pá 4.12.2020 | Adam Kodet | Foto: Jan Pavlíček, BK Mladá Boleslav

Hororový start třetí části stál Hradec body, v Boleslavi padl 2:5

Dlouho byl zápas v Mladé Boleslavi vyrovnaný jak výsledkově, tak střelecky. Začátek třetí periody jako z hororu stál Mountfield dvě inkasované branky během minuty a nakonec se tato část hry ukázala jako klíčová. Lvi sice dokázali ještě snížit, Bruslaři ale dalšími dvěma brankami stvrdili vítězství a radovali se popáté v řadě. Hradec naopak letos venku potřetí padl, v Boleslavi dokonce popáté za sebou.

Do sestavy se po povedeném představení proti Brnu sahat nemuselo. Branku tedy znovu hájil navrátilec Marek Mazanec, na marodce byl stále Jéremie Blain. Na straně soupeře naopak nastoupila čtyřka hráčů, kteří v minulosti oblékali hradecké barvy.

Střelecky vyrovnaná třetina gól nepřinesla

Soupeř z Mladé Boleslavi přesvědčivě ovládl poslední čtyři duely, start do utkání byl ale z obou stran dost ospalý. Brankáři kontrolovali dění před sebou spíš očima, než že by museli hasit nebezpečí svou výstrojí. Tu musel poprvé naplno využít Mazanec proti ze slotu zakončujícímu Stránskému. Na druhé straně využil chybu Ševce za brankou Koukal, který nabil do ideální šance Kellymu Klímovi. Ten ale z blízka taktéž selhal.

V polovině periody Hradec převzal otěže a začal Bruslaře motat v jejich obranném pásmu. Kolotoč rozjížděla naplno zejména první formace Lvů, o střelbu se starali hlavně obránci. Puky z jejich holí si ale cestu do sítě i přes četné pokusy neproklestily. Tempo hry bylo nadále vysoké zejména proto, že hru arbitři svými píšťalkami téměř nepřerušovali.

Mountfield poměrně netypicky hodně aktivně napadal, často se dva forčekující útočníci dostali až za branku ve snaze zabránit boleslavské rozehrávce. Středočechům to dělalo problémy, Hradec z toho ale šanci pro sebe nevytěžil. Aktivní byla hlavně dvojčata Klímovi, která soupeři vysvětlovala význam slova bruslař v praxi. Jenže pouze kvalitním pohybem se góly zařídit nedají, produktivita a koncovka na obou stranách vázla. Stav 0:0 byl tak po první třetině velmi příznačný.

Gól na obou stranách, obraz hry i stav stále vyrovnaný

Hráči obou týmů zřejmě dostali v kabině pokyny, které je měly nabudit ještě k vyšším obrátkám. Hned po půl minutě se totiž do jasné gólovky probil Orsava, na druhé straně Kousalovo nahození z blízka do odkryté kasy dorážel Najman. Světlo za brankou se ale ne a ne rozsvítit. Hradeckým pak mohl soupeř zatopit ve čtyřminutové přesilovce, ale v oslabení Lvi dominovali a Mazanec si ze celou dobu pořádně nesáhl na puk. Když už totiž Boleslav dokázala vypálit, puky mířily hodně mimo branku.

Produktivitu v početní výhodě v 33. minutě vyučoval Hradec a opět ukázal, proč jsou za třetinu jeho branek zodpovědní obránci. Petr Zámorský dostal nalito na modré a na jeho dělovku umístěnou přímo k tyči nedokázal brankář Růžička vůbec reagovat. Obří podíl na gólu měl i clonící Pilař. Hned po následném buly se vrhl do úniku nejlepší střelec Boleslavi Šťastný, Mazanec proti jeho zakončení vytyčil svůj levý beton.

Boleslavští najednou znatelně otevřeli hru a tlačili se za každou cenou dopředu. Bylo z toho nejprve několik ztrát z přemíry snahy, zvýšená aktivita ale přeci jen přinesla své ovoce. David Šťastný ukázal svou momentální střeleckou pohodu, tísněný obráncem vystřelil i přes něj a švihem zápěstím dal puku takovou rychlost a směr, že zapadl přímo pod horní tyč. Stav byl tedy nerozhodný i po druhé siréně.

Dva rychlé boleslavské zásahy rozhodly o osudu zápasu

Do závěrečné části hry vstoupili Bruslaři ve velkém stylu. První lajna kompletně vyšachovala hradeckou obranu už po 11 sekundách – krásná akce na jeden dotek dostala puk od Luntera přes Šťastného až na Radima Zohornu, jenž ho bez problémů zametl do odkryté branky. A v podstatě totožná situace s jinými aktéry nastala po další minutě. Parádní Kousalův pas až do kuchyně využil Ondřej Najman a třebaže jeho gól musel posvětit videorozhodčí, Boleslav přeci jen zdvojnásobila vedení.

Jakkoliv byl předchozí průběh na góly skoupý, ve třetí periodě se s nimi roztrhl pytel. Lvi totiž dokázali ve 45. minutě přidat kontaktní branku. A znovu se o to zasadil zástupce zadních řad. Filip Hronek nepříliš prudkou ranou po ledě překonal pozdě zakleknutého Růžičku a bylo to jen o gól. Jergl pak dvakrát spálil dvě obrovské šance, za což byl Hradec potrestán. Pavel Kousal zůstal zapomenutý před brankou a odtamtud usměrnil k tyči střílený Flynnův pas.

Příležitosti na obou stranách by najednou vydaly na dva zápasy, kdo by to byl v polovině utkání řekl. Sehraná třetí pětka Bruslařů byla k nezastavení a pět minut před koncem Kousal trefil po dalším precizním pasu zboku tyč. Středočeši si Lvy drželi od těla a nepouštěli je do závěrečného presu. A v podstatě okamžitě po odvolání Mazance na střídačku získal volný puk David Ciencala, který trefou do prázdné branky stvrdil výhru Mladé Boleslavi 5:2 a posun Bruslařů na páté místo tabulky právě před Mountfield.

Lukáš Cingel 0 1 1 -2 0
Zdeněk Čáp 0 0 0 -1 0