konstrukce. Zlínští v závěru ještě odvolali gólmana a snažili se v posledních desítkách vteřin srovnat, Mountfield se ale statečně bránil a patnáct vteřin před koncem definitivně rozsekl drama – Radek Smoleňák pohodlně dovezl puk do prázdné moravské klece a potvrdil tak východočeskou výhru 4:2.