pá 16.11.2012 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Důležitý zápas starší dorostenci zvládli, v derby s Pardubicemi zvítězili 4:1

Po reprezentační přestávce se starší dorostenci představili na domácím kluzišti v derby proti Pardubicím. První část extraligy už se přehoupla do své druhé poloviny a souboj sliboval zajímavou podívanou už jen díky vyrovnanému postavení obou týmů v tabulce. V prvních dvou dvacetiminutovkách do statistik promlouvali především oba brankáři. Na góly si totiž diváci museli počkat až do třetí třetiny a nakonec jich viděli hned pět. Hradec využil domácího prostředí ve svůj prospěch a zaslouženou výhrou 4:1 se opět o kousek přiblížil k postupové čtvrté pozici.

Bezbrankový stav odpovídal hře

První třetina nenabídla nic převratného. O něco větší aktivita byla na domácích hokejkách, k žádným brankovým šancím to ale nevedlo. Naopak v desáté minutě pomohl odraz kotouče k dobré pozici hostujícímu Martinu Hlaváčkovi, brankář František Veselý proti němu ale povyjel a střelu ukryl do hrudi.

O pár chvil později zahrávali Pardubičtí přesilovku, v jejím závěru však byli rádi, že prchajícímu Radku Pilařovi nevyšla stahovačka kolem posledního obránce. To Královští lvi sehráli svou početní výhodu o něco lépe. Naprostá většina střel směrem na Karla Vejmelku ovšem letěla z uctivé vzdálenosti, hostující brankář si tak pokaždé poradil.

Hosté pohrdli dvojnásobnou výhodou

O první vzruch po návratu z kabin se postaral Michael Špaček, který po útočném buly orazítkoval tyč za hradeckým brankářem. Ten byl v dalších minutách ústřední postavou domácího výběru. Nejprve musel zasáhnout proti volnému Davidu Barkócimu a vzápětí ho čekaly další krušné chvíle – v rozmezí třinácti sekund totiž putovali na trestnou lavici dva jeho spoluhráči!

Pardubice ovšem přesilovou hru pět na tři nevyužily, což mohl být jeden z klíčových faktorů pozdějšího vývoje zápasu. Hra se ve druhé části rychle přelévala ze strany na stranu. Víc práce měl stále Karel Vejmelka, jeho kolegové v útoku zase pohrdli dvěma přečísleními. Hodně blízko úvodnímu gólu byl i Daniel Voženílek, loni ještě hráč Pardubic. Ve vlastním oslabení ale z výborné pozice narazil na lapačku Vejmelky, chytajícího v opačném gardu. Na branku se tak stále čekalo.

Trochu jiná podívaná ve třetí části

Čekání skončilo v čase 42:10. Symbolicky to byl znovu faul Davida Voříška, jenž domácím sebevědomí nesebral. I v nepříznivém poměru hráčů se Daniel Voženílek utrhl po levém mantinelu a pak přesně naservíroval puk Radku Pilařovi, který ho nekompromisně poslal do odkryté brány – 1:0!

Hradečtí navíc svůj náskok navýšili, když soupeři ukázali, jak se hraje dvojnásobná přesilovka. Martin Matějček se na modré čáře s ničím nepáral a jeho čistý průstřel klubka těl nezastavil ani Vejmelka – 2:0.

Dva inkasované údery se na hráčích Pardubic viditelně podepsaly, nezdálo se, že by hosté měli psychické síly na dramatizaci zápasu. Opak byl ale pravdou! V 52. minutě Královští lvi neutěsnili dobře svá zadní vrátka, čehož využil Filip Kuťák pobídkou Michaelu Špačkovi. Mladší dorostenec, nastupující o kategorii výš, si gól do prázdné brány za svůj výkon zasloužil – 2:1.

Za nejtěšnějšího rozdílu se domácí mohli strachovat o výsledek, ovšem v čase 55:38 přišli s odpovědí, která zápas rozhodla. Tentokrát měl Špaček o něco smutnější roli, když o jeho brusli poslal Vlastimil Šeda kotouč za Vejmelku potřetí. Hradečtí ve zbytku utkání led jasně ovládli, v početní výhodě navíc ještě Voženílkovu přihrávku proměnil Josef Wolf ve čtvrtý hřebíček do pardubické rakve – 4:1.

Jiří Janoušek (Královští lvi Hradec Králové):
Podali jsme velice disciplinovaný a bojovný výkon. Měli jsme větší chuť, víc jsme chtěli dát gól, což se nám nakonec podařilo. Myslím, že od poloviny zápasu jsme byli lepším týmem než Pardubice, a to vyústilo v závěrečné góly. Soupeře jsme potom ani nepustili do žádného většího tlaku. Klukům gratuluji a ať nám to vydrží.