st 20.12.2017 | Lukáš Foff

Hradec na konci zachránil alespoň bod. Oceláři vyhráli 3:2 v prodloužení

Natěšené hradecké publikum očekávalo šlágr kola mezi druhým a čtvrtým týmem, ale přestřelka se dlouho nekonala. Hradci to nelepilo a hokej byl spíše defenzivní. Pak se navíc ve druhé třetině dostali Třinečtí zásluhou dvou gólů Michala Kovařčíka do vedení, ale v poslední desetiminutovce domácí zabojovali a díky brankám Kukumberga a Červeného poslali duel do prodloužení. V něm ale defenzíva Mountfieldu udělala několik hrubých chyb, jednu z nich neomylně potrestal Jakub Petružálek a přisoudil bonusový bod Třinci.

Radovan Pavlík bojuje v současné chvíli v americkém Buffalu o nominaci na mistrovství světa dvacítek. Na jeho místo ve čtvrté formaci nastoupil Jiří Šimánek, jinak zůstaly útočné formace stejné. V obraně chyběl Martin Pláněk, takže roli sedmého beka převzal Michael Gaspar.

První třetinu byli zřejmě hráči ještě nerozježdění

Dlouhé čekání na hokej v ČPP Aréně měl ukončit šlágr kola, protože do Hradce přijel čtvrtý Třinec. Oceláři navíc začali dost aktivně a málem využili zaváhání Patrika Rybára v rozehrávce. Kotouč od Dragounovy brusle mířící do brány ale stihl hradecký gólman vyrazit. Jinak se ale hrálo velmi opatrně a kombinace často dlouho vázla. K vidění tak byly spíše „šavlovačky“ u mantinelu než pohledné gólové kombinace.

Hradec ale přecejenom měl o něco více ze hry a vybojoval si přesilovou hru. Tu sehráli domácí velmi dobře a prakticky celé dvě minuty strávili v pásmu, jenže Šimona Hrubce vážněji neohrozili. Na druhé straně vyplaval za obranou Michal Kovařčík, který byl před Rybárem úplně sám, ale puk mezi jeho betony nezasunul.

Třinec se za polovinu příliš nedostával a Hradec měl tudíž opticky víc ze hry, ale chyběly tomu střely. Z velmi ostrého úhlu pálil Martin Látal po pobídce od Petra Koukala, ale ani to nemohlo třineckého brankáře Hrubce vytrhnout z polospánku. Ne příliš záživná první třetina tak skončila bez branek a finální počet střel byl 5:4 pro domácí. Diváci tak doufali, že se od druhé části začne hrát aktivněji.

Hradec se nemohl chytit, což Třinec ztrestal

Druhá dvacetiminutovka začala dobrou příležitostí slovenského forvarda Lukáše Cingela, který pálil bez přípravy z osy kluziště, ale Hrubec stihl vytrčit své rameno. V čase 23:34 už se červené světlo rozsvítilo, ale bylo to za Patrikem Rybárem. Od modré čáry nahazoval Tomáš Linhart a puk se po sérii odrazů dostal do brány. Šťastným střelcem se stal Michal Kovařčík.

Hradečtí chtěli rychle odpovědět, ale střela Reného Vydareného skončila po zákroku Šimona Hrubce v rohu hřiště. Východočeši chtěli kontrovat z brejků, ale Bednář po centru Džerinše ze vzduchu puk nesklepl přesně. Naopak Oceláři přidali druhý gól, a to ve 30. minutě. Rodinnou spolupráci bratrů zakončil překvapivou střelou z kruhu opět Michal Kovařčík a zvýšil vedení svého týmu.

Hradci to zkrátka nelepilo. Radek Smoleňák to chtěl vyburcovat, ale při strkanici svojí hokejkou trefil soupeře do brady, takže akorát inkasoval dvě minuty za vysokou hůl. Pro Lvy mohlo být ještě hůř, neboť Martin Adamský ujel po levé straně, ale jeho křižnou ránu krásným semaforem zlikvidoval Patrik Rybár. Třinec si tak zaslouženě odnesl do kabiny dvougólový polštář.

Mountfield zabojoval a poslal zápas do prodloužení

Hradečtí vstoupil do třetí části aktivně a uplynulo teprve půl minuty, když Džerinš velmi nebezpečně pálil nad rameno Hrubce. Další pěkná kombinace vyústila v ránu Dominika Graňáka, proti které si jistý třinecký gólman povyjel a udržel ji ve výstroji. Slezané absolutně rezignovali na ofenzivu a posouvali puky ven ze svého pásma, takže se Východočeši pomalu dostávali do utkání.

V 50. minutě rozjásal povadlou ČPP Arénu Roman Kukumberg, který stál na hraně brankoviště a poslal kotouč od spojnice za brankovou čáru – 1:2. V tu chvíli ožili fanoušci i hráči a domácí si jednoznačně šli za kýženým vyrovnáním. Třinec si ve třetí třetině připsal pouze dvě střely a jedna z nich mohla definitivně zhasit všechny naděje Hradce, ale Růžička trefil pouze Patrika Rybára do výstroje.

Zbyněk Irgl necelé čtyři minuty před koncem fauloval v útočném pásmu a dal Mountfieldu nabídku, která se neodmítá. Po velkém tlaku se prosadil opět z prostoru brankoviště Rudolf Červený, jenž navázal na neuvěřitelnou formu a upevnil si postavení nejproduktivnějšího hráče Hradce. V samotném závěru ještě od mantinelu střílel Džerinš, ale Hrubec žádnou minelu neudělal.

Zámorskému utekl kotouč a Petružálek rozhodl

Prodloužení bylo pouze o jednom týmu. Oceláři prakticky nepustili tři různé trojice Hradce za červenou čáru a sami ostřelovali Rybára z každé pozice. Hradecký brankář tři situace přestál, pak ale Zámorskému utekl puk u mantinelu a Jakub Petružálek si s ním sjel až do mezikruží a procedil puk do sítě. Domácí tak podlehli Třinci 2:3 po prodloužení.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Gratuluju Třinci k vítězství. Neodehráli jsme dobré utkání, nemohli jsme se do toho dostat. Soupeř byl padesát minut lepší v pohybu, v naší hře jsme postrádali větší nasazení, bojovnost a emoce. Prostě to k nám dneska nepřišlo. Strašně málo jsme stříleli a s tím minimem šancí, co jsme měli, jsme špatně naložili. Začali jsme to honit v posledních deseti minutách. Jsme rádi za ten bod, víc jsme si nezasloužili. V prodloužení jsme každé střídání vyrobili nějakou hrubku, až to soupeř napotřetí nebo napočtvrté potrestal a získal prémiový bod.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec):
Jsme samozřejmě velmi rádi za vítězství, které se nerodilo vůbec snadno. Myslím, že od začátku jsme si za ním šli. Vytvořili jsme si spoustu šancí a i když naše branky byly z těch šťastnějších, tak pohybem a skvěle sehraným středním pásmem jsme dělali domácím velké problémy. Vedení jsme si zasloužili. Mrzí nás závěr s trochu zbytečným faulem, domácí tam zaslouženě srovnali. Jsme rádi za vítěznou branku v prodloužení, po třech prodlouženích za sebou je to taková třešinka na dortu a vzpruha do pátečního zápasu.