st 9.11.2016 | Lukáš Foff, Lenka Jonešová

Fantazie! Hradec vykradl Pardubice a připsal si druhou venkovní výhru v řadě

Povedlo se! Byl to sice litý boj až do konce, ale Mountfield HK přece jenom těsné vedení nad rivalem z Pardubic udržel a dotáhl utkání do zdárného konce. Začalo se přitom velmi zhurta, když ve druhé minutě skóroval Nahodil, ale navrátilec Rudolf Červený prakticky ihned vyrovnal. Hradec měl v utkání navrch a dlouho vedl, jenže ve třetí části Pardubice srovnaly. Rozhodnout tak musel až „specialista“ na derby Blaž Gregorc, jenž se trefil v obou duelech od doby, co obléká hradecký dres. Hráči Mountfieldu HK tak po výhře 4:3 mohli společně s početnou skupinou slavit třetí výhru v řadě a posun na čtvrtou příčku tabulky.

Do středečního duelu s Pardubicemi nastoupili Hradečtí v mírně pozměněné sestavě. Do obrany se znovu zapojil René Vydarený, do útoku po pauze způsobené zraněním Rudolf Červený. Z reprezentační štace s českou devatenáctkou se navíc vrátil Radovan Pavlík.

V ostrém úvodu se trefilo Dynamo i Hradečtí

Úvod utkání začal pořádně zostra. Již po minutě a deseti sekundách totiž pardubickou Tipsport arenou zněla gólová siréna, když skóre zápasu otevřel Lukáš Nahodil – 1:0. Mountfieldu však stačilo pouhých 23 vteřin na vymyšlení rychlé odpovědi. Střela Rudolfa Červeného škrtla o Maxwellovu lapačku a skončila až za jeho zády – 1:1.

V sedmé minutě mohl další zásah do hradecké svatyně přidat Rolinek, který na Rybára uháněl úplně sám. Jenže hradecký muž v masce vyrazil jeho střelu z dosahu tří tyčí. I v deváté minutě byl před Rybárovou bránou pořádný závar, tentokrát se o něj však postarali sami hokejisté hostujícího Mountfieldu. Čápova nahrávka se totiž nebezpečně odrazila od brusle jednoho ze spoluhráčů, avšak gólman Hradeckých byl pozorný.

Zdálo se, že oba celky posléze zvolnily a hra se uklidnila. Jenže poklidný ráz zápasu narušil druhým gólem svého celku Richard Jarůšek, jenž obrátil utkání ve prospěch Hradce – 1:2. Gólmani sice do konce první dvacetiminutovky museli vytáhnout několik důležitých zákroků, ani jeden už však změnu skóre nepřipustil. V samém závěru třetiny ještě ohrozil Maxwella střelec Jarůšek, napodruhé už ale na pardubického gólmana nevyzrál.

Množství gólových šancí pokračovalo i ve druhé třetině

To vstup do druhé periody byl už o poznání klidnější, jenže i tady začaly padat branky. Do zatím největší šance prostřední části se dostal Kukumberg, kterého parádní nahrávkou našel kapitán Bednář. Americký gólman ve službách Pardubic však lapačkou Kukumbergovu příležitost zastavil. Jenže o pár minut později už byl Mountfield úspěšnější.

V klubku těl před pardubickou svatyní se nejlépe zorientoval Bedřich Köhler, jenž odraženou Knotkovu střelu dotlačil až do sítě za Maxwellem – 1:3. Jenže stejně jako Hradečtí v úvodní třetině, ani hráči Dynama dlouho nezaháleli a rychle odpověděli. První početní výhodu v utkání totiž nejlépe zužitkoval střelec první branky Lukáš Nahodil, jenž střelou nad ramenem překonal Rybára – 2:3.

V dalších minutách byl Mountfield aktivnějším týmem, ve druhém dějství přestřílel svého soupeře 17:6! Maxwell však ve své kleci statečně odolával. Asi největší gólovku měl narozeninový oslavenec Jaroslav Bednář po spolupráci s Gregorcem. Čerstvý čtyřicátník ale nedokázal po samostatném úniku zasunout kotouč do brány Dynama.

Mountfield v 54. minutě rozhodl o svém vítězství

Začátek třetího dějství jako by okopíroval to první. Na světelné kostce ještě neuběhly ani dvě minuty a Rybár musel lovit černou pryž zpoza svých zad, když ho prostřelil Petr Čáslava – 3:3. Rázem tak bylo vyrovnáno a obě mužstva musela začínat takzvaně od nuly. Nedlouho po brance Dynama se ke kotouči dostal Knotek, proti jeho kličce ale Maxwell úspěšně zasáhl.

Na ledě bylo znát, že ani jeden z týmů nechce udělat chybu. Když byl navíc vyloučen na hradecké straně Dragoun, bylo Mountfieldu pořádné horko. Jenže početní převaha Dynama neměla dlouhého trvání. Po sedmadvaceti vteřinách byli totiž poprvé v utkání vyloučeni i domácí, když se provinil dvougólový střelec Nahodil.

V 54. minutě ale přišla důležitá chvíle pro Hradec. Hostující hráči dlouho obléhali útočnou polovinu hřiště a vytvořený tlak nejlépe využil Blaž Gregorc, který střelou od modré čáry do protilehlého růžku vrátil Mountfieldu vedení – 3:4. Definitivně o utkání mohl rozhodnout Kukumberg, ten ale ve vyložené šanci nedokázal dopravit kotouč do zívající brány. Ani jeden z celků už se do konce souboje neprosadil, přičemž Dynamo to zkoušelo se šesti bruslaři v poli. Mountfield HK si tak připsal před vyprodanou halou jubilejní desáté vítězné derby!

Pavel Rohlík (HC Dynamo Pardubice):
Přestože jsme dali první branku, měli jsme úplně jinou představu, jak vstoupit do utkání. Chtěli jsme být aktivní, napadat, nečekat a dostat soupeře pod tlak. To se nám ale půl zápasu nedařilo. Moc to nedokážu pochopit, trochu mi tam od našich hráčů chyběla obětavost a nasazení. Podle mě když je derby nebo zápas se Spartou, tak musí odevzdat sto procent. Na druhou stranu jsme ze stavu 1:3 dokázali srovnat. Chtěli jsme utkání rozhodnout za tři body, ale to se nám nepodařilo, dostali jsme branku po chybě. V obraně jsme měli hodně chyb, schází nám Ovčačík i Filip Novák, což musíme nějak řešit. Hradec měl hodně šancí a nás podržel Maxwell, proto bylo utkání až do konce hratelné. Jsem nespokojen, ale Hradec si výhru asi zasloužil víc.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Bylo to derby se vším všudy, velice dramatické utkání od začátku až do konce. Měli jsme dobré první střídání, ale po minutě jsme inkasovali, což bylo velice nepříjemné. Důležité bylo, že jsme hned v dalším střídání dokázali srovnat a začínalo se znova. Dostali jsme se do vedení 3:1, což domácí nepoložilo a srovnali na 3:3. V tu chvíli jsme mohli litovat jenom velkého množství vyložených šancí, které jsme neproměnili. Ve druhé třetině jsme zápas mohli rozhodnout, ale nestalo se. Bylo to drama až do konce a právě vzhledem k těm šancím jsme rádi, že jsme zápas rozhodli pro sebe. Byla by velká škoda, kdybychom o tři body nakonec přišli. Odvedli jsme dobrý výkon ve všech řadách a chtěl bych týmu poděkovat, protože hráči za tím skutečně šli.