so 10.1.2009 | Lukáš Souček

Dorostenci zdolali Opavu a připisují si dva body za vítězství po nájezdech

Hradečtí dorostenci navázali na páteční výkon v Havlíčkově Brodě a dokázali zvítězit i v sobotu na domácím kluzišti proti Opavě. Po bezbrankové první třetině šli Hradečtí do vedení ve 27. minutě zásluhou Jakuba Nováka. V sérii přesilovek ovšem domácí své vítězství navýšit nedokázali a Opavě se podařilo vyrovnat. V závěrečném dějství prostřelil hostujícího brankáře Milan Valášek. Těsné vedení ovšem Východočeši neudrželi. Opava podruhé vyrovnala a zápas dospěl až do samostatných nájezdů. V nich rozhodující branku vstřelil Daniel Filip a Hradec si tak do tabulky připisuje další dva důležité body.

Již od první minuty sobotního zápasu bylo jasné, že o zajímavou podívanou nebude nouze. Svižný začátek přinesl několik zajímavých momentů, ale první vážnější akce byla k vidění až ve 13. minutě. V tu chvíli totiž dostal Jakub Novák přesný pas od Václava Pánka, ale samostatný nájezd neproměnil. Následovala dvojnásobná početní výhoda pro domácí tým. Východočeši si však situaci v útočném pásmu zbytečně zkomplikovali a výsledkem byl brejk Patrika Nováka, který se úplně sám řítil na Jaroslava Pavelku. Opavský kapitán sice stihl zakončit, ale zároveň byl faulován. Hlavní rozhodčí okamžitě signalizoval trestné střílení, ke kterému se postavil stejný hráč. Volil střelu mezi Pavelkovy betony. Ten je ale sklapl včas. Netrvalo to dlouho a příležitost otevřít skóre zápasu měli opět Hradečtí. Bezmocný Jiří Novák už ležel na ledě. Střela Lukáše Stříteského z otočky ovšem ani za těchto okolností do branky neprošla.

Druhá třetina skončila pomalu ještě dříve, než začala pro opavského kapitána Patrika Nováka. Ten totiž hned při svém prvním střídání srazil ve středu hřiště Ondřeje Vlčka a za nebezpečně vypadající faul kolenem dostal pětiminutový trest + trest do konce utkání. O dvě minuty později šla Opava do třech a hned po vhazování hlavní rozhodčí znovu musel vylučovat na straně hostů. Hradečtí tak hráli celé dvě minuty dvojnásobnou přesilovou hru. Na její využití potřebovali půl minuty, ale nakonec se ukázalo, že se radují zbytečně. Rozhodčí totiž viděl faul ze strany Hradce ještě předtím, než Jakub Novák dopravil kotouč za brankovou čáru. Přesto se Hradečtí o dvě minuty později radovali z první branky. Jakub Novák se tentokrát dočkal. Jeho střela z pravé strany kluziště zazvonila na pravou tyč opavské brány a skončila v síti. Vzápětí šla Opava za své fauly znovu do třech. Tentokrát Hradečtí z přesilovky vytěžili tyč, kterou nastřelil Aleš Půlpán. Přesilovkové hody pokračovaly i nadále. Hosté šli totiž o pár okamžiků později znovu do tří! Jenže Hradec znovu nevyužil. Největší šanci měl Marek Červený, ale Jiřího Nováka nepřekonal. Chvíli poté si dvojnásobnou početní výhodu zahrála také Opava. V čase 35:09 vypálil od modré čáry David Roupec a nádhernou dělovkou poslal kotouč od břevna za brankovou čáru. Ještě do přestávky si oba týmy připsaly po jedné šanci, ale skóre už se neměnilo.

Ve třetí třetině už se hra uklidnila a převážně se hrálo ve stejném počtu hráčů. Hradečtí se podruhé do vedení dostali v čase 43:02. Milan Valášek najížděl na Jiřího Nováka a zaskočil ho rychlou střelou na bližší tyč. Vzápětí mohl zvýšit hradecké vedení Ondřej Vlček, ale chybu hostující obrany nepotrestal. Opavští byli v plném počtu hráčů na ledě hodně nebezpeční a dokazovali, proč jim v extraligové tabulce patří jedenáctá příčka. V 54. minutě ještě brankář Pavelka ve skórování hostům zabránil, ale o minutu později se mu to už nepovedlo. Filip Vaněk byl v nouzové situaci a zvolil tak nečekanou střelou z nulového úhlu, která se štěstím skončila za brankovou čárou. V posledních pěti minutách měla Opava obrovský tlak. Gólové šance postupně měli Vaněk, Stloukal a Kývala. Jednou skvěle zasahoval Jaroslav Pavelka. Ve dvou zbylých případech zachránila hradecké mužstvo tyčka.

Zápas nakonec dospěl až do prodloužení, ve kterém se čekalo na první chybu. Ta přišla ze strany Opavy ve druhé minutě prodloužení. To mířil sám na Jiřího Nováka Milan Valášek. Tentokrát volil střelu na protější tyč, ale hostující brankář stihl zasáhnout betonem.

O vítězi utkání tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V první sérii Opavští skórovat nedokázali, zatímco Aleš Půlpán se nemýlil. Ve druhé sérii neproměnil Roupec ani Valášek. Ve třetí sérii musel proměnit hostující Beránek a tak se také stalo. Václav Pánek vzápětí nedal, a tak se pokračovalo čtvrtou sérií. V té se k nájezdům postavili jediní předchozí úspěšní střelci a jak Půlpán, tak Beránek znovu trestali gólem. V páté sérii už Aleš Půlpán neproměnil a Petr Beránek mohl rozhodnout. Jeho střela nakonec skončila mezi betony Jaroslava Pavelky, který pomalu s kotoučem zajel až za brankovou čáru. Branka však nemohla být uznána, protože hlavní rozhodčí těsně před tímto momentem zapískal. Nájezdy tak pokračovaly šestou sérií. V té už se o vítězi bonusového bodu rozhodlo. Daniel Filip nic nevymýšlel a přesnou střelou postavil Petra Beránka před hotovou věc. Opavský útočník svůj čtvrtý nájezd neproměnil a Hradec se tak mohl radovat ze zisku druhého bodu.