po 28.12.2015 | Lenka Jonešová, Lukáš Štěrovský

Hradec na Spartě propadl 2:5, vaz mu srazil konec druhé třetiny

Proti celku trenéra Jandače se letos hradeckým hráčům nedaří. I třetí střetnutí v sezóně 2015/16 totiž vyznělo lépe pro Spartu. Ta rozhodla hlavně v posledních čtyřech minutách druhé třetiny, kdy Východočechům zasadila čtyři branky. Mountfield se v poslední části, k radosti velkého počtu jeho příznivců, kteří do O2 areny dorazili, zmohl už jen na korekci skóre díky trefám Jaroslava Kudrny a Reného Vydareného. Hradečtí se po prohře 2:5 propadli na čtvrté místo v tabulce.

Hradečtí nastoupili do utkání se Spartou s několika změnami v sestavě. Po duelu v Liberci chyběli zranění Frühauf, Courchaine a Beránek. Do hry tak trenérské duo Kýhos – Martinec povolalo posily z Litoměřic, Koptu a Švagrovského. Místo ve třetí obraně pak zaujal Zdeněk Čáp.

Aktivní hra Hradce v první třetině branku nepřinesla

Úvodní střelu zápasu si připsal Hradec, byl to však právě gólman hostujícího celku, jenž musel lovit puk za svými zády jako první. Uplynuly totiž pouze necelé dvě minuty hry, když od modré čáry propálil hradeckého muže v masce Petr Kumstát – 1:0. Po nepovedeném vstupu do utkání se však o slovo přihlásil i Mountfield.

Střela Červeného z mezikruží prolétla jen těsně nad ramenem brankáře Pöpperleho. Hra se přelévala ze strany na stranu a aktivita obou mužstev se divákům musela líbit. I u další zajímavé šance byl právě Červený, který měl na hokejce srovnávací branku. Avšak ani na druhý pokus se nedokázal trefit do černého.

Útočný hokej byl k vidění i po zbytek první periody, střelecké pokusy obou mužstev však vždy spolehlivými výkony zastavili gólmani. Po nepříliš povedené přesilové hře Hradeckých převzal právě celek zpod Bílé věže otěže zápasu, avšak ani jedna vyslaná střela za zády sparťanského muže v masce neskončila.

Druhá perioda se Mountfieldu nepovedla, inkasoval čtyři góly

První minuty druhé dvacetiminutovky se nesly ve značně pomalejším tempu než v té úvodní. Sparta si vytvářela větší tlak a držela Hradecké v jejich obranném pásmu. Důkazem toho byla obrovská šance Mikuše, jenž však téměř jasný gól proměnit nedokázal. Kacetl v hradecké brance se musel pořádně otáčet i nadále, další příležitost ke skórování měl Sabolič, ani on ale svou šanci nevyužil.

Oproti úvodní periodě byl k vidění méně atraktivní hokej, což se projevovalo i na atmosféře v hledišti. Fanoušci obou celků se však posléze předvedli parádními choreografiemi, za které sklidili ovace z publika. Po nepříliš záživné pasáži o sobě ale dal vědět i hostující celek. Do samostatného úniku se dostal Kudrna, jehož zajímavou šanci však dobrým zákrokem zmařil Pöpperle.

Předváděná hra nabrala spád. Čtyři minuty před koncem třetiny zvyšoval po parádní kombinaci Jan Buchtele – 2:0. Hokejisté z hlavního města byli při chuti a jejich aktivita byla opět odměněna, když na 3:0 zvyšoval do prázdné klece Lukáš Klimek. Aby toho nebylo pro Hradecké málo, přidal vzápětí čtvrtou branku Robert Sabolič a vyhnal Kacetla z branky. Jednadvacet sekund před koncem druhé části ještě přidal již pátý gól Miroslav Forman.

Dvě branky Hradce byly málo, ze Sparty odjel bez bodu

Do třetí třetiny vstoupili s větší vervou hosté, kteří chtěli dát zapomenout nevydařené předchozí části. Solidní šanci si vypracoval Bednář, jenž střílel z velkého úhlu. Ani hradecký útočník však nedokázal dobrou příležitost přetavit v úvodní branku svého týmu. V následném vlastním oslabení pak ujel hradecké obraně Klimek, jemuž se ale zakončení nepovedlo podle představ.

Ve čtyřicáté deváté minutě ale konečně přišla radostná chvilka Mountfieldu. Šimánkovu střelu tečoval do Pöpperleho klece Jaroslav Kudrna – 5:1. Vstřelená branka celek hostů evidentně nakopla a hra Hradeckých jako by rázem ožila. Blízko ke druhému gólu svého mužstva měli Červený s Ihnačákem, sparťanského brankáře však naněkolikrát nedokázali překonat.

V následující části hráli Pražané převážně ze zabezpečené obrany a hlídali si čtyřbrankový náskok. To se jim však úplně nevyplatilo. Pasivní hru pražského celku potrestal střelou od modré kapitán René Vydarený – 5:2. V závěrečných minutách mohl ještě Mountfield korigovat skóre v přesilové hře, brankář domácích ale držel svůj tým. Víc toho vinou velmi nepovedené druhé třetiny Hradečtí nestihli, a podlehli tak Spartě i potřetí v sezóně.

Josef Jandač (HC Sparta Praha):
Bylo to vyrovnané utkání do závěru druhé třetiny, kdy jsme rozhodli o výsledku.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Nevstoupili jsme do zápasu dobře, dostali jsme poměrně laciný gól. Pak jsme se štěstím přežili oslabení, kde měla Sparta puk dvakrát do prázdné brány. Z toho jsme se oklepali a hru srovnali. Bohužel nám to vydrželo 36 minut, pak jsme za tři minuty dovolili Spartě čtyřikrát skórovat a bylo po zápase. Chtěli jsme vyhrát aspoň třetí třetinu, ale ta byla o ničem, Sparta už si hlídala výsledek. Za tři minuty bylo hotovo, do té doby to byl vyrovnaný zápas se šancemi na obou stranách. Jsme zklamaní a musíme poblahopřát Spartě k vítězství. Hrála výborně, byla důrazná a všichni její hráči na rozdíl od nás chodili do soubojů.