pá 1.12.2017 | Petr Šatalík | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Hradec napravil špatný vstup do duelu a padl s Bílými Tygry až v nájezdech 4:5

Dramatický zápas viděli fanoušci na severu Čech. Mountfield nevstoupil do utkání dobře, již v 6. minutě prohrával 0:3, ale zbraně nesložil. Od druhé třetiny byl lepším celkem a postupně začal svého soupeře přehrávat. Ve třetí třetině srovnal stav na 4:4 a bojoval o zisk tří bodů. To se však nezdařilo, Lvi nevyužili dvouminutovou přesilovku 4 na 3 v prodloužení a po nájezdech prohráli pod Ještědem 4:5.

Hlavní trenér královéhradeckých hokejistů Václav Sýkora dodržel rčení, jež praví, že vítězná sestava se nemění. Do souboje s libereckými Bílými Tygry tak nastupovali Východočeši se stejnou soupiskou, s jakou zahájili duel s Mladou Boleslaví. Na marodce zůstalo kvarteto útočníků – Šimánek, Látal, Zigo a Vopelka.

Mountfield zaspal start duelu

Diváci, kteří se opozdili s příchodem na svá místa, nemohli být svědky první branky, která padla po devatenácti vteřinách od úvodního vhazování. Jelínek sebral kotouč za svatyní Lvů, odjel do levého rohu a následně poslal puk na pravý kruh, odkud se ranou z první prosadil Jan Ordoš. Východočeši působili na začátku zápasu poněkud mdle. Bílí Tygři toho o chvíli později využili znovu. Ordoš přihrál touš za bránou Kvapilovi, jenž narýsoval pas do mezikruží na Petra Jelínka, a ten v čase 3:59 zvýšil na 2:0.

Pokud si svěřenci Václava Sýkory mysleli, že nemůže být hůř, mýlili se. Po vyloučení Bergera sehráli Liberečtí přesilovku, během níž našel Bakoš přihrávkou zpoza svatyně Marka Kvapila, který střelou z levého kruhu na přední tyč překonal Rybára potřetí. Slovenský gólman Mountfieldu po necelých šesti minutách střídal a v bráně ho nahradil Jaroslav Pavelka. Lvi se osmělili až po polovině prvního dějství, Tuominen našel na pravé straně Filipa Pavlíka, jenž ranou z ostrého úhlu nepřekvapil pozorného Januse.

Hradečtí zareagovali na skvělý start soupeře v 17. minutě. Lukáš Cingel si zpracoval za svatyní Liberce puk, který Janus vyrazil po ráně Koukala. Následně vyjel před brankoviště a o chrániče bránícího Jánošíka poslal touš do sítě. Připsal si tak první gól v dresu Mountfieldu HK. Korigovat stav mohl ještě Bednář, jenž pálil z levého kruhu po dobré přihrávce Džerinše, ale střela mu nesedla, a tak šli Lvi do kabin po prvním dějství s dvougólovým mankem.

Východočeši ovládli hru

Do druhé třetiny vstoupili Severočeši znovu aktivně, Pyrochta poslal kolmou přihrávkou kupředu Ordoše, jenž ranou z pravého kruhu prověřil Pavelkovu vyrážečku. Hradečtí odpověděli střelou Gregorce, který rychle prolétl po levé straně, ale svůj pokus namířil jen do náruče připraveného Januse. Mountfield přebral aktivitu svého protivníka a v následující pasáži utkání byl aktivnějším mužstvem.

Lvi si vypracovali další možnost, když dostal Zámorský nabito na osu hřiště k vrcholu kruhů a pálil z nápřahu. Janus jeho pokus jen vyrazil, ale Dragoun ani Džerinš, před kterým byla už jen prázdná brána, nedokázali dotlačit puk do sítě. Mountfield nevyužil svou převahu a Liberec ho za to potrestal. Po závaru před Pavelkou se kotouč dostal na střed kluziště, u modré čáry ho zpracoval Adam Jánošík a nechytatelnou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě.

Hradečtí se však znovu zmohli, Lukáš Cingel se z pravé strany protlačil přes Kolmanna před Januse, a ačkoliv byl tísněn obránci, procpal puk pod gólmanem Bílých Tygrů do sítě a vstřelil svou druhou branku v utkání. O necelé dvě minuty později přihrál Bednář ze středního pásma na modrou čáru, Koukal nezpracoval, pročež se ke kotouči dostal Rudolf Červený a ranou z mezikruží prostřelil brankáře Libereckých mezi betony – 3:4. Mountfield tak na začátku třetí dvacetiminutovky ztrácel na svého protivníka už jen jeden gól.

