st 3.11.2004 | Daniel Višňák

Hradec málem přišel o tříbrankové vedení, výhru zachránil Martinec brankou v poslední minutě

Utkání s Olomoucí otevřely dvě branky v přesilových hrách, které stanovily nerozhodný stav po první třetině. V té druhé utekli domácí hostům na rozdíl třech branek, když vedli postupně 4:1. Jaroslav Svoboda stihl ale ještě do navršení 40. minuty snížit a po gólech Ditricha a kapitána Karného ve třetí třetině Olomouc dokonce utkání vyrovnala. Drama rozhodl až 50 vteřin před koncem zápasu rozhodující brankou Tomáš Martinec (na snímku) a zajistil tak šťastnějším Energetikům výhru 5:4.

Kdo dorazil na zápas až ve 3. minutě, přišel o dvě branky, které padly shodně v přesilových hrách. Nejprve se prosadil krásně po přihrávce Tomáše Martince před Olomouckou brankou číhající Roman Vondráček, jenž vymetl všechny pavučiny ve Svobodově kleci. Hosté odpověděli na vedoucí gól velmi rychle, hned o minutu později, kdy se prosadil taktéž v početní výhodě střelou nad Hylákovu vyrážečku Milan Ministr a vyrovnal. Domácí rychlá branka očividně zaskočila a do konce třetiny už hostující branku vážněji neohrozili, výjimkou byl únik Červenky ve vlastním oslabení, s ním si ale exhradecký brankář Svoboda poradil. Na druhé straně Hylák musel před svým brankovištěm řešit řadu ošemetných situací, z žádné však neinkasoval, a tak trval po první třetině nerozhodný stav 1:1.

Ve druhých dvaceti minutách dostala hradecká sestava hned na jejím začátku pořádnou trhlinu, když rozhodčí vyloučil Jaroslava Roubíka na pět minut plus do konce utkání za sekání. Energetici hráli oslabení velmi aktivně a postupně si vynutili dva nedovolené zákroky hostů a rázem byli v početní výhodě oni. Branky ale padaly až v polovině zápasu, kdy nejprve Partik Fořt překonal krásnou střelou pod horní Svobodovu tyč hostujícího brankáře a za necelou minutu ho napodobil Roman Červenka, který stejně jako Fořt vybruslil zpoza branky a překonal Svobodu tentokrát střelou po ledě potřetí. Hradec byl v této fázi utkání výrazně lepším týmem, což potvrdil i důrazný Patrik Beck čtvrtým gólem, když pod ležícím Svobodou vypíchl puk a dorazil ho do jeho branky. Zkušený Jaroslav Svoboda z Caroliny však vykřesal pro Olomouc naději, když po chybě hradecké obrany nekompromisně ze sóla snížil – 4:2. Pokud by proměnil Milan Ministr svou střelu v přesilové hře, mohlo být hradeckým ještě hodně horko v závěrečných minutách druhé dvacetiminutovky, ale jeho bombu naštěstí pro domácí odrazila pravá Hylákova tyč.

Olomouc se přeci jen snížení dočkala ve 42. minutě, to z přečíslení dorazil puk za záda bezmocně ležícího Hyláka Marek Ditrich. Hradec se najednou začal o výsledek strachovat a Olomouc stále více přitlačovala, jak se říká, na pilu. Dvoubrankovou jistotu mohl Energetikům vrátit ve vlastním oslabení Tomáš Martinec, který se dostal do sóla, jeho střelu mířenou na vyrážečku Svoboda však efektivně vyrazil a trest pro domácí přišel záhy. Po zazmatkování za vlastní brankou se zmocnil puku Najdek, přihrál kapitánu Tomáši Kárnému, který prostřelil v tu chvíli od druhé tyče přemísťujícího se Hyláka a v 52. minutě bylo vyrovnáno. Drama pokračovalo až do úplného konce, šťastnější byli nakonec hradečtí, kteří brankou 50 vteřin před koncem rozhodili o svém vítězství 5:4. Roman Červenka našel krásně u modré najetého Tomáše Martince a ten propálil vše co mu stálo v cestě včetně brankáře Svobody. Ve zbývajícím čase mohl střelec vítězného gólu Martinec ještě vedení hradeckých pojistit, ale deset sekund před koncem zápasu už sám před Svobodou neuspěl, ale i tak ho to už nemuselo mrzet, neboť se vhazovalo v pásmu soupeře a o vítězství domácích bylo tedy rozhodnuto.