st 28.2.2018 | Jan Vavřina, Klára Petrásková

Hradec dotahoval třígólovou ztrátu, body ale neslavil. Ve Vítkovicích padl 2:4

Olympijská pauza jako by Východočechy přibrzdila a sebrala jim vítěznou náladu. Po čtyřech výhrách totiž v Ostravě přišla porážka, ještě v 58. minutě přitom ale nebylo nic jisté. Vítkovice sice po dvou třetinách držely pohodlný náskok 3:0, Lvi ale ukázali týmovou sílu. Dvěma góly se dotáhli na rozdíl jediné branky a mocně útočili na vyrovnání, v tom jim ale na poslední chvíli zabránila čtvrtá trefa Ridery.

Na marodce Hradce Králové zůstal po dlouhé reprezentační pauze už jen Radek Smoleňák, který do Ostravy neodcestoval z důvodu nemoci. V sestavě naopak nechyběli olympionici, do branky se postavil Patrik Rybár.

Vítkovice poslal do vedení starší dorostenec

Hradečtí nevstoupili do utkání příliš šťastně, hned v první minutě přišel jejich faul. Kvalitně se ale bránili a nepřipustili vítkovický tlak. Do něj se nemohl dostat ani Mountfield, i když se snažil být aktivní. Z první třeba pálil Bednář, ale Bartošák byl pozorný a tvrdý projektil lapil.

V ofenzívě dobře kombinovala také dvojice Látal – Džerinš. Zatímco první na puk u tyče nedosáhl, rána druhého z nadějného místa byla zblokována. Následně předvedli hosté pěknou přímočarou akci, ze které se do přečíslení dostali Dragoun s Köhlerem, ani tato dvojice nedokázala obranu domácích prozatím přelstít. K tomu došlo až ve třetím dějství.

Ridera se následně dvakrát tlačila do brány. Zatímco v prvním případě obrana Mountfieldu vše ustála, ve druhém nikoliv. Starší dorostenec Jaromír Pytlík doklepl ve 14. minutě puk do brány a mohl oslavit premiérovou trefu v Tipsport extralize. Závěr úvodního dějství ovlivnily tři přestupky proti pravidlům, v pěti už se do první sirény nehrálo.

Nedisciplinovanost srazila Hradci dvakrát vaz

Tým Václava Sýkory začal prostřední třetinu s výhodou jednoho muže v poli. Zejména druhá část přesilovky měla kvalitu, Koukal ale na puk u tyče před prázdnou bránou nedosáhl. Poté co se vyloučený Lev vrátil do hry, začali přebírat otěže zápasu Moravané.

Svou aktivitou si vynutili dva hradecké fauly, a oba v rychlém časovém sledu potrestali. Po pětadvaceti vteřinách přesilovky 5 na 3 Rybár jen vyrazil dělovku Lva přesně na hůl Rastislava Deje, jenž už měl velice snadnou úlohu. Ještě před polovinou zápasu to bylo už 3:0, když Peter Trška využil již klasickou početní výhodu přesnou střelou z hranice levého kruhu. A to ještě mezi oběma góly zazvonila hradecká tyč.

Ridera hrála rázem ve velké pohodě a kontrolovala hru, navíc nebyla daleko od čtvrtého gólu po dalším závaru a střele Baranky. Když se Hradec nadechoval k náporu v nabídnuté přesilové hře, přišel další faul a naděje na nějakou dobu pohasly. V oslabení však mohl zvednout šanci na body Koukal, který po brejku nápřahem rozhýbal Bartošáka, našel i místo mezi jeho betony, ale branku minul.

Mountfield se dostal na dostřel, srovnání se však nedočkal

Důležitý vstup do třetí třetiny zvládl jednoznačně lépe tým zpod Bílé věže. Andris Džerinš předvedl skvělou individuální akci, protáhl se mezi bránícími hráči a našel mezírku mezi Bartošákovými betony. Od druhého gólu dělily hosty milimetry. Videorozhodčí ale ve 46. minutě potvrdil, že puk z hole Bednáře nepřešel přes brankovou čáru.

Hradec byl rázem na koni, chtěl se zápasem něco udělat, ale ofenzivní snažení přinášelo také mezírky v obraně. Při jedné z nich ujížděli dva Vítkovičtí na jediného obránce, Peter Trška dostal dobrou nahrávku doprava, v zakončení ale selhal. Slovenský gólman vyrazil kotouč betonem.

V 53. minutě se do stejně rychlého přečíslení jako v úvodním dějství dostali Michal Dragoun s Bedřichem Köhlerem. Starší z obou borců vzal tentokrát akci na sebe a udělal dobře – vymetl bližší šibenici a zajistil kontaktní branku – 2:3. Druhý celek extraligové tabulky se hnal za vyrovnáním a nebyl daleko, když Červený nastřelil tyč. Z protiakce ale dostal dvě minuty před koncem nabito Marek Hrbas, napálil puk do sítě a definitivně rozhodl o tom, že Vítkovice poprvé v sezóně porazily hradecký Mountfield – 4:2.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera):
Mužstvo musím pochválit, protože mám ze zápasu obrovskou radost. Nakupilo se nám spoustu zdravotních problémů v útoku, které eskalovaly zraněním Koloucha. I z toho důvodu tentokrát dostal příležitost velmi omlazený mančaft. Mladí kluci plnili pokyny, hráli dobře. Zároveň musíme vyzvednout i starší hráče, protože dokázali změnit mentalitu, odbourat své hráčské ego a šli v každém střídání pro tým. Víme, že to nebyl žádný klíčový zápas. Jsem daleko od toho, abych řekl, že jsme byli lepší. Věděli jsme, že dřív, nebo později se kvalita Hradce projeví, což se stalo ve třetí třetině. Jsme rádi, že jsme Hradec alespoň jednou v sezoně porazili.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Zápas jsme rozehráli poměrně slušně. Měli jsme dobrý pohyb a slušně jsme kombinovali. Vytvářeli jsme si spoustu šancí zejména v přesilovkách, ale buď jsme netrefovali branku, nebo jsme narazili na Bartošáka. První třetinu jsme paradoxně prohráli 0:1, kdy nám domácí dali po naší chybě gól. Zápas se lámal ve druhé části, kdy jsme dostali dva góly v oslabení. Třetí třetinu jsme odehráli velmi dobře, dobrým forčekingem jsme domácí tým dostali pod tlak. Snížili jsme na 2:3, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Vítkovice podaly bojovný a obětavý výkon. Zasloužily si vyhrát.