út 25.9.2018 | Petr Šatalík | Foto: Jan Beneš / HC Sparta Praha

Hradec oplatil Spartě porážku z prvního kola! V prodloužení ji udolal 2:1

Velice cenná, ale zasloužená výhra pro Mountfield. Na ledě Pražanů dlouho bojoval se silným protivníkem a znovu nemohl prolomit střeleckou smůlu. Brankář Sparty Machovský držel svůj tým většinu zápasu ve vedení, Lvi však stupňovali od poloviny utkání svůj tlak, který v samotném závěru vrcholil. Šest a půl minuty před třetí sirénou Východočeši srovnali a v prodloužení pak Radovan Pavlík rozhodl o hradecké výhře.

Trenér Tomáš Martinec provedl oproti utkání s Olomoucí dvě změny v sestavě svého celku. Do branky se znovu postavil Brandon Maxwell, jenž nahradil Jaroslava Pavelku. Jan Berger se v duelu s Hanáky zranil, takže ho v třetím útoku musel zastoupit Lukáš Vopelka.

Sparta otevřela střelecký účet

Úvodní minuty souboje mezi Mountfieldem a Spartou nepřinesly příliš mnoho vzrušení, hra byla poměrně vyrovnaná a zpočátku se oba týmy soustředily především na precizní obrannou činnost. Pražané šli v polovině úvodního dějství do vedení. Přesilovou hru po faulu Zámorského zužitkovat nestihli, jenže krátce po ní vypálil od modré Košťálek, kotouč se odrazil na levý kruh, kde svou střelu na bránu Lvů namířil Pavelka. Maxwell puk vykopl jen před sebe, takže měl nekrytý Jiří Smejkal spoustu času vrátit jej do sítě – 1:0.

Příliš mnoho šancí k vidění v první třetině nebylo. Jedna z mála přišla po ráně Kaliny od modré. Tu se před svatyní královéhradeckých hokejistů snažil usměrnit do sítě Klimek, který se snažil clonit Maxwellovi, ale s úspěchem se jeho zakončení nesetkalo. Za Lvy odpověděl svižnou ranou od pravého hrazení Smoleňák, jenže Machovský byl připraven a dokonce stihl i rozehrát protiútok.

Mountfield se snažil vyrovnat co nejrychleji, ale to se mu nedařilo. Tvrdá rána Zámorského od modré čáry skončila jen v náruči Machovského, stejně jako o chvíli později sražená střela Koukala. Krátce před první sirénou se do zajímavé pozice mezi kruhy dostával Cingel, ale soupeři mu na poslední chvíli zablokovali hůl, a tak zakončovat nemohl. Pražané tak šli do kabin s nejtěsnějším možným náskokem.

Hradec převzal otěže zápasu do svých rukou

Krátce po startu druhého dějství mohla Sparta svůj náskok navýšit. Špatné rozehrávky Lvů využil ke střele od modré čáry Piskáček, ale na pozorného Maxwella si nepřišel. Východočeši nezůstali svému protivníkovi