pá 3.3.2023 | Lukáš Foff | Foto: Jakub Pláteník / HC Sparta Praha

Hradec dvakrát vedl, se Spartou ale nakonec padl 2:3

Východočeši přišli o svoji 11 zápasů dlouhou bodovou šňůru. Na ledě pražské Sparty dvakrát v utkání byli o gól napřed, ale Pražané vždy dokázali zareagovat a ve třetí třetině využili dvojitou přesilovku zásluhou Michala Řepíka. O přímém postupu do čtvrtfinále se tak bude rozhodovat v posledním kole.

Hradečtí trenéři se rozhodli poprvé v sezoně dát příležitost v brankovišti Matěji Machovskému, a to na ledě, který moc dobře zná. Ze zdravotních důvodů k dispozici nebyli Jan Eberle a Bohumil Jank, takže příležitost dostali Matěj Chalupa a Radek Pilař.

Sparta měla více ze hry, Hradec však vstřelil gól

Utkání v hlavním městě začali aktivně domácí, kteří jako první dokázali vystřelit na bránu, ale pro Matěje Machovského to bylo jen příjemné rozkoukání. To Jakub Kovář měl start o dost složitější. Marek Zachar se totiž dostal k puku mezi kruhy a vypálil na lapačku sparťanského brankáře, který střelu neudržel a skákající puk v ostrém úhlu trefil naprosto přesně za jeho záda Radovan Pavlík – 0:1.

Sparta dostala možnost odpovědět prakticky ihned, protože ze strkanice mezi Marcelem a Řepíkem se rozhodčí rozhodli potrestat jen hradeckého obránce. Právě kapitán domácích měl v početní výhodě dvě tutovky. Tu první skvěle chytil Machovský a druhá skončila na tyči. Pražané byli i dál na ledě víc vidět, ale nedostávali se do střeleckých příležitostí a když ano, tak jejich pokusům scházela razance. To dokazovala i střela Romana Horáka ze 14. minuty.

Na ledě to místy pořádně jiskřilo a daleko k bitce nebylo při konfliktu Matěje Chalupy a Martina Janduse, ale nakonec rukavice zůstaly na rukou a došlo pouze k menší šavlovačce, kterou rozhodčí rychle ukončili. Na konci třetiny se málem do tutovky dostal Aleš Jergl, ale v poslední chvíli mu obrana domácích puk vypíchla. První třetina byla na střely chudá, celkový počet byl 5:3, ale v té nejdůležitější statistice vedl Mountfield HK.

Útoky se rozstřílely, o gól víc dal ten sparťanský

Hned zkraje druhé dvacetiminutovky kotouč nebezpečně tečoval Roman Horák, ale Machovský dokázal zasáhnout a to samé se o pár minut později podařilo i Jakubu Kovářovi proti ráně Lukáše Cingela. Sparťané na svého bývalého brankáře poprvé vyzráli ve 28. minutě, kdy Jandusovo nahození tečoval přesně mezi betony David Kaše a srovnal na 1:1.

Domácí se však z vedení radovali pouze dvě minuty a pět vteřin. Východočeši totiž dostali možnost první přesilové hry v zápase, kterou nádhernou ranou do bližší šibenice využil Kevin Klíma a rychle vrátil Hradec do sedla. Jenomže Sparta se s tím smířit odmítla a v gólové pětiminutovce podruhé v zápase vyrovnala. Přesnou střelou z mezikruží nedal hostujícímu gólmanovi šanci David Tomášek

Nechybělo mnoho a v 35. minutě šla Sparta poprvé do vedení. Erik Thorell zůstal zapomenutý u pravé tyčky a dostal se hned ke dvěma dorážkám z velké blízkosti, ale beton Machovského zůstal pevně u ledu. Mountfield si zahrál před koncem třetiny ještě jednu přesilovku, v níž nebyl daleko od skórování Radek Smoleňák, ale jeho bekhendovou střelu Kovář zachytil do výstroje.

Řepík rozhodl v přesilovce 5 na 3

Začátek třetí periody byl extrémně rozkouskovaný vyloučeními na obou stranách. Ve hře 4 na 4 měl solidní gólovku Aleš Jergl, ale na Jakuba Kováře si nepřišel. Na druhé straně měl o minutu později tutovku David Kaše, ale jeho projektil skončil vedle brány. Moc nechybělo a ukázkové sólo přes celé hřiště by do zakončení dotáhl David Tomášek, ale v poslední chvíli ztratil stabilitu a upadl.

V 50. minutě jel úplně sám na bránu Jan Buchtele, Matěj Machovský však skvěle vystihl jeho záměr a tento únik zmařil. O minutu později Jordann Perret neudržel nervy na uzdě a po potyčce s Miklišem udeřil svého soka pěstí do obličeje. Výsledkem bylo, že dostal o dvě minuty víc než soupeř a o necelou minutu později fauloval také Kevin Klíma. Dvojitou přesilovku, umocněnou ještě o to, že Jakub Lev neměl hokejku, nakonec zužitkoval Michal Řepík.

Místo toho, aby se Hradečtí okamžitě snažili o vyrovnání, přišlo další oslabení. Domácí mohli zvýšit na 4:2, ale Sobotkovo zakončení šlo centimetry vedle Machovského branky. Do tlaku se Lvi dostali až několik minut před koncem a málem to vyrovnání přineslo, jenomže Matěj Chalupa ve své šanci selhal. Sparta těsné vedení udržela a o konečných příčkách v základní části se tak rozhodne až v poslední možný okamžik.