ne 6.12.2020 | Klára Petrásková

Efektivnější Plzeň nadělila Lvům pět gólů a získala všechny body

Indiáni nejsou oblíbeným soupeřem Mountfieldu. Důkazem budiž nedělní mač, v němž jim Hradec doma podlehl 1:5. Západočeši vedli už po necelé půlminutě hry, krátce po polovině základní hrací doby byl rozdíl ve skóre již čtyřbrankový. Hradeckým sice nechyběly střely a nebezpečné šance, efektivita však nebyla na jejich straně. Tu proměnil v plnohodnotnou výhru soupeř.

Už třetí zápas po sobě hradecká soupiska nedoznala žádných změn, do klání s Plzní tak nastoupily formace ve stejném složení, jako proti Kometě a Mladé Boleslavi. Záda Lvům potřetí v řadě kryl z brány Marek Mazanec.

Góly se nešetřilo, především na plzeňské straně

Plzeň dorazila pod Bílou věž pouze s deseti útočníky, už po 22 vteřinách ale vedla, když Hradečtí neuhlídali nejproduktivnějšího hokejistu extraligy. První pokus Milana Gulaše byl sice zablokován obránci, kotouč se ale odrazil tak, že jej hostující lídr sebral před bránou a poslal přesně k delší tyči – 0:1. Přestože následné oslabení pak Mountfield zvládl bez větších potíží, ve hře pět na pět nechal Západočechy znovu úřadovat.

A to rovnou dvakrát. Nejprve využil chybu statické obrany sjíždějící si Peter Čerešňák, který přebral od Straky přesně adresovanou nahrávku z rohu a rychlou kličkou do forhendu zasunul puk za beton. Tři minuty nato se gólově prosadil také Vojtěch Budík, který si v rámci individuální akce posunul kotouč dopředu, proskočil mezi dvěma beky a z šesté plzeňské střely vsítil už třetí branku – 0:3.

Rostoucí sebevědomí Plzně se ale přeci jen zarazilo. Po uplynutí pouhých 19 vteřin totiž Filip Hronek sebral ve středním pásmu odražený touš a volnou dráhu k bráně využil k dělovce mezi betony – 1:3. Hradec chtěl záhy přidat i kontaktní branku, v dalším skórování mu však plzeňská obrana s Frodlem v čele dokázala zabránit, a to i přesto, že Lvi sehráli dvě početní výhody.

Západočeši pokračovali v produktivitě

Svižné tempo prostřední části mohlo rychle přinést východočeskou trefu. Osamocený Kelly Klíma obdržel puk mezi kruhy a vystřelil, Frodl však stihl zmenšit úhel tak, že se kotouč k bližší tyči nevešel. Místo kontaktní branky pak Hradec záhy inkasoval. Gulaš na sebe nalákal oba beky i pozornost brankáře a posunul touš doleva na Filipa Suchého, který zakončoval do odkryté klece. Gólu nezabránil ani Mazancův tygří skok – 1:4.

Před polovinou zápasu si oba celky zahrály přesilové hry, a i když nebezpečné rány nechyběly, tentokrát se skóre neměnilo. Kodýtek z voleje přestřelil horní roh, Čerešňák se z vrcholu mezikruží trefil do náruče vyjetého Mazance a proti Růžičkově pokusu po křižné nahrávce se famózně přesunul Frodl. Výbornou příležitost měl krátce po skončení přesilovky také Perret, osamocen před gólmanem však bekhendovou kličku narval do betonu.

Hradci se nedařilo snížit, naopak indiánům se ve 34. minutě zadařilo. Straka využil dálnici kolmou na osu hřiště a narýsoval pas na Vojtěcha Budíka, jenž si sjel na levý kruh a prostřelil přesouvajícího se Mazance – 1:5. Západočeši měli na kontě pohodlný čtyřgólový náskok, Východočeši se ale stále nechtěli vzdát. Svižný hokej doplnili ještě větší bojovností, ani ve hře pět na pět, ani v přesilovce ale neskórovali.

Hradec se k obratu nezmohl, hosté náskok uhlídali

Po přestávce bylo na domácích vidět, že nervy i emoce pracují. To se podepsalo na několika zbytečných faulech, kterými si sebrali možnost více soupeře zatlačit v jeho obranném pásmu. Ani hosté však v přesilovce neexcelovali, a tak oproti prvním dvěma třetinám bylo šancí poskrovnu.

Jak se ale třetina blížila ke své polovině, oživení hry přece jen přišlo. Kelly Klíma se ve hře čtyři na čtyři vydal na sólovou cestu přes celé kluziště, obtočení kolem brány ale nedotáhl k úspěšnému zasunutí puku mezi tři tyče. Na druhé straně zase Stříteský donutil z vrcholu levého kruhu Mazance k těžkému zákroku, východočeského gólmana nepřekvapila ani Gulašova zadovka.

Čas šedesáti minut se rychle blížil ke svému konci a bylo znát, že oba soupeři tuší, jakým výsledkem zápas dopadne. Podle toho taky vypadalo dění na ledě, kdy Plzeň si hlídala svůj náskok a Hradec se příliš nemohl usadit v útoku. Na skóre nic nezměnilo ani Hronkovo prudké nahození a Plzeňští si tak z hradeckého ledu odvezli vítězství 5:1.

Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0
Zdeněk Čáp 0 0 0 -1 0
Filip Hronek 1 0 1 -2 0
Bohumil Jank 0 0 0 -1 2
Aleš Jergl 0 0 0 -1 0
Kelly Klíma 0 0 0 -1 2