pá 3.2.2017 | Petr Šatalík

Hradec Králové ovládl i čtvrté derby a je jasným vládcem východních Čech!

Derby je opět naše! Vzájemné zápasy Hradce a Pardubic znají v letošní sezóně jen jediného vítěze a to borce z města pod Bílou věží. Mountfield zvládl přerušit sérii proher a na ledě Dynama dokázal krom důležitých bodů získat zpět také ztracené sebevědomí. Lvi sice stejně jako v předchozích duelech s hráči z města perníku prohrávali, ale znovu sebrali síly, klání otočili a před „domácím“ publikem slavili zasloužené vítězství!

Hradečáci, tomu se říká pořádná euforie! 👍 Děkujeme vám za neúnavnou podporu ze všech sektorů. Jste borci! 👏

Zveřejnil(a) Mountfield HK dne 3. únor 2017

Václav Sýkora provedl po zápase se Spartou několik úprav v sestavě. Do obrany se vrátil Stanislav Dietz, který utvořil druhý defenzivní pár s Blažem Gregorcem. Na post sedmého beka se posunul Zdeněk Čáp a místo nezbylo pro Karla Plášila. Útoky zůstaly beze změn a v brankovišti opět nastoupil Patrik Rybár.

Skóre otevřelo Dynamo z nájezdu, Lvi však rychle otočili

Jubilejní dvacáté derby mezi Hradcem a Pardubicemi se odehrávalo před skvělou diváckou kulisou. Do první příležitosti se krátce po úvodu souboje dostal Bárta, ale jeho střela z pravého kruhu zamířila pouze do lapačky brankáře Mountfieldu. Po necelých třech minutách podrazil Dietz Petra Sýkoru a sudí nařídili trestné střílení. Střelecky nejlépe vybavený forvard Dynama se rozjel a kličkou do bekhendu otevřel skóre duelu – 1:0. To však bylo, alespoň co se gólů týče, ze strany domácích v tomto zápase vše.

Hráči z města perníku ale v počátečním náporu pokračovali. Tomášek šikovnou stahovačkou prošel defenzivou Lvů a druhému gólu v síti Mountfieldu zabránila jen hbitá rukavice Rybára. Do první slušné střelecké pozice Hradeckých se po šikovné zadovce Jarůška dostal Pláněk, jenže svou tvrdou střelou z pravého kruhu na Růžičku nevyzrál. Mužstvo z města na soutoku Labe a Orlice mohlo srovnat krok, když se Bednář a Dej hnali do situace dvou na jednoho, avšak druhý jmenovaný přihrávku svého kolegy netrefil přesně.

Krátce po polovině třetiny přišlo bleskové vyrovnání, Alexandre Picard nabral u pravého mantinelu vysokou rychlost, sjel před Růžičku a blafákem do forhendu mu poslal kotouč mezi betony – 1:1! Dvě minuty před první sirénou navíc Hradec skóre otočil, René Vydarený dostal nabito na modrou čáru, vyslal tvrdý projektil a ten po lehké teči bránícího hráče Pardubic a odrazu od břevna skončil v síti Dynama – 1:2! Do další dvacetiminutovky si tak Mountfield nesl nejtěsnější možné vedení.

Třetina dominance gólmanů

Druhá perioda začala o něco opatrněji než ta první. Po třech minutách dvakrát pálil Jarůšek, ale ani jeden z jeho pokusů mezi tři tyče nezamířil. V následující pasáži zápasu bylo k vidění mnoho nepřesností, které přinesly chvíle bez větších příležitostí na obou stranách. V přesilovce Mountfieldu, které předcházel faul Kauta, se pak do zakončení znovu dostala královéhradecká šestadevadesátka, jenže její střela z mezikruží skončila pouze pod betony Růžičky.

Ani další početní výhodu Lvi nevyužili, i když to z pravého kruhu zkoušel Knotek, ale brankář Dynama byl připraven a střelu skryl v náruči. Poté se znovu osmělily i Pardubice, jenže Rybár si s ránou Bárty z levé strany poradil svým betonem. Velkou příležitost zvýšit vedení Mountfieldu pak promarnil Nedvídek, který dostal nabito mezi kruhy. Ke smůle Hradeckých mířil jeho pokus pouze do hrudi Růžičky.

Ve druhé pasáži duelu na ledě nebyl vidět nejatraktivnější hokej, ovládli ji oba gólmani. Rybár zvládl vyrazit nebezpečnou ránu Špirka a z protiútoku následně rychle zakončoval Kukumberg, jenže i Růžička dokázal pravým betonem úspěšně zasáhnout. Při hře ve čtyřech pak od modré vystřelil Trončinský, ale brankář Mountfieldu zvládl puk ve vzduchu najít svou lapačkou a úspěšný byl i proti pumelici Jána Sýkory z pravého kruhu. Před třetí třetinou tak na tabuli svítil stejný stav, jako před druhou částí.

Hradečtí pečetili nadvládu nad východem Čech

Dynamo hned v úvodu třetí dvacetiminutovky vytvořilo pořádný závar před Rybárem, když Rolinek tečoval prudkou přihrávku Petra Sýkory, gólman Hradce však kotouč pod svými betony udržel. O chvíli později Newton tvrdě vypálil od modré, Růžička byl ale připraven a střelu skryl ve své náruči. Lvi poté předvedli pěkný kolotoč v útočném pásmu, jenže defenziva Pardubic v čele se skvěle chytajícím brankářem odolala.

Samostatný nájezd poté mohl proměnit střelec první branky Mountfieldu – Picard, jenže jeho ránu vyrazil Růžička lapačkou a beci Dynama už pak kotouč uklidili do bezpečí. Brankář domácích podržel své spoluhráče ještě dvakrát, nejprve znovu vychytal Kanaďana ve službách Hradce a o chvíli později i obránce Pláňka. Pět minut před třetí sirénou však už nestačil, když se podél pravého mantinelu rozjela mašina jménem Rastislav Dej, jehož střela na zadní tyč skončila v cílové stanici pardubická svatyně – 1:3!

Dynamo nechtělo dát sladký perníček zadarmo a snažilo se o korekci stavu až do poslední chvíle. Při hře bez gólmana byl však nejaktivnější Šimánek, který vybojoval kotouč a posunul ho Dragounovi. Ten jej předložil před prázdnou klec Rudolfu Červenému, jenž pečetil hradecké vítězství i nadvládu Lvů nad východem Čech – 1:4. Mountfield tak vyhrál všechna derby v sezóně 2016/17 a Pardubice nezískaly z duelů s ním ani jeden bod.