pá 3.12.2021 | Petr Šatalík | Petr Kotala / HC Vítkovice Ridera

Další obrat a třetí výhra v řadě! Lvi urvali s Riderou dva body

Nepříliš atraktivní duel sehráli Hradečtí v Ostravar Aréně. Po urputném boji se podstatné události začaly odehrávat až v třetím dějství, kdy Mountfield odpověděl na vedoucí gól Ridery. Rozhodující moment pak přineslo až prodloužení. Po přihrávce Kevina Klímy do druhé vlny se prosadil Aleš Jergl, jenž otočil duel a rozhodl o tom, že dva body putují pod Bílou věž. Lvi se tak přiblížili vedoucímu Třinci na rozdíl tří bodů.

Po utkání s Litvínovem měnili trenéři Východočechů sestavu pouze minimálně. Na křídlech třetího, respektive čtvrtého útoku si prohodili místa Jakub Orsava s Radkem Pilařem. Na soupisku se nevešel sedmý bek, Radim Šalda. Místo něj měli Lvi k dispozici třináctého útočníka – Patrika Miškáře.

Ospalá první třetina gól neviděla

První šanci utkání si po necelých dvou minutách vypracoval Perret, jenž ale přízemní střelou z vrcholu pravého kruhu na zadní tyč neuspěl, Stezka jeho pokus vykopl betonem. Na druhé straně zaznamenal úvodní zajímavější ránu Koch, jeho projektil zleva si však Kiviaho v přesilovce Ridery pohlídal, stejně jako zakončení z ostrého úhlu, které zkoušel Marosz. Jinak ale počátek střetnutí žádný strhující hokej nenabídl.

O další práci se finskému brankáři ve službách Hradce postaral Bondra, jehož zajímavá střela kousek nad ledem k zadní tyči měla dobré parametry, lapačka gólmana Mountfieldu však byla dostatečně rychlá. Jinak ale hra obou celků připomínala venkovní ospalé počasí, zvlášť když si Ridera vůbec nedokázala poradit s další početní výhodou po faulu Kevina Klímy.

V závěru dějství si Lvi vytvořili i díky přesilovce jistý tlak. Pavlík však nahozením z levé strany od modré čáry neuspěl a stejně skončily dvě střely Oksanena z pravého kruhu, které kryl Stezka. Orsava pak možná v největší šanci pokusem z mezikruží minul prostor mezi třemi tyčemi, takže se po nepříliš pohledné úvodní dvacetiminutovce putovalo do kabin za bezbrankového skóre.

Tahanice o každý metr ledu pokračovala

V úvodu druhého dějství nabraly dech zase Vítkovice. Nahození Bukartse z osy hřiště od modré čáry skončilo na tyčce. Následně hrála Ridera již třetí přesilovku po vyloučení Gaspara. Gewiese v ní další ranou z větší vzdálenosti rovněž orazítkoval brankovou konstrukci za gólmanem Lvů. Kiviaho poté zneškodnil pokus Bukartse zleva a také nepovedenou střelu Lakatoše z pravého kruhu. Smoleňák následně nepropálil Stezku z bezprostřední blízkosti, když se k němu touš odrazil od zadního hrazení.

Nepříliš atraktivní přetahovaná pokračovala. Východočeši hráli krátkou početní výhodu, Oksanen ale Stezku nepropálil a rychlonohého Lakatoše vzápětí fauloval Blain. Po další hlušší pasáži pak přišly dvě šance, McCormack nejprve ranou z pravé strany na zadní tyč neprostřelil gólmana Ridery, na opačném konci kluziště mířil Fridrich z osy hřiště jen do náruče Henriho Kiviaha.

Zajímavou kombinaci pak v závěru dvacetiminutovky předvedli Lakatoš s Polákem. První jmenovaný kousek za útočnou modrou poslal kotouč za sebe do druhé vlny, odkud kapitán Ridery pálil, brankář Hradce však znovu zakročil svou lapačkou. V posledních vteřinách druhé třetiny šly Vítkovice do situace dva na jednoho, Kalusův pokus z pravého kruhu ale skončil jen na betonu Kiviaha, který touš dokázal vykopnout tak, že Lindberg nemohl dorážet, pročež ani po dvou třetinách neviděli diváci v Ostravě gól.

Lvi bleskově zlikvidovali náskok soupeře

Na startu třetí části hry dostala Ridera již pátou možnost v početní výhodě, tu ale nedokázala přetavit v jediné pořádné zakončení, přesto se jí následně podařilo dostat do vedení. Vojtěch Lednický obdržel kotouč od Chlána do předbrankového prostoru, kde po dvou dorážkách dokázal touš s veškerým úsilím dotlačit za záda Kiviaha – 1:0.

Východočeši pak trochu přiložili pod kotel a okamžitě mohli srovnat, jenže Lalancettovu střelu z otočky na ose hřiště zvládl Stezka vytěsnit vyrážečkou. Hradečtí to tedy dokázali až po sporném vyloučení Deje, když následnou početní výhodu využili hned po šesti vteřinách. McCormack nahodil po vyhraném buly kotouč z pravé strany od modré čáry před klec soupeře, kde skvěle zapracoval Radek Smoleňák, jenž svou typickou trefou z hranice brankoviště oslavil své 35. narozeniny vyrovnávacím gólem na 1:1.

Hradec následně mohl celý duel otočit, jenže Oksanenův pokus Stezka v pádu dokázal vytěsnit. Následná rána McCormacka z vrcholu levého kruhu na zadní tyč zase našla jen lapačku gólmana Ridery. V závěru třetího dějství si Orsava nepohlídal hůl a za klecí soupeře trefil čepelí do obličeje soupeře, díky čemuž hráli Ostravané poslední dvě minuty v přesilovce. Ani tuto možnost však Vítkovice nevyužily, takže duel muselo rozhodnout prodloužení.