st 28.12.2022 | Eva Šafranková, Jan Vavřina | Foto: Vít Godla / HC Kometa Brno

Dva góly při power-play! Lvi v Brně vyhráli 3:2 po prodloužení

Hradecká střídačka v Brně ukázala, že má kuráž, a byla za to odměněna dvěma body. Ještě 24 vteřin před koncem sahala po vítězství Kometa, jenže všechno bylo nakonec jinak. Lvi hráli dlouhou power-play, kterou využil Lukáš Cingel a poslal utkání do prodloužení. V něm Tomáš Martinec a jeho tým vsadili všechno na jednu kartu – hru bez gólmana. Po dlouhém obléhání to vzal na sebe opět slovenský forvard a vystřelil Mountfieldu důležitou výhru 3:2! Trenérský duel bratrů Martinců tak dopadl lépe pro mladšího Tomáše.

Trenéři museli oproti minulému utkání udělat v sestavě pár změn. Petr Kalina se vrátil z marodky, naopak na ni přibyl Kelly Klíma. Z Kolína byl tak povolán Matěj Morong, pro kterého to byl vůbec první letošní ligový zápas za Mountfield. A rovnou se představil v první formaci.

První dvacetiminutovka bez výrazných šancí

Utkání začalo poměrně pozvolna, ani jeden z týmů nedokázal pořádně zahrozit a hra byla hodně rozlétaná. Martin Zaťovič si sice ke střele dostal, ale trefil jen rameno Henriho Kiviaha. Naopak Hradec vyslal první střelu na konci druhé minuty, když Jordann Perret obdržel přihrávku od Aleše Jergla a chtěl zamířit mezi betony, tento prostor si však Marek Čiliak pohlídal. Brno se udrželo delší dobu v útočném pásmu zásluhou několika zakázaných uvolnění Mountfieldu, nic nebezpečného ale nevymyslelo.

Následně Petr Holík našel zpoza branky najíždějícího Jakuba Fleka, ten jen kroutil hlavou, když tuto gólovou příležitost nevyužil. Jednu z mála šancí na druhé straně měl Zdeněk Doležal, jenž vypálil do lapačky Čiliaka. Poté si Hradečtí vytvořili souvislejší tlak, který byl ukončen dělovkou Graema McCormacka od modré. Brněnský brankář musel zasáhnout vyrážečkou.

Střeleckou převahu měli sice nadále Lvi, ale gól z toho nevytěžili. Ani Kometa nic výrazného nepředvedla, až na Jakuba Fleka, jenž opět ukázal své rychlé nohy a dobruslil až ke Kiviahovi. Jeho forhendový pokus však mířil mimo tři tyče. Doposud ne moc zajímavou část zpestřila potyčka mezi Jakubem Lvem a Janem Ščotkou, a tak si šli oba odpočinout na trestnou lavici. Při hře 4 na 4 se na puku drželi více Brňané, hradeckou branku příliš neohrozili. Závěr úvodní periody také patřil domácím, kteří se dostali do přečíslení tří na jednoho. Jakub Malý to vzal na sebe, leč neúspěšně.

Brno sice nevyužilo dvě přesilovky, ale v závěru druhé třetiny šlo do vedení

Jakým stylem skončila první část, ta druhá začala velmi podobně, a to větší aktivitou hokejistů v bílomodrém. Nejprve střílel z první Petr Holík, po něm jeli do přečíslení dvou na jednoho Kim Strömberg a Martin Zaťovič, první jmenovaný však hostující klec netrefil. Lvi se k ničemu nebezpečnému nedostali, i když se Lukáš Cingel natahoval na kotouč, jenž letěl těsně kolem levé tyče. K vidění byla poprvé početní výhoda, kterou si zahrála Kometa.

Díky ní získala herní převahu, ale žádná z možností, která byla vyslána z brněnských hokejek, neznamenala gól. Luboš Horký, který je nejlepším střelcem domácích, nabral vysokou rychlost, zakončení mu však nesedlo. Henri Kiviaho si připsal další důležitý zákrok po dvou střelách Jana Dufka. Ani v této části nechyběla šarvátka, tentokrát se proti sobě postavili Jordann Perret a Michal Gulaši.

Snížený, ale vyrovnaný počet hráčů na ledové ploše sedl více Hradeckým, kteří se minutu drželi v útočném pásmu. Ani s ránou Jérémieho Blaina od modré neměl Čiliak sebemenší problém. Následně Lvi odolali i podruhé v zápase druhé nejlepší přesilovce v soutěži. Do zakončení se dokonce po chybě Petra Holíka dostal Radovan Pavlík, který v dresu Komety odehrál 47 zápasů. První gólová střela přišla 33 vteřin před koncem prostřední periody. Tomáš Kundrátek vyslal kotouč přes polovinu hřiště na pravé křídlo, kde byl Petr Holík, nejlepší nahrávač ligy, a trefil se přesně mezi beton a vyrážečku Kiviaha – 1:0.

Hradec vyrovnal v poslední minutě díky power-play

Poslední dvacetiminutovka se nesla v podobném duchu jako předchozí dvě – k vidění bylo pár šancí na obou stranách. Mountfield byl často rychlejší, ale jeho zakončení nebyla tak přesná. Naproti tomu hokejisté z jihomoravské metropole dokázali více zahrozit. Zkoušel to třeba Jakub Flek, jehož pokus zastavily betony finského brankáře.

Svěřencům Tomáše Martince se podařilo udržet delší dobu v útočném pásmu, pokaždé ztroskotali na Markovi Čiliakovi. Ve 48. minutě ho však překvapili svou souhrou po vzoru bratrů Klímových Christophe Lalancette a Aleš Jergl. První jmenovaný poslal zadovku k levé tyči, kde stál Aleš Jergl a z ostrého úhlu zamířil přesně – 1:1. Jenže o 41 vteřin později šla do vedení opět Kometa. Jakub Flek přihrál zpoza brány do slotu na Luboše Horkého, který potvrdil svou pozici nejlepšího střelce týmu.

Inkasovaný gól Lvy nakopl a chtěli výsledkově srovnat krok. Pálili ze všech různých pozic, avšak žádná ze šancí se neujala a neskončila za brankovou čárou. K tomu jim mohla pomoci i početní výhoda, tu ale nesehráli ideálně. Tři minuty před koncem odvolali trenéři Hradce Kiviaha z brány. Christophe Lalancette mohl rozhodnout, Čiliak se opět zaskvěl. Na ránu Lukáše Cingela od modré čáry byl už krátký. Pro slovenského forvarda to byl jubilejní 50. extraligový gól za Hradec. Hosté se tak kýženého vyrovnání dočkali 24 sekund před závěrečnou sirénou a za stavu 2:2 se šlo do prodloužení.

V prodloužení rozhodl opět Lukáš Cingel při power-play

První střela v prodloužení vyšla z brněnských hokejek, následující minuty byly už v roli hostů. Jordann Perret v samostatném úniku svým bekhendem na Čiliaka nevyzrál, Oliver Okuliar byl gólu rovněž blízko. Hradečtí poté zkusili "plzeňský" fígl, a to hru bez brankáře v nastavení. A tento risk se vyplatil. Filip Pavlík vyslal puk do pravého kruhu na Lukáše Cingela, který v čase 63:31 ránou z první prostřelil svého krajana. Mountfield si tedy připsal druhý bonusový bod a nad Brnem zvítězil 3:2 po prodloužení.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0