út 28.2.2006 | Daniel Višňák

Energetici dokázali zvrátit prakticky ztracený zápas a ujali se vedení v sérii 3:2

Tak to byl zápas! Jak jinak zhodnotit úterní zápas v Jihlavě. Energetici prohrávali po první třetině 3:0, pak ale přežili tlak domácích a do konce druhé části snížili na 3:2. V závěrečném dějství se domácí opět ujali vedení o dvě branky díky Bakusovi, ale Hradec se nevzdal. Bez Přeučila, Vondráčka a Fořta dokázal téměř nemožné, vyrovnat na 4:4 a v prodloužení zvítězit 5:4, úspěšným střelcem vítězného gólu byl Richard Diviš. Energetici se tak ujali v sérii vedení 3:2, rozhodující krok k postupu do semifinále mohou udělat ve čtvrtek na domácím ledě, ale moc dobře ví, že to bude ještě hrozně moc těžké!

V úterý byl k vidění doposud nejopatrnější začátek zápasu. Oba týmy spíše vyčkávaly, ale jako první udeřila Dukla. Tvrdou ranou propálil brankáře Duška střelou z mezikruží Rostislav Malena – 1:0. Hradečtí po inkasované brance mohli několikrát vyrovnat, ale nájezd Blanára gólem neskončili, stejně tak akce Vondráčka, kterou odrazila Suchanova tyč. O chvíli později z dobré pozice vyprášil lapačku domácího brankáře Koudelka, stejně tak jako betony z otočky Přeučil a tak udeřilo na druhé straně. V 17. minutě zvýšil na 2:0 velmi šťastnou brankou Oldřich Bakus a ještě než stačily ochozy ztichnout rozradostnil je potřetí tvrdou střelou Roman Hlouch – 3:0. Hradec na tento stav zareagoval oddechovým časem a výměnou brankářů. Zbytek třetiny nejvíce poznamenal atak Petra Přeučila, za který byl hradecký útočník vyloučen na pět minut a do konce utkání a rozhodčí měli co dělat, aby od sebe odehnali oba celky, protože se už velmi vážně schylovalo k hromadné rvačce.

Na začátku druhé třetiny hosté dohrávali tříminutové oslabení a přečkali ho zejména za přispění několika zákroků brankáře Koutského bez úhony. Ve 23. minutě se hradecký brankář vytáhl zákrokem lapačkou proti sólovému úniku Hodka. Na druhé straně měli blízko ke snížení Fořt s Divišem, ale hradecké trápení v koncovce pokračovalo. Hodně horko bylo Koutskému v 29. minutě, kdy hrála Dukla další přesilovou hru. Koutský předvedl několik parádních zákroků a držel tak stále v té chvíli „pouze“ tříbrankové manko pro svůj tým. Ještě v téže přesilové hře se poprvé v zápase dokázali hosté prosadit, z přečíslení přihrál Roubík na Patrika Fořta a ten propasíroval puk mezi betonem a vyrážečkou Suchana do branky – 3:1. Jihlava se snažila přidat čtvrtý gól, ale stále narážela na tvrdou hráz v podání brankáře Koutského. V 37. minutě si vzal ve středním pásmu puk Martin Koudelka, přešel přes obránce až před Suchana a střelou mezi jeho betony snížil na 3:2. Chvíli po jeho gólu mohl východočeský kotel fanoušků čítající zhruba sto hlav vybuchnout radostí potřetí, ale nenápadnou střelu Vorába odrazila pravá tyč. Po odchodu Petra Přeučila (trest 5+OK) ztratili hosté ve druhých dvaceti minutách i dalšího útočníka druhé formace Romana Vondráčka, který si obnovil zranění ramene.

Do třetí třetiny vlétli znovu aktivněji hosté, ale Jihlavu zachránila potřetí v zápase tyč, tentokrát po střele Diviše. Na Suchana to ještě zkoušel aktivní kapitán hradecký Roubík, ale jeho akci už domácí brankář odrazil. Ve 47. minutě udeřilo zčista jasna na druhé straně. U modré čáry se puku zmocnil Oldřich Bakus, udělal tři kroky a střelou mezi betony poprvé v zápase překonal Koutského. Ve 49. minutě dostali Energetici výhodu téměř dvouminutové dvojnásobné početní převahy a využili ji maximálně. Nejprve dorazil střelu Mocka do domácí branky Jaroslav Roubík a v pokračující přesilovce 5 na 4 zaskočil domácího brankáře nečekanou střelou Petr Suchý – 4:4. Nervy drásající zápas nebral konce, Jihlava dostala ještě do navršení 60. minuty výhodu dvou přesilových her a hradečtí vzdorovali s vypětím všech sil, v čele s excelentním Koutským. Nakonec to byl ale jejich kapitán Roubík, který se dral před Suchana a mohl všechny na horáckém zimním stadionu dokonale šokovat.

V prodloužení každý tým vyslal na brankáře soupeře několik střel, ti byli ale pozorní. Až v čase 65:17 najel před jihlavskou branku Petr Mocek, perfektně si počkal, přihrál na Richarda Diviše, který už v tu chvíli střílel do prázdné jihlavské branky - 5:4. Na jihlavském stadionu v tu ránu vypukly veliké oslavy v podání hostů a to nejen na ledě, ale také v hledišti, horáckým zimním stadionem se neslo bouřlivé „kdo neskáče není z Hradce, hop, hop hop..“, východočeští hráči naskákali radostí na plexisklo před sektorem hostí a podělili se o svou radost se svými fanoušky. Ti ještě dlouho po utkání skandovali na stadionu a vyžádali si tak Energetiky znovu na ledovou plochu. Hradečtí vyjeli zhruba po deseti minutách ze šaten a znovu děkovali hostujícímu kotli.

Další utkání této nadmíru vyrovnané série je na programu ve čtvrtek v Hradci Králové, úvodní buly bude vhozeno mezi oba celky v 18:00.