ne 6.10.2013 | Martin Voltr

Dva góly tentokrát stačily na tři body! Hradec zdolal Zlín díky první třetině

Ani když hradecké hokejisty čekal další domácí souboj s tabulkovým sousedem, střelecké rekordy se nelámaly. To však Mountfieldu v duelu proti Zlínu vadit nemuselo! Už první třetinu vyhrál 2:1 a za celý zbytek nedělního večera diváci gól neviděli, Hradečtí tak po třízápasové odmlce zase dokázali vyhrát za tři body.

V sestavě svěřenců Petera Draisaitla poprvé absentovali Lukáš Květoň s Rastislavem Dejem, naopak ke svému prvnímu utkání nastoupil útočník Jakub Marek, který velkou měrou pomohl Berounu k jeho senzačnímu prvoligovému startu. Na druhé straně se do hry vrátil reprezentační bek Petr Zámorský, jenž si odpykal třízápasový distanc.

Hradci se konečně podařilo vstítit první branku

Právě Marek se dopustil úvodního faulu utkání, Hradec si ale za první oslabení mohl zatleskat. Zlín se díky přesilovce alespoň dostal do tempa a zpočátku byl aktivnějším týmem. Jeho největší hrozbu připravil Zdeněk Okál, jenž nenápadou střelou z pravého kruhu napálil bližší tyč.

První početní výhoda Hradeckých byla o něco lepší a i když v ní Šimánkovi ujel v nadějné situaci puk, domácí toho dlouho nelitovali. Ve 13. minutě totiž právě kapitán získal u zadního hrazení kotouč a posunul ho Jaroslavu Kudrnovi, který rychlou bekhendovou kličkou zmátl obránce i brankáře Kašíka a svým prvním gólem v nové hradecké éře otevřel skóre – 1:0!

Východočeši tak poprvé v sezóně doma poznali, jaké je to vstřelit první gól zápasu. A o tři minuty později bylo ještě veseleji, když Červeného prudký pas skvěle napálil Jakub Langhammer z první do brány – 2:0!

Najednou se zdálo, že domácím jde všechno samo. Třeba Kudrnovi chyběly centimetry, aby jeho krkolomná teč trefila prostor mezi třemi tyčemi. Pak se ale na pár sekund usadili v jejich pásmu Ševci a stačilo jim málo ke snížení. V signalizované výhodě poslal Leškův pas Ondřej Veselý nechytatelně do protipohybu Pavla Kantora – 2:1.

Svižná partie bez gólových příležitostí

Průběh hry před první přestávkou šlo s ohledem na předchozí hradecké výsledky směle označit za přestřelku. Ve druhé třetině se ale v nastoleném trendu nepokračovalo. K soupeřovu brankáři se o něco více tlačili hosté, Kantor tak měl velké problémy třeba s Okálovou švihovkou. Na hradecké straně se zase velmi živě prezentoval nováček v sestavě, dvaadvacetiletý Jakub Marek.

Hra plynula velmi rychle a zaplněný stadion čekal na další gólové šance. Ve druhé třetině přišlo jediné vyloučení, které ovšem mohlo hned znamenat vyrovnání. Při Mikušově trestu totiž dvakrát nebezpečně pálil Zámorský a Kantorův levý beton byl v plné permanenci. Domácí brankář si pak musel oddechnout, když po druhém z těchto pokusů netrefil puk před prázdnou bránou Jaroslav Balaštík.

Mountfield svého soupeře zatlačil až v závěru prostředního dějství. I druhý z důležitých tahů hradeckého trenéra, tedy postavení Kudrny k Šimánkovi s Mertlem do první formace, se ukazoval jako povedený. Jinak se ale zdálo, jako by domácím jednobrankové vedení docela vyhovovalo.

Ševci nedokázali vyzrát na obranný blok domácích

Obraz hry se příliš nezměnil ani při vstupu do třetího dějství. Zlín si byl vědom ztráty a hrozil o něco víc, jenže přes precizní hradeckou defenzívu se ani do žádné gólové šance nedostal. Naopak, domácí se ve 48. minutě ocitli blízko potvrzení náskoku, jenže zahákovaný Kudrna se po Mertlově přihrávce natahoval marně.

Východočeši si tak alespoň zahráli početní výhodu, kde přišla na řadu další příležitost. Ptáčkovu ránu se už už chystal do prázdné brány dorazit Rudolf Červený, v poslední chvíli mu ale cestu zastavila Kašíkova lapačka!

Zlínská touha o vyrovnání byla marná. Když už Ševci sahali po vyrovnání díky Leškově střele, která přeskočila Kantora a pomalu se šourala za jeho záda, na brankové čáře zasáhl obránce František Ptáček. Minutu a půl před koncem pak fauloval zlínský Urbanec a bylo hotovo. Hradec Králové si v tabulce odmítl svého soupeře a i když má v extralize společně s Litvínovem nejhorší útok, stejně dokázal protáhnout svou bodovou sérii tím nejlepším možným způsobem.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Konečně jsme se v zápase dostali do vedení, pak ale přišla ztráta puku a kontaktní gól. Od druhé třetiny jsme hráli trochu pod tlakem, určitě jsme zápas neměli úplně vždy pod kontrolou. Měli jsme na své straně určitě i štěstí. Ze sestavy nám ale vypadlo několik hráčů, kteří jsou pro nás důležití, takže samozřejmě nemohlo být vše optimální a zápas byl především o té bojovnosti.

Juraj Jurík (PSG Zlín):
Utkání to bylo spíše bojovné než pohledné, v první třetině nám dělala problém především šířka kluziště. Domácí se s tím daleko lépe vyrovnali, protože na to jsou zvyklí, a odskočili nám o dva góly. Sice jsme brzy vstřelili kontaktní branku, ale neměli jsme potřebné štěstí. Hradečtí potom už poctivě bránili a tři body si ubojovali, takže soupeři gratulujeme.