pá 17.10.2014 | Richard Wagner, Jan Vavřina

Další hladké vítězství juniorů. Z Vysočiny přivezli tři body za výhru 7:2

Už to začíná být tak trochu ohraná písnička, která se ale fanouškům hradecké mládeže musí líbit. Juniorka získala zatím 26 bodů z 27 možných a jede podle plánu. Ty těžké zápasy ale teprve přijdou, a tak je třeba pracovat dále a neusnout na vavřínech. Kýžený úspěch je i přes jasnou výhru v Havlíčkovým Brodě ještě hodně daleko.

Úvodní část orámovaly hradecké branky

Královéhradečtí měli do zápasu vynikající start a hned v první minutě dostali výhodu přesilové hry, kterou sedmnáct vteřin před jejím koncem dokázali využít. Kovářů z levého křídla namazal touš mezi kruhy, kde jej z mohutného nápřahu poslal za Spáčila Jiří Uhlík – 0:1. Rebelové následně vyrovnali hru, Chlubna si najel na pravý kruh, odkud dobře mířenou střelou prověřil připravenost Veselého vyrážečky.

Východočeši mohli zvýšit svůj náskok v další početní výhodě, avšak Kociánovu dělovku si domácí muž s maskou pohlídal v lapačce. Více ze hry měli Východočeši, ale výborný Spáčil ukazoval své umění v plné kráse. Největší salvu potlesku sklidila domácí opora při akci Dudáka, jehož zakončení z mezikruží po rychlém brejku reflexivně vykopla betonem. Nakonec ani Spáčilovo kouzlo nestačilo zabránit druhému puku v jeho kleci. Z vrcholu brankoviště mu jej pověsil pod horní tyč Ondřej Kovářů – 0:2.

Další dvě rány skončily v síti Spáčila

Na startu prostředního dějství se poprvé dopustili nedovoleného zákroku i Východočeši a pramenila z toho výhoda jednoho muže v poli pro Rebely. Paradoxně se ale mohl prosadit Mountfield, když Kocián vypíchl obránci touš, ujížděl sám a za faul havlíčkobrodského beka bylo nařízené trestné střílení, jež ale zlikvidoval Spáčil betony. Domácí byli blízko ke skórování ve 28. minutě, avšak střela z mezikruží skončila jen na tyči.

Na druhé straně se pak spustila třetí vlna radosti. Po Vladykově střele od modré, kterou vyrazil gólman před sebe, vznikl závar, v němž se nejlépe zorientoval Radek Pilař, který propasíroval touš za čáru a navýšil na 0:3. S Rebely mohlo být ještě hůř, ale Vladykovo zakončení po objezdu branky orazítkovalo tyč.

Broďákům se nedala upřít útočná snaha, hradecká defenziva ale fungovala výborně. To, jak se střílejí góly, pak ukázal Mountfield zhruba dvě minuty před koncem, kdy se na levém kruhu opřel do kotouče Drahoš Jebavý a Spáčil máchl lapačkou naprázdno.

Závěrečná část přinesla pět branek

Do třetí třetiny se šlo za jednoznačného vedení Mountfieldu. To ale nezabránilo tomu, aby se Rebelové pustili do útočení a také se jim to vyplatilo. Po Kuchtově nahození procpal volný puk za brankovou čáru Tomáš Chlubna – 1:4. Radost z gólu ale v Kotlině moc dlouho nevydržela. Radek Pilař dostal mezi kruhy nabito od Vladyky a přesnou střelou nad beton dovršil „bůra“.

Domácí celek se nevzdal naděje na co nejlepší výsledek a v oslabení pláchl Tomáš Chlubna, který si povodil Veselého a zakončil přesně – 2:5. Definitivní zlom přinesla šestá trefa v havlíčkobrodské síti. Kovářů sice ještě Spáčil vychytal skvělým zákrokem betonem, ale neúspěšný střelec puk dojel, namazal jej na vrcholek kruhu, kde se do něj opřel Karel Vladyka a propálil domácího strážce svatyně nad vyrážečku.

Zmar Rebelů pak podtrhlo oslabení pěti proti třem, v němž nejprve Uhlík netrefil prázdnou bránu, avšak chvíli po něm se prosadil přesnou střelou z mezikruží Ondřej Kovářů – 2:7. Závěr zápasu již mnoho dramatických šancí nepřinesl. Když už se některý z celků dostal k zakončení, narazil na připraveného muže s maskou.

Richard Cachnín (HC Rebel Havlíčkův Brod):
Výsledek je k nám krutý. Předvedená hra nebyla špatná, ale my jsme do poloviny utkání nabídli soupeři dva góly a on naše chyby potrestal, proto má jejich mužstvo takovou kvalitu a hraje o postup do extraligy. Za stavu 0:2 jsme dali tyčku, přišel trest v podobě dalších dvou gólů. Před třetí třetinou jsme klukům říkali, že utkání nekončí, hrajeme o každý gól, ale bohužel soupeř potrestal naši herní nedisciplinovanost. Mohli jsme prohrát třeba o dva góly, ale v závěru další nesmyslné fauly a soupeř přesilové hry proměňoval a zaslouženě si odvezl tři body. S trenérem hostů jsme se shodli na tom, že rozhodčí nepředvedl přesvědčivý výkon.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
V první třetině to nebylo z naší strany takové, jaké jsme si to představovali. Od druhé třetiny už jsme měli zápas pod kontrolou a výsledek podle mě odpovídá předvedené hře. Domácí dali hodně šťastný gól, ale my jsme dokázali odpovědět. Podařilo se nám proměnit i několik přesilových her. Sice jsme dostali gól v naší přesilové hře, kdy si obránci dávali na modré tak dlouho přednost, až jim to hráč domácích vypíchl, ale takový je hokej a kluci si na to příště dají pozor. Nic to nemění na tom, že jsme zaslouženě vyhráli.