Lvi dotáhli protivníkův náskok a bojovali o výhru

Severočeši cítili, že začínají ztrácet půdu pod nohama, a tak do třetí třetiny poslali do brány Willa místo Januse. Ale tento tah se pozitivně neprojevil. Červený vybojoval v rohu kluziště puk, poslal jej na levý kruh a Oskars Cibluskis překonal přízemní střelou na zadní tyč nerozchytaného brankáře Bílých Tygrů. Hradec tak srovnal krok a nadále byl nebezpečnějším týmem. Cingel toužil po hattricku, natlačil se před gólmana Liberce a cpal puk opět do sítě, ale sudí hru přerušili pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

Trenér Pešán si po Cingelově akci vybral oddechový čas a důrazně promluvil ke svým svěřencům. Východočeši však pokračovali v tlaku i nadále, Berger nahodil kotouč před bránu, ten se odrazil od bruslí Dragouna a Will měl plné ruce práce. Poté se osmělili také Bílí Tygři, kteří opět začali praktikovat důraznou hru, Bulíř přihrál na Kvapila a ten ranou z levé strany orazítkoval spojnici břevna a tyče svatyně Lvů.

Velkou příležitost měl pak kapitán Liberce Ševc, kterého Ordoš našel přesnou přihrávkou z levého rohu. Rána beka Severočechů z mezikruží však mířila jen na hruď Pavelky. Do úniku se krátce před koncem třetí třetiny prodral Kukumberg, ale v zakončení mu stihl zabránit vracející se Jánošík. V poslední minutě se ještě hnali do situace dvou proti dvěma Köhler s Džerinšem, ale druhý jmenovaný byl při zakončení atakován bránícím hráčem, pročež nemohl zakončit.

Šťastnější byli v nájezdech Severočeši

Prodloužení nabídlo skutečný vrchol zápasu. Will se nejprve vytáhl perfektním zákrokem proti tvrdé ráně Cibulskise. Na druhé straně se předvedl skvělý Pavelka, který se roztáhl na brankové čáře a nepustil za svá záda bekhendovou kličku Kvapila. Ševc následně zasáhl Džerinše vysokou holí a trenér Sýkora si vzal oddechový čas. Východočeši ale v přesilovce výrazněji nezahrozili a následně se museli bránit po vyloučení Zámorského. Branku ale pětiminutová nadstavba základní hrací doby nepřinesla, a tak se šlo do nájezdů.

Na nájezdy se do klece Liberce vrátil Janus. Stejně jako Pavelka si v brankovišti vedl při penaltách znamenitě, nakonec propustil jedinou, když ho hned v první sérii překonal kličkou do forhendu Bednář. Za Bílé Tygry se nejprve velice šťastně trefil Kvapil a ve čtvrté sérii přiřkl bod navíc Severočechům Tyler Redenbach, který propálil gólmana Mountfieldu prudkou ranou mezi betony. Východočeši si tak na horké půdě pod Ještědem připsali devátou prohru v řadě.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Do zápasu jsme vstoupili velmi aktivně a šťastně. Rychle jsme vstřelili tři branky, ale pak Hradec převzal iniciativu. Trošku ho nakopla výměna brankáře, navíc snížil na 1:3 a dostal se do hry. Druhá půlka zápasu i prodloužení už byly vyrovnané. Nakonec jsem rád, že jsme tak kvalitního soupeře obrali o body a zvítězili po nájezdech.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Bylo to dramatické utkání pro nás s tím nejhorším možným začátkem. Připravovali jsme se na to, že na nás domácí vletí, ale vůbec jsme to nezvládli. Nakupily se nám tam zbytečné chyby a rázem jsme prohrávali 0:3. Troufám si říct, že jsme od druhé poloviny měli navrch. Bylo důležité, že jsme už v závěru první třetiny snížili na 1:3, poté jsme ve druhém dějství znovu snížili a třetí třetina už byla vyrovnaná. Prakticky každý tým mohl strhnout výhru na svou stranu, nakonec se štěstí v nájezdech přiklonilo k Liberci.