st 22.2.2006 | Daniel Višňák

Hradci zbývaly čtyři vteřiny k vítězství, nakonec odjíždí z Jihlavy s porážkou

Hradečtí hokejisté neúspěšnou sérii zápasů na jihlavském ledě neukončili ani v prvním čtvrtfinálovém zápase play-off letošní sezóny. V první třetině dvakrát vedli, domácí dokázali ale pokaždé srovnat. V prostřední třetině se Dukla díky druhé brance kapitána Bakuse a obránce Chvátala dostala do vedení. Jednobrankové manko ve třetí třetině hosté vymazali po přesné trefě Michala Šedy a po gólu kapitána Roubíka hosté znovu vedli. Energetikům zbývaly už pouhé čtyři vteřiny k vítězství, v čase 59:56 domácí dokázali ale při power-play neskutečně vyrovnat. I když v prodloužení měli více ze hry aktivní hosté, nakonec díky penaltovému rozstřelu prohráli 5:4 a v sérii tak prohrávají 0:1.

Čtvrtfinále začalo podle očekávání opatrně, přesto si hradečtí dokázali vytvořit dvě přečíslení, obě ale zneškodnila ještě před Suchanem pozorná jihlavská obrana. V polovině třetiny se naskytla hostům krátká dvojnásobná přesilová hra (0:23 vteřin). Energetici sice několikrát vyzkoušeli Suchanovu pozornost, ale domácí gólman odolal. Až když byla Dukla ve čtyřech, našel krásně mezi kruhy Roubík číhajícího Zdeňka Toužimského a ten nedal dělovkou těsně nad ledem Suchanovi šanci – 0:1. Rozhodčí vrátil výhodu převahy dvou mužů také domácím, ty hráli v této převaze ale o poznání déle, 1:09. Východočeši dlouho vzdorovali jihlavskému přesilovkovému zámku, gólman Koutský vytáhl parádní zákrok skluzem proti Bakusovi, poté ale byla před hostující brankou nepřehledná skrumáž, dlouho se nevědělo kde je puk, až ho našel Fiedler, přihrál znovu na Oldřicha Bakuse a ten se před odkrytou hradeckou klecí nemýlil – 1:1. Energetici dál vycházeli z pozorné obrany a čekali na chyby a fauly soupeře, těch bylo sice pomálu, ale přeci jen se dočkali. V 19. minutě hráli hosté přesilovou hru, na modré vystřelil Volráb, Suchan jeho střelu pouze ztlumil a Jiří Hendrich ji pohodlně dorazil do domácí klece. Hned z dalšího protiútoku orazítkoval Fiedler Koutského pravou tyč.

Hned na začátku prostřední části měli hosté velikou šanci zvýšit své vedení, ale šikovnou střelu Roubíka zpoza obránce vystihla reflexivním zákrokem Suchanova lapačka. Ve 27. minutě hráli domácí další přesilovou hru a dokázali v ní srovnat stav. Nejprve vytáhl parádní zásah Koutský proti Hodkově pokusu, poté odrazila Bakusovu střelu hradecká tyč, ale domácí kapitán přeci jen zvedal ruce nad hlavu. Hodek našel Oldřicha Bakuse a ten s pořádnou dávkou štěstí procedil Koutského betony a vyrovnal – 2:2. V polovině utkání se Energetici znovu bránili, ale paradoxně se mohli dostat do vedení. Roman Vondráček ujel domácí obraně a pořádně vystrašil Suchana, poté se k puku dostal Koudelka, nahrál mezi kruhy do jízdy Blanárovi jehož dělovka minula jen o milimetry jihlavskou svatyni. Dukla se ale ještě v téže přesilové hře dokázala dostat poprvé v zápase do vedení. Z podobné pozice jako Toužimský při první brance hradeckých pálil Marek Chvátal a Koutský viděl jeho bombu až v síti – 3:2. Ve 33. minutě hráli hosté po vyhození puku od Suchana do hlediště dvojnásobnou přesilovku (0:55), kýžený gól ale nepřišel. O další chvíli měl vyrovnání na své holi hostující kapitán Roubík, ale ten v ložené šanci sám před jihlavským brankářem neuspěl.

Neskutečná třetí třetina čekala na hradecké Energetiky na jihlavském ledě! Nejprve ve dvojnásobné přesilové hře vyrovnali na 3:3 nechytatelnou dělovkou Michala Šedy, v téže početní převaze orazítkoval Suchanovy tyče nejprve Šeda a i Přeučil. V 54. minutě se hosté vzchopili a dokázali se dostat potřetí v zápase do vedení, zásluhu na tom měl jejich kapitán Jaroslav Roubík, jenž se krásně uvolnil přes domácího beka a poté překonal z nájezdu brankáře Dukly šikovnou střelou po ledě. Prakticky po vhazování ujížděl na Suchana úplně sám Přeučil, ale i přesto, že měl spousty času, přestřelil. V závěru utkání nahrála hradeckým i přesilová hra po faulu na Koudelku a tak vše nasvědčovalo tomu, že by si z Jihlavy mohli odvézt snad poprvé ve své historii vítězství. Necelou minutu před koncem odvolala Dukla svého brankáře a domácí to zkoušeli v šesti. Hosté měli na svých holích podruhé za stavu 4:3 pro ně jistotu v podobě pátého gólu, Volráb ale odmítl trestuhodně do prázdné jihlavské klece skórovat a to se hostů sakra vymstilo! Poslední vhazování v jejich pásmu vyhráli jihlavští a tři vteřiny před koncem dokázali došťouchat puk do hradecké branky a neuvěřitelně tak vyrovnat. Autorem vyrovnávajícího gólu, který rozpoutal v Jihlavě mohutné oslavy byl Tomáš Čachotský.

V prodloužení se sice hrálo převážně před jihlavskou brankou, ale Hradec i přes tlak nedokázal vítězný gól ze svých šancí vytěžit, první čtvrtfinálový duel mezi Jihlavou a Hradcem Králové tak dospěl do penaltového rozstřelu. Ten začali hosté, ale Koudelka i když si Suchana rozhýbal, střelou po ledě neuspěl. Na druhé straně propasíroval těsně podél tyče puk za záda Koutského Bakus – 1:0. Za Hradec pak neuspěl Vondráček, za domácí Fiedler. Rozhodující gól tak přišel v další sérii, Fořtovi se smekl v klíčovém momentu puk z hole a na druhé straně uspěl zkušeně Holouch. Na hradeckém Přeučilovi ležela tíha zodpovědnosti, musel proměnit, aby vykřesal pro hosty naději. To se mu však nepodařilo a Jihlava tak porazila Východočechy 5:4 po samostatných nájezdech a ujala se v sérii vedení 1:0.