ne 22.11.2020 | Tomáš Kalas

Dvanáct minut rozhodlo. Hradec v bouřlivém zápase přejel Litvínov

Pořádně šťavnatý zápas byl k vidění na hradeckém zimáku v chladném nedělním večeru. Hradečtí hokejisté měli nad utkáním kontrolu prakticky celých šedesát minut a o třech bodech rozhodli už v první třetině, kde dali během 12 minut tři zásahy. Divoký špíl však nabídl mnohem více, než pouhé góly a šance. Mezi oba týmy se rozdělilo celkem 81 trestných minut, k vidění byla dokonce i – dnes málo vídaná – domluvená rvačka mezi Nedomlelem a Štichem.

Trenérský štáb Hradce ctil pro nedělní utkání pravidlo, že vítězná sestava se nemění. Proto po vyhraném derby naskakovala proti Litvínovu zcela totožná sestava, jaká se na ledě proháněla čtvrteční večer v Pardubicích.

12 minut útočné smršti a gólová potence hradeckých obránců

Hradec nastoupil do zápasu výborně, k tomu mu však pomohlo vyloučení hostujícího Zygmunta za podrážení. Po vyhraném buly od Růžičky si Filip Hronek najel sám až mezi kruhy a přes hradbu těl před brankou nedal Honzíkovi v litvínovské brance šanci reagovat. Už po 34 sekundách se tak domácí ujali vedení. Litvínov chtěl rychle reagovat a nejblíže srovnání byl po šesti a půl minutách hry Patrik Zdráhal, Lukeš ale jeho kličku v samostatném nájezdu skvěle přečetl.

A tak se skóre měnilo na druhé straně. V polovině osmé minuty se Radim Šalda po křižné nahrávce od Chalupy rozhodl z vrcholku levého kruhu střílet a Davida Honzíka prostřelil mezi lapačkou a betonem. O zajímavé momenty nouze na začátku rozhodně nebyla, jenom chvíli po druhé trefě zcela mimo hru sestřelil Pospíšil Hronka, za což si hostující forvard vysloužil nepopulární pětiminutový trest.

Dlouhou dobu to ale nevypadalo, že by Hradec zasadil během dlouhé početní výhody další úder na konto zdecimované Vervy. Nakonec se to však povedlo, Filip Pavlík čtyři sekundy před vypršením dvanácté minuty hry trefil od modré volný prostor přesně u tyče. Východočeši poté třetinu zcela kontrolovali, naopak Litvínovu se nedařilo. Už to nicméně vypadalo, že třetinu dohrají Hradečtí v klidu, ale Martin Hanzl se po individuální akci v posledních sekundách rázem zjevil před Lukešem. Prudkou ránu mezi betony si však brankář domácích současně se sirénou pohlídal.

Hradec navýšil své vedení během druhé třetiny o jednu branku

Druhou třetinu otevřely šance na obou stranách. Po 18 sekundách hry byl ve velké šanci Matěj Chalupa, kterého od radosti zastavil jenom skvělý zákrok Honzíka, jenž si poté poradil i s dorážkou Petra Zámorského. Na druhé straně poté kontroval tvrdou střelou bývalý Hradečák Oskars Cibulskis, jeho bombu ale Lukeš podržel. Nouze o emotivní momenty rozhodně nebyla, v půlce 24. minuty byl nejprve vyloučen Smoleňák, v signalizované výhodě poté fauloval i Jank a hosty čekala plnotučná přesilovka 5 na 3 po dobu celých dvou minut.

Narozdíl od Lvů se ale Vervě první přesilovku v zápase využít nepodařilo. Parta okolo trenéra Růžičky oslabení srdnatě odbránila a stále si držela tříbrankový náskok. Útočné choutky královéhradeckých hokejistů však neustávaly a na začátku 30. minuty už to bylo 4:0. Hronkova sražená střela se odrazila v předbrankovém prostoru od ledu a Vladimír Růžička jej ze vzduchu dokázal usměrnit přímo do sítě. Navíc krátce nato se na Honzíka valila další pohroma, brejk Matěje Chalupy však skvěle litvínovský brankář zneškodnil.

Zbytek periody nabídl vyrovnanou podívanou. Hradečtí měli šanci na pátý zásah při přesilové hře po vyloučení litvínovského Františka Lukeše, Hronek ale odražený puk po Pavlíkově střele do odkryté klece nezametl. I Severočechům se ale dostalo prostoru hrát s jedním plejerem navíc. V jejich početní výhodě měl příležitost prolomit gólové ledy Hübl, proti jehož dorážce ale maskovaný generál Lvího brankoviště vytáhl efektní zákrok lapačkou. Poslední dvě minuty z třetiny trávili domácí hráči ještě jednou v oslabení, ale čtyřgólový rozdíl ve skóre nebyl pro prostředních dvacet minut snížen.

Férová bitka Nedomlela se Štichem okořenila třetí třetinu

Neuplynuly ani úvodní dvě minuty a opět se rozvířily emoce. Štich si vyšlápl ve středním pásmu na Růžičku a po krátké poradě rozhodčích dostal dvě minuty za nedovolené bránění. V pořadí čtvrtou přesilovku ale Hradec nevyužil. Během následné po faulu Myšáka už to však bylo zajímavější, dorážku jednoho z domácích hokejistů po zákroku Honzíka ale v poslední chvíli zablokoval svým tělem Balinskis. Největší šanci přesilovky měl ale Richard Jarůšek, který využil nedorozumění domácí obrany a zůstal absolutně osamocený před brankou, přes Štěpána Lukeše ale puk neprotlačil.

Hosté ale na dlouhou cestu domů nechtěli odjet bez vstřeleného gólu. Proto se vrhli do útoku a v krátkém časovém sledu došli pro dvě gólovky. Nejprve to byl Patrik Demel, který se hnal sám na hradeckou kasu, jeho pokus ale srazil Lukeš mimo. Stabilní brankářská dvojka poté byla ústřední postavou, to když Cibulskis na pravém kruhu dostal puk před prázdnou branku, skvělý skok Lukeše ale snížení zabránil.

Za rozhodnutého stavu se oba mančafty rozhodně nešetřily a hokej plný osobních soubojů pokračoval. Na konci 52. minuty se rozhodly pro bitku dvě #77, David Štich a Richard Nedomlel si domluvili férovou bitku 1 na 1, která vyzněla o něco lépe pro domácího borce. Nutno zmínit i sportovní gesto obou zmíněných v podobě přátelského objetí a podání rukou. Přesto se ještě našel prostor na góly. Pět a půl minuty před koncem si František Gerhát našel kotouč, vybruslil si do lepší střelecké pozice a Lukešovi nedal šanci přesnou střelou pod víko. Ve zbytku zápasu se nic extra již nestalo, a tak Hradečtí mohli po závěrečné siréně slavit další domácí vítězství, tentokrát poměrem 4:1.