so 28.12.2013 | Martin Voltr

Fantastická práce! Hradec poprvé vyhrál derby za tři body, Pardubice vyplenil 5:3!

Klobouk dolů, co v sobotu předvedli hokejisté Mountfieldu HK i jejich fanoušci ve třetím východočeském derby na ledě Pardubic! Svému rivalovi dokázali díky prvním dvěma třetinám parádně vypálit rybník. V té třetí sice domácí mocně dotahovali, ale hradecké vládce už dohnat nedokázali a druhý tým tabulky mohl slavit sladké vítězství 5:3! Tohle byl naprosto nezapomenutelný zážitek!

Hradec se musel v napjatě očekávaném vánočním derby obejít nejen bez útočné trojice Kudrna, Podlešák, Knotek. Na marodku přibyl také matador zadních řad František Ptáček, do hry se tak dostalo i hradecké mládí.

Domácí nestačili hradeckému uragánu

Fantastická atmosféra ovládala ČEZ Arenu už od úvodního buly, jako by chtěly oba tábory fanoušků prokázat, že po svátcích mají sil na rozdávání. Začátek zápasu víc sedl domácímu výběru, který se tlačil na hradeckého soupeře. Nejzajímavější šanci měl Jaroslav Moučka, jenž ale nedosáhl před prázdnou bránou. Hra měla skvělý spád.

Pak ale přišlo něco, co hradečtí příznivci neočekávali ani v tom nejkrásnějším snu. Dva góly během pouhé půlminuty, ještě k tomu oba z takřka totožné situace! Do vedení poslal Mountfield Peter Frühauf, jehož rána se odrazila od pardubického beka Zdráhala mimo dosah Júlia Hudáčka. A hned vzápětí ze stejného místa pálil René Vydarený a halou zavládla neskutečná hradecká euforie – 0:2!

Zanedlouho ale poprvé do skóre promluvila taky domácí ČSOB Pojišťovna. Paradoxně tomu bylo v přesilovce Hradce čtyř proti třem. Chybu na modré čáře vystihl obránce Marek Ďaloga, který si to uháněl na Kantora sám a se střelou pod břevno se nepáral – 1:2.

Jenže z první třetiny to nebylo všechno. Hradečtí byli vepředu dál aktivní a zaslouženě se vrátili zpátky do dvoubrankového náskoku! Obrovskou šanci Vladimíra Škody ještě nadvakrát vychytal slovenský gólman domácích, ale když jeho spoluhráči nezvládli odpálit puk do bezpečí, Jakub Langhammer byl snad i překvapen, jak snadné bylo dopravit ho do prázdné brány. Langhammer tak prolomil své střelecké trápení, naposledy skóroval v desátém kole – 1:3!

Hradec podusil svého soka pod těžkou dekou

Jestliže první dvacetiminutovka byla ve znamení herní vyrovnanosti, o té druhé se to absolutně říct nedalo. Už po návratu z kabin spustil Mountfield obrovský tlak! Na ledě se také začalo přiostřovat, Hradečtí dávali jasně najevo, že na Pavla Kantora nikdo z domácích prostě dotírat nebude.

Jenže hradecký gólman měl pak dlouhé minuty klid. Tempo sobotní partie šlo mírně dolů, to však platilo jen chvíli a nastala změna – zásluhou hokejistů druhého týmu tabulky. Jeho útoky se na Hudáčka valily jako lavina a domácí brankář musel vychytat třeba gólovky Škody, Deje nebo neskutečně aktivních obránců Vydareného s Frühaufem, kteří už jednou do černého mířili.

Pardubice absolutně nestačily. Pod tlakem přišla i dvojice faulů exhradeckého dlouhána Jiřího Cetkovského, ten první ještě Hradec nepotrestal, ale druhý už ano! Trvalo to jenom dvanáct sekund, než Dej nabil Jiřímu Šimánkovi. Kapitán neomylně trefil prostor u druhé tyčky a skóroval už v šestém zápase v řadě, čímž odšpuntoval další gejzír hradecké radosti. Ve druhé třetině přestřílel Mountfield svého soupeře drtivým poměrem 17:4 a na góly to bylo už 1:4!

Pro diváky bylo ještě nachystáno neskutečné drama

A když si freneticky podporovaný hostující tým přenesl do třetí dvacetiminutovky další početní výhodu, přišel další úder. Stačilo 27 sekund, aby Peter Frühauf od modré čáry propálil všechno před sebou a svým druhým gólem večera zajistil Hradci vedení o čtyři branky – 1:5!

V tu chvíli se mohlo zdát, že je hotovo. To ale zdaleka nebyla pravda, rychlý gól možná hokejistům Mountfieldu paradoxně uškodil. Soupeř totiž okamžiitě zapnul motory a Pavel Kantor byl najednou v ohni střel! Jakmile pak šel jeho tým do čtyř, kapituloval. Před brankou se nejrychleji zorientoval Tomáš Nosek a z otočky poslal kotouč pod brankářem – 2:5.

Nebylo se co divit, že domácí měli najednou křídla. K tomu jim pomohl i další hráč Mountfieldu za katrem a drama už bylo na světě! V čase 48:15 vybídl Gregorc povedeným křižným pasem Tomáše Zohornu, který nedal Kantorovi šanci k přesunu – 3:5.

Hradeckému týmu navíc chyběl kapitán Jiří Šimánek, který ve třetí třetině odehrál jen tři střídání a pak musel se zraněním odstoupit. Minutu po třetím inkasovaném gólu svolal Peter Draisaitl oddechový čas. Ten jeho svěřencům přece jen pomohl – nápor domácích sice pokračoval, ale už ne v tak silných konturách. Kontaktní gól však rozhodně přijít mohl, a to opět z hole Tomáše Zohorny, který ale tentokrát naštěstí prázdnou branou pohrdnul.

Dvě a půl minuty před koncem odvolali domácí trenéři brankáře Hudáčka a následovala power-play. To už se ale Pardubice jen těžko prosazovaly přes obranný val hradeckého mančaftu, který si tři body vzít nenechal. Poprvé v extraligové historii tak Hradec vyhrál derby za plný počet!

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Hradec vyhrál zaslouženě. Za první dvě třetiny, kdy byl lepší, přehrával nás a vytvořil si dostatečný náskok. Pak už bylo jasné, že to pro nás bude těžké, protože Hradec moc gólů nedostává, jeho mužstvo výborně brání a skvěle mu chytá gólman. Ve třetí třetině jsme si přesto tlak vytvořili, už byla podle našich představ, ale bohužel už bylo pozdě. Myslím, že na výsledku se i trochu podepsalo, že se nám odchodem Kousala rozpadla první lajna. Samozřejmě ale neříkám, že s ní bychom vyhráli. Hradec má výborné mužstvo a musím zopakovat, že vyhrál zaslouženě.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Čtyřicet minut jsme hráli solidní, stabilní hokej. Dostali jsme se do vedení, i když jeden, dva góly byly trochu šťastné. Pak se ale ukázalo, že za stavu 5:1 ještě nemusí být konec zápasu. Pardubice hrály až do konce stylem všechno nebo nic, za to si zaslouží kompliment. Měli jsme ve hře nějaké zmatky, trochu jsme upadli do pasivity a několikrát nám to tam pěkně hořelo. Nakonec jsme to ale ustáli a jsme rádi, že jsme takový zápas byli schopni vyhrát.