pá 29.3.2013 | Martin Voltr

Drama se Vsetínem vyneslo juniorům dva body, postup už nemají ve svých rukou

Do odvety s hokejisty Vsetína vstupovali hradečtí junioři s nutností výhry, a to nejlépe v základní hrací době. Jedině tak by měli barážový osud ve své moci i pro závěrečné kolo. Zaplněná malá hala viděla nervydrásající souboj, v němž Královští lvi zvádli otočit nepříznivý stav a byli blízko svému cíli, Valaši však šest minut před koncem vyrovnali. Vítězný gól Michala Štědrého padl až v prodloužení, což znamená, že Hradečtí musí v neděli zvítězit za tři body na ledě Ústí a zároveň se spoléhat na prohru Vsetína s Kladnem.

Dobrý hradecký úvod přeťal náhlý úder Vsetína

Hradečtí už před utkáním hlásili, jaký je jejich plán. Nahazovat kotouče do třetiny, dojíždět situace a vytvářet na vsetínské hráče tlak. No a přesně takto vypadalo prvních osm minut zápasu. Valachům ani přesilovka nepomohla k usazení v pásmu, pak šli také sami do čtyř.

Paradoxně ale právě v oslabení otevřeli hosté skóre, navíc se tak stalo z jejich první střely v zápase! Vojtěch Baroš přenechal po přejezdu do pásma puk Tomáši Vašíčkovi, jehož ránu tečoval jeden z hradeckých hokejistů mimo dosah Michala Mahdala – 0:1.

Šťastný úder Vsetínu jednoznačně pomohl. Nedlouho poté zahrával přesilovou hru, ve které měli velké šance Hryciow a Kajaba, v obou případech byl ovšem Mahdal na svém místě. Tomáš Kohn zase musel na druhé straně udržet stav proti šanci Aleše Půlpána. Nebezpečnějším týmem ale byli hosté, kteří si do kabiny přenesli nejtěsnější vedení.

Hosté fauly nepotrestali, domácí ano

Brzy po návratu na led navíc přišla kritická pasáž Hradeckých. V rozmezí dvou a půl minut šli na trestnou hned tři jejich hráči, což pro Vsetín znamenalo dohromady 88 sekund dvojnásobné přesilovky. Moment, který mohl naklonit zápas výrazně na jeho stranu, však zužitkovat nedokázal. V největší příležitosti už měl před sebou po nádherné kombinaci prázdnou bránu Šiafutdinov, ale puk mu přeskočil hokejku.

Hosté toho velmi brzy litovali! Jakmile totiž nabídli Hradeckým početní výhodu a ještě znovu faulovali, domácí neodevzdali puk a místo toho pokračovali ve hře. Aleš Půlpán pak na pravém kruhu využil velkého prostoru a dělovkou přesně trefil bližší růžek – 1:1!

A to mohlo být pod Bílou věží ještě veseleji. Hned vzápětí totiž přišla dokonce minuta a 48 sekund přesilovky pět na tři, jenže ta nebyla o pátečním večeru zakletá jen pro Vsetín, ale i pro Hradec. Domácím v klíčových okamžicích vždy sjel kotouč z hole. Přesto dál drželi na ledě převahu, to ale jen do poslední minuty druhé části. V ní totiž měli ke gólu velmi blízko hosté, jenže Kývala a Štrbík svými možnostmi pohrdli.

Lvům příliš nechybělo k vytouženým třem bodům

Nerozhodný stav ale ve třetí třetině nevydržel dlouho. Hra se rychle přelévala ze strany na stranu a větší hlad po úspěchu prokazovali Hradečtí, což se jim v čase 44:53 vyplatilo! Nejaktivnější útočná dvojice Aleš Půlpán – Milan Valášek zaúřadovala hned po buly, když první jmenovaný zpoza brány našel svého parťáka, který nadvakrát protlačil puk na místo určení. Domácí poprvé v zápase vedli – 2:1!

Na vsetínském týmu bylo znát, že je hradeckým obratem zaskočen. K Mahdalovi se příliš nedostával a když už, gólmanovi často vypomohli jeho obránci. Hradecká aktivita ale postupem času slábla, hosté se navíc pokoušeli překlopit psychické síly na svou stranu oddechovým časem.

A účel se jim vydařil, domácí hokejisty totiž za pasivní hru dokázali šest minut před koncem potrestat. K nahození se na modré čáře dostal Petr Hradil a Dalimil Zvonek změnil dráhu letu kotouče tak, že Mahdal znovu nestačil zareagovat. Ne že by hosté neměli dostatek jiných šancí, ale oba góly patřily do kategorie šťastných – 2:2.

Tentokrát byl na koni Vsetín, pouhých dvanáct sekund po gólu mohl stav na jeho stranu převážit Martin Štrbík, jenže z mezikruží recept na Mahdala nenašel. V závěrečných minutách už bylo přece jen znát, že Královským lvům jde o tři body, a spustili tak velký kolotoč. Výtečného Tomáše Kohna ale do konce základní hrací doby nepřekonali.

Štědrého úder uchoval naději na extraligu

Pět stovek diváků si však prodloužení příliš neužilo. Hradec potřeboval k udržení naděje sebrat i bonusový bod, což se mu povedlo hned v čase 61:25. Do přečíslení se dostali Lukáš Pravda s Michalem Štědrým a když hradecký bek dostal od svého spoluhráče perfektní přihrávku, nemohl zaváhat – 3:2. Zápas tak ukončil symbolicky bývalý hokejista Vsetína a Hradečtí mohli se svými přiznivci oslavit vítězství, přesto větší spokojenost zavládla na straně soupeře.

Miloš Říha (Královští lvi Hradec Králové):
Byl to velmi dobrý zápas, co se týče nasazení obou týmů. Začali jsme velmi dobře, ale bohužel jsme dostali nešťastný gól, který nás srazil dolů. Pak byl Vsetín až do poloviny zápasu aktivnější. Po ubráněných oslabeních se hra přelila na naši stranu, ale když jsme vyrovnali, měli jsme ještě pokračovat a střílet dál, abychom zápas rozhodli. Když jsme dali ve třetí třetině gól, začali jsme zbytečně bránit, za což bylo velkou daní vyrovnání. Vsetín jsme ještě zkoušeli zatlačit, ale dvě šance jsme nevyužili. Hráli jsme dobrý zápas, dva body bereme spíš jako ztrátu. V Ústí uděláme maximum pro vítězství a pak už budeme jen čekat.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín):
Zápas bych rozdělil do dvou částí. Do třicáté minuty jsme hráli výborný hokej, měli jsme řadu vyložených šancí. Bohužel asi i nervozita sehrála roli, že jsme nepřidali druhý gól. Pak jsme udělali zbytečné fauly a Hradec vyrovnal. Když jsme z nenápadné akce dostali gól na 1:2, bylo to pro nás nesmírně obtížné. Vzali jsme si ale oddechový čas a nalili klukům energii do žil, zase tomu začali věřit. Já věřím ve sportovního pána boha, že si kluci v neděli zaslouží bez ohledu na výsledek Hradce vyhrát. Za bod jsme šťastni, nejdůležitější je, že to máme ve svých rukou.