pá 14.10.2016 | Lukáš Štěrovský | Foto: Jiří Zaňát

Hradec další výhru za dva body nezískal. V souboji se Zlínem mu zlomila vaz oslabení

S hodně rozpolcenými pocity museli ze Zlína odjíždět hradečtí hokejisté. Z tamního ledu si v oslabené sestavě odvezli první bod od čtvrtfinále sezóny 2014/15, přesto nakonec padli. Jako klíčové se ukázaly být přesilové hry domácího celku, který využil obě nabídnuté možnosti, a dvakrát tak skóroval v početní výhodě. Hradec šel do vedení jako první, po velkém boji srovnal skóre v poslední pětiminutovce hned po gólu Zlína, na víc než bod jeho výkon nakonec ale nestačil.

Do duelu na moravské půdě nastoupil Mountfield notně oslaben. Na marodce totiž figurovali Vydarený, Červený, Dej, Kukumberg a Pavlík. Trenéři proto povolali i dva hráče, kteří si v barvách Hradce odbyli premiéru – Michala Dragouna a Jana Veselého.

Skóre zápasu otevřeli aktivnější Východočeši

Hradec do zápasu vkročil aktivněji než domácí celek, když se ihned usadil v útočném pásmu. Posléze sice převzali iniciativu Zlínští, jenže to byl právě Mountfield, který se prosadil jako první. Kašík neudržel tečované nahození vyslané až ze středního pásma a dojíždějící Lukáš Nedvídek měl snadnou práci s uklizením kotouče do brány – 0:1.

Vstřelený gól vlil Východočechům krev do žil. O chvíli později se hezkou akcí prezentovala dvojice Dietz a Knotek, který předložil přihrávku do volného prostoru nováčkovi Dragounovi. Ten ale puk na svoji hůl nezachytil. Na delší čas se jednalo o spíše ojedinělý pokus s gólovým potenciálem, a to z obou stran.

Zbytek třetiny totiž nabídl spíše urputný boj bez větších šancí než hokejovou krásu. Byl to však Hradec, který působil opticky lepším dojmem než celek domácích Beranů. Přestože další branka nepadla, Mountfield mohl být spokojen – první třetinu ve Zlíně vyhrál poprvé po téměř třech letech.

I přes šance Mountfieldu dokázal Zlín srovnat

Na povedenou první třetinu hosté nedokázali navázat. Moravský tým v úvodu druhé dvacetiminutovky dostával hradeckého gólmana Rybára stále více pod tlak. Snad jen s výjimkou situace z pětadvacáté minuty, kdy po hrubce zlínské obrany Newton rychle pálil, ale pouze do výstroje Kašíka.

Brzy nato se nebezpečným pokusem, který zamířil těsně vedle tyče, prezentoval Marušák. Co se nepovedlo jemu, dokonal o chvíli později Robert Bukarts. Lotyšský hokejista zamířil z levého kruhu přesně pod břevno a bylo vyrovnáno.

Vedení na stranu Hradce mohl vzápětí opět strhnout Šimánek, jenže si nepřišel na pozorného Kašíka. Ten se předvedl i proti pokusu Tomáše Knotka a Richarda Jarůška, který si dokonce dokázal položit zlínského gólmana na led. Na druhé straně se zase blýskl Rybár proti Kotvanově tvrdé ráně ze střední vzdálenosti.

V dramatickém závěru si Lvi vybojovali prodloužení

I poslední třetina se nesla v duchu velkého boje o to, komu se podaří převážit misky pomyslných vah na jednu, či druhou stranu. První desetiminutovka nabídla pověstný klid před bouří, diváci nebyli svědky ničeho výjimečného. Pak se ale začaly dít věci.

Nejprve Newton donutil Kašíka k zákroku na poslední chvíli, kterým puk vytlačil dokonce na tyč. O pět minut později se už skóre měnilo, jenže po akci na druhé straně kluziště. Zlín využil přesilové hry a rozebral hradeckou obranu. Osamocený Petr Holík už jen přehodil ležícího Rybára.

Hradec se ale nevzdal a za devatenáct vteřin bylo srovnáno! Po odraženém kotouči se v prostoru kolem brankoviště nejrychleji zorientoval Andris Džerinš, který puk doklepl do odkryté klece – 2:2. Nerozhodné skóre vydrželo i ve zbytku třetí části, muselo se tak jít do prodloužení.

O extra bodu rozhodl faul Východočechů

Bohužel pro Hradec čas nad rámec standardních šedesáti minut neměl dlouhého trvání. Východočeši sice ve hře tři na tři motali domácím hlavu v jejich obranném pásmu, pak ale na útočné modré čáře nešťastně fauloval kapitán Bednář a Zlín opět získal výhodu jednoho hráče na hřišti.

A využil ji dokonale. V čase 61:40 napřáhl Oldrich Kotvan a puk se zastavil až o síť Rybárovy branky. Hradec si tak ze Zlína odvezl alespoň bod, když se mu podařilo bodovat už popáté v řadě. Alespoň na dva body jako v předchozích třech kláních to ale v pátek nestačilo.

Juraj Jurík (PSG Zlín):
Utkání bylo z naší strany hodně upracované. Dva body byly vydřené, i s ohledem na sestavu, kterou jsme poskládali. Byl to náš čtvrtý zápas v krátké době a byla na nás znát částečná únava. Na druhou stranu to kluci dobře ubojovali. Za dva body jsme určitě rádi, ale je škoda, že když dáme čtyři minuty před koncem na 2:1, tak to neuhrajeme na tři. Ovšem i dva body jsou velice dobré.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Máme ze zápasu bod, ale myslím si, že je to málo. Měli jsme mírnou herní převahu v první třetině. Druhá byla slabší, ale i tak jsme měli převahu, kterou jsme nedokázali vyjádřit brankami. Měli jsme na to dost šancí, ve kterých jsme ani nevystřelili. Zklamali jsme v zakončení. Zlín nám navíc ukázal efektivitu v přesilovkách, obě proměnil a díky tomu má dva body.