ne 10.1.2016 | Lukáš Foff, Lukáš Štěrovský

Famózní obrat! Hradec poprvé v sezóně zdolal Mladou Boleslav a ubránil čtvrté místo

Hokejisté Mountfieldu si mohou oddychnout. Na ledě Mladé Boleslavu ukořistili první výhru v novém roce a současně premiérové prvenství letošní sezóny proti Středočechům. To se ale nerodilo vůbec snadno. Hradec po dvou třetinách prohrával 0:2, ve třetí ale dostal domácí pod velký tlak a nakonec zvládl už ve hře bez brankáře minutu a devatenáct vteřin před koncem vyrovnat. V nájezdech se pak jako jediný prosadil Brian Ihnačák, jenž měl na svědomí i první gól Lvů a velkou měrou se tak podílel na konečném vítězství.

Hradec dál sužovala rozsáhlá marodka, která se navíc rozšířila oproti minulému zápasu. Na seznam hráčů, kteří nebyli trenérskému triu k dispozici, přibyli Jaroslav Bednář a Petr Beránek. Příležitost tak dostal Radek Pilař a svůj debut v letošní sezóně si odbyl Jan Berger.

Kacetl dlouho držel branku zavřenou, přesto inkasoval

Královéhradeckou družinu vedl do duelu ve ŠKOENERGO Aréně jako kapitán Jaroslav Kudrna. S nástupem však nemohl být spokojen ani on, ani celé mužstvo. Hned v první minutě se do úniku dvou na jednoho dostal zakončující Hyka, ale hradecký gólman včas vykopl pravý beton. Další jedovatá střela mířila pouze do zadního mantinelu, od kterého se sice odrazila zpátky do brankoviště, ale gólman Východočechů byl pozorný i tentokrát.

Chyb se hostující obrana dopouštěla poměrně často. Jednu takovou hasil naprosto přesně načasovanou rybičkou obětavý Vašíček. Hned v zápětí byl v permanenci opět Ondřej Kacetl, kterému se střela z bezprostřední blízkosti odrazila od masky zpět do hry. Boleslavský Růžička nechtěl zůstat pozadu a maskou vyhlavičkoval dalekonosnou ránu ze středního pásma.

Hradec dostal výhodu přesilovky, ve které ovšem dva na jednoho ujížděli domácí po chybě na útočné modré čáře. Ani tento únik však gólem neskončil. Když ovšem Čáp při rozjíždění útočné akce ztratil kotouč, tak už se skóre měnilo. Lukáš Pabiška po Jarůškově pasu nedal Kacetlovi šanci – 1:0. Zbytek třetiny byl opět v režii domácích, ale ti už další branku nepřidali.

K vidění bylo spousta šancí, a nakonec i jeden gól

Do druhé části vstoupil Mountfield mnohem lépe než do té první a Roman Kukumberg mohl vyrovnat. Při forhendovém blafáku však zakročili mladoboleslavští zadáci a v poslední chvíli mu nedovolili zakončit. Na druhé straně se musel činit Kacetl, který výborně přečetl hru a vypíchl kotouč Musilovi, jenž se před ním ocitl nehlídán.

Diváci sledovali velice svižný hokej a spoustu gólových příležitostí na obou stranách. V hradecké početní výhodě přišla chyba a do samostatného úniku od půlící čáry se řítil Bárta, jenž trestuhodně minul východočeskou svatyni. Mountfield byl ale jinak lepším týmem a často se snažil hrozit nepříjemnými střelami. Blízko k brance měl Červený, který ovšem nedonutil Růžičku k zásahu.

Když už to vypadalo, že druhá třetina branku nenabídne, předvedla černo-červená obrana několik hrubých chyb. Nezachycenou přihrávku skrz celé hřiště ještě přebral domácí útočník v ofsajdu, ale v čase 39:20 už vypukla v boleslavské aréně nefalšovaná euforie. V roli nahrávače byl opět Jarůšek a Pavla Musila už stíhal Antonín Honejsek marně. Přestože Mountfield předvedl rozhodně zlepšený výkon, tak druhou třetinu, stejně jako tu první, vyhráli Středočeši. Do kabin se šlo za stavu 2:0.

Hradec mohutně finišoval a dotáhl zápas do prodloužení

Ihned po začátku třetí periody měl obrovskou šanci Adam Courchaine, který jen těsně minul tyč Růžičkovy klece. To královéhradecké hokejisty mrzet nemuselo, protože o minutu později se konečně dočkali! K Brianu Ihnačákovi se dostal odražený kotouč a na hráče již zívala prázdná brána. Začátek třetiny přesně podle představ – 2:1.

Nadále to byli hostující borci, kteří měli více ze hry. K zajímavé příležitosti se dostal mladý Lukáš Nedvídek, ale skulinku u bližší tyče nenašel. Hra se přelévala ze strany na stranu a k vidění byl výborný hokej od obou celků. Hradec měl k dispozici přesilovou hru, ale Jank při střele zlomil hůl a ve snaze zabránit brejku byl potrestán menším trestem.

Bruslaři se snažili držet Východočechy v obranné třetině a nepouštět je do svého pásma. Mountfield si však cestičku našel. Při hře bez brankáře po několika odrazech puk doputoval na hůl Romana Kukumberga, jenž lehce zamíchal holí a prostřelil Růžičku – 2:2. Početná skupina hradeckých fanoušků fandila až do konce a společně s hráči dotáhla zápas až do prodloužení.

Mountfield dokonal obrat v nájezdech!

V prodloužení byla větší aktivita na straně Středočechů, kteří donutili Kacetla k několika zásahům. Hrál se velmi rychlý hokej nahoru – dolů, ale bylo vidět, že obě mužstva hlavně nechtějí udělat chybu.

Nájezdy nepatří mezi oblíbené disciplíny hradeckého mužstva, ze šesti případů v nich letos uspěli pouze jednou, ale tentokrát dostali příležitost hráči, kteří nejsou nejčastějšími exekutory. Jediným úspěšným střelcem se stal Brian Ihnačák, který hned v první sérii nádherně vymíchal Růžičku. Skvěle se předvedl Kacetl, který zlikvidoval všechny nájezdy, i když mu pomohla i tyč. Plusový bod tak putoval do Hradce, který uhájil čtvrté místo.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav):
Myslím, že v první třetině jsme byli jednoznačně lepší. Navázali jsme dobrým pohybem na zápas ve Vítkovicích a měli víc gólových šancí. O to horší ale byly druhá a třetí třetina. Paradoxně jsme i druhou třetinu vyhráli, ale už tam byl soupeř lepší a aktivnější a zápas dovedl do vítězného konce. Mrzí nás to o to víc, že gól padl jen minutu a něco před koncem, ale takový je hokej. V penaltách se nám dlouhodobě nedaří a opět se to potvrdilo.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Jak jsem pokáral hráče po minulém zápase s Plzní, tak dneska bych je chtěl pochválit za bojovnost a za výkon, který jsme odvedli. Myslím, že první třetina byla vyrovnaná, bohužel jsme udělali chybu, ze které jsme inkasovali. Byli jsme připraveni na boleslavské brejky, ale pár jsme jich nestačili pokrýt. Můžeme poděkovat Ondrovi Kacetlovi, že po dvou třetinách nebyl zápas víc rozhodnutý. Druhou a třetí třetinu jsme byli aktivnější, hráli jsme víc ve třetině domácích, i když oni měli větší gólovky z brejků. Ale myslím, že jsme si zasloužili bod vybojovat. Nájezdy jsou vabank a štěstí se přiklonilo k nám. Chtěl bych mužstvu poděkovat.