út 8.12.2020 | Tomáš Kalas

Druhá prosincová výhra, Hradečtí srazili Motor vysoko 6:1

Úterní zápasy v prosinci Hradci jdou. Po vysoké výhře nad Kometou to tentokrát odnesl budějovický Motor. Lvi si už v první třetině vybudovali dvoubrankový náskok a nedovolili svému soupeři se přiblížit. Motor sice v poslední dvacetiminutovce sympaticky bojoval, průběžný stav 1:4 ale nezvrátil. Naopak v závěru inkasoval ještě dvakrát a Hradec si tak připisuje druhou prosincovou výhru, tentokrát o pět branek – 6:1!

Po nepříliš povedené sérii sáhli trenéři ke změnám v rámci útoků a obranných párů, možná oproti očekávání však do úterního zápasu nenaskočilo žádné nové jméno. Ani jeden z hráčů širšího kádru, který se objevil na dopoledním rozbruslení, se tak do finální nominace nevešel.

Předbrankový důraz vynesl Hradci dvoubrankové vedení

Od úvodního buly se hrálo ve vysokém tempu, vždyť za první čtyři minuty hry se přerušovalo pouze dvakrát! V této pasáži měl blíže k vedoucí trefě Motor, když na konci 4. minuty dostal přesnou přihrávku mezi kruhy Albert Michnáč, svoji střelu z pozice přímo proti hradecké brance ale mezi tři tyče nenatlačil.

Trend málo častého přerušení pokračoval i nadále, vyjma komerční přestávky se zastavovala hra pak až v čase 8:05, kdy Lvi zapsali úvodní trefu. Po střele Filipa Pavlíka z levého kruhu Patera neudržel puk ve výstroji a Jakub Orsava v předbrankovém prostoru dostrkal kotouč za brankářova záda. Tlak Hradce sílil, na konci 10. minuty měl na holi dvougólový polštářek náskoku Perret, leč jeho zakončení z úniku Patera lapil.

Hradeckým to ale pranic nevadilo, jenom pár sekund po Perretově šanci si pro druhou trefu již došli. A opět to bylo z dorážky, Smoleňákovu střelu z kruhu budějovický brankář vyrážel před sebe, kde byl Vladimír Růžička a pohodlně doklepl do prázdné kasy. Motor měl co říct ve zbytku první periody především skrze přesilové hry, které dostal rovnou dvě. Zatímco v první cinklo po Venkrbcově střele zblízka břevno, v té druhé dokázal tvrdou střelu Pýchy od modré lapit Mazanec.

Závěr druhé třetiny nabídl rovnou tři branky

Zatímco při hře 5 na 5 měl navrch Hradec, Motoru fungovala především hra v početní výhodě. Dokázal to například při přesilovce zkraje třetiny, kdy Východočechy sice mačkal v útočném pásmu, jenže si vyjma čistých střel nedokázal vytvořit závažnější šanci. A mohl za to pykat, přečíslení 2 na 1 však Pilař s Kellym Klímou nedotáhli v polovině 25. minuty do gólového konce.

Dlouho to vypadalo, že další branka v třetině nepadne, jenže poté se domácím zadařilo v krátkém časovém sledu skórovat hned dvakrát. V čase 34:32 si na modrou vybruslil Petr Zámorský, jehož tečovaná střela Sklenářem skončila na tyčce. Odražený puk ale ihned uklidil za záda brankáře Radek Smoleňák. O 46 sekund později zněl song Sweet Caroline arénou podruhé, to když zůstal před Paterou trestuhodně nepokrytý Radek Pilař a po přihrávce od Lva se nadvakrát prosadil – 4:0.

Střelecky naprázdno však hráči Budějovic z tohoto dějství nevyšli. Snížit mohli ihned po čtvrtém gólu Hradce, tam ale pomohla Mazancovi tyčka. V čase 37:36 se skóre ale měnilo, Raškovo zakončení bekhendem skončilo sice na domácím brankáři, z dorážky ale pohotově prolomil nulu na budějovickém kontě Vít Christov. Lvi sice ihned kontrovali skrze Perreta, jeho střelu z brejku ale zastavila tyčka.

Slibný start Motoru snížení nepřinesl, Hradečtí si vedení hlídali

Budějovice cítily, že utkání mohou ještě zdramatizovat a úvod patřil jim. Hradecké hráče v jejich pásmu dokázal dobře motat a měl několik slibných střel, ani jedna však nedokázala projít za Mazancova záda. Komerční přestávka na začátku 47. minuty tak byla rozhodně vítaným artiklem pro východočeskou střídačku.

Právě tato výluka ve hře hodně domácím pomohla. Ti se uklidnili a díky nedisciplinovanosti Motoru se dostali do 101sekundové přesilovky 5 na 3, kterou ale i přes slibné šance neproměnili. Nejblíže byl na konci 49. minuty Smoleňák, teč Hronkova pokusu ale skončila jenom na břevně. Motor díky vyloučení Růžičky měl poté zkrácenou klasickou přesilovku, v této herní situaci byla nebezpečná sražená střela Vydareného, která šla do protipohybu Mazance, ale také mimo tři tyče.

Pokud chtěli hosté dokázat velký comeback, museli tomu podřídit všechno. Proto po špatném střídání na hradecké straně zkusili šest minut před koncem variantu bez brankáře. Ta se umocnila vyloučením Hronka, jenže hostům nebylo přáno snížit. Definitivní rozhodnutí přišlo tak 147 sekund před koncem, když prázdnou kasu trefil Kevin Klíma. Motor si svůj kalich hořkosti nakonec vypil až do dna, Filip Hronek dorážkou ustanovil 50 sekund před koncem konečný výsledek 6:1. Hradec tak přerušil sérii dvou zápasů bez výhry a v tabulce zůstává na šestém místě.