pá 11.1.2019 | Petr Šatalík

Další těsná výhra! Hradec v závěru rozhodl duel s Vervou, zvítězil 2:1

Méně než osm minut. Tak krátkou dobu vedli Lvi v utkání s Litvínovem, přesto to znovu stačilo k vítězství, již čtvrtému v řadě. Začátek duelu s Vervou tomu nenasvědčoval, Východočeši prohrávali již po stočtyřiceti vteřinách. Za pouhých sedmnáct sekund však zvládli vyrovnat a nastalo dlouhé přetahování o každý centimetr ledu. V 53. minutě pak po nenápadné akci skóroval Radek Smoleňák, který rozhodl o tom, že tři body získal Hradec.

Oproti poslednímu utkání, které Lvi sehráli na ledě úřadujícího mistra z Brna, musel trenérský štáb Východočechů udělat do souboje s Vervou jednu vynucenou změnu v sestavě. Tomáš Vincour nebyl k dispozici kvůli zranění, a tak na jeho místě ve druhé formaci nastoupil Michal Dragoun, jenž již dříve v této lajně úspěšně působil. Post čtvrtého centra připadl Romanu Kukumbergovi.

Gólové akce jako přes kopírák určily ráz duelu

Souboj Litvínova s Hradcem začal šancí Severočechů. Hanzl s Mikúšem se dostali do situace dva na jednoho, první jmenovaný přesně přihrál svému parťákovi, který však svou střelu namířil jen do náruče Pavelky, jenž se stihl přesunout. Mountfield odpověděl svou příležitostí. Po zmatcích v defenzívě Vervy se k ráně z pravého kruhu dostal Kukumberg, Petrásek ale byl pozorný a ukryl touš ve své výstroji.

V čase 2:20 šel Litvínov do vedení. Lukeš našel na útočné modré osamoceného Viktora Hübla, jenž se sám vydal vstříc Pavelkovi, kterého prostřelil mezi betony – 1:0. Vedení Severočechů ale vydrželo jen 17 sekund. Přihrávající Smoleňák a zakončující Petr Koukal okopírovali předcházející gólovou situaci, druhý jmenovaný pláchl obraně Vervy a mezi komíny Petráska srovnal na 1:1. Hra plná šancí pokračovala i nadále. Poté, co gólman Lvů vykopl střelu Jíchy z pravého kruhu, mohl bekhendem do prázdné klece Mountfieldu zakončit Jurčík, jenže ji minul.

Poté se utkání trochu uklidnilo a příležitostí ubylo. Po polovině dějství pálil z pravého kruhu Bičevskis, ale Petrásek měl lapačku na správném místě. V poměrně čistě hraném zápase přišel ve 14. minutě nešetrný zákrok, po němž nedohrál Radovan Pavlík, kterého soupeř zasáhl ramenem do hlavy. O chvíli později se do velké šance dostal Jurčík, jenž obdržel přihrávku zpoza brány a pálil z bezprostřední blízkosti. Pavelka však předvedl rychlost své lapačky. Když o chvíli později minul Hübl poloprázdnou klec Lvů, bylo skóre po prvním dějství nerozhodné.

Zajímavý hokej nabízel šance, branky však nikoliv

Na startu druhé třetiny se do samostatného úniku dostával Cingel, kterému v lepším zakončení zabránilo jen hákování Kašpara, které však trestným střílením odměněno nebylo. V oslabení se pak do velké šance dostal Hübl, jehož pokus z prostoru mezi kruhy vytěsnil Pavelka vyrážečkou. O pár minut později vyzval Paulovič pěknou žabkou ke střele Rákose, jenž však už byl příliš blízko bráně Litvínova a svůj pokus namířil jen do Petráska.

Zajímavé utkání pokračovalo, aniž by si jeden z týmů vytvořil trvalejší tlak, hra zůstávala vyrovnaná. Na jedné straně neuspěl rychlou otočkou kolem brány Lvů Trávníček, na druhé byl Petrásek pozorný při bekhendovém pokusu Cibulskise z bezprostřední blízkosti. Po levé straně pak až k bráně soupeře prošel Paulovič, jenže jeho ránu mezi betony strážce svatyně Vervy projít nenechal.

V obrovské šanci se v 34. minutě objevil Petružálek, který jel už od obranné modré sám na Pavelku, kterého však přízemní střelou nepokořil. Na opačném konci ledové plochy pálil z pravé strany Chalupa, ale brankovou konstrukci protivníka těsně minul. Velkou příležitost měl v závěru druhé dvacetiminutovky Rákos, jenž dostal přihrávku za bránou soupeře, vyjel před ni a zblízka trefil pouze beton Petráska, který nestíhal reagovat. Lvi si po polovině utkání vytvořili střeleckou převahu, kterou ale zúročit nedokázali, a tak bylo skóre i po dvou třetinách nerozhodné.

O výhře Hradce rozhodla nenápadná rána Smoleňáka

Úvod třetí části se nesl v lehce opatrnějším podání. Oba celky si uvědomovaly důležitost každé branky a důsledně bránily. S prvním vážnějším pokusem, který na bránu Východočechů vyslal Romančík od modré, si Pavelka poradil. Na druhé straně se ve zmatku před svatyní Petráska nejlépe zorientoval Smoleňák, jenž však zblízka klec protivníka trefit nedokázal.

Po prvním krátkém tlaku Litvínova se do úniku dostal Miškář, kterého během zakončení podrazil Romančík, jenž pak narazil do mantinelu a zranil se. Za jeho faul bylo nařízeno trestné střílení, jehož se ujal Paulovič, který se pokusil o bekhendovou kličku, ta ale skončila na betonu Petráska. O chvíli později se odehrál souboj obou mužů podruhé, když hradecký útočník pálil z rohu kluziště a gólman Severočechů zvládl ucpat mezírku na přední tyči.

Napínavý duel tak spěl do dramatického závěru. Pak ale přišel blesk z čistého nebe, Radek Smoleňák dostal za útočnou modrou krátkou přihrávku od Koukala, sjel do mezikruží a nenápadnou bekhendovou střelou na zadní tyč poslal Mountfield do vedení 2:1! Verva se snažila rychle do utkání vrátit, ale bylo už pozdě, zachránit ji nemohl ani brankář Petrásek, který odjel z brány, aby Litvínov zkusil hru v šesti. Hradec těsný náskok uhájil, připsal si čtvrtou těsnou výhru v řadě a bodově se dotáhl na druhý Třinec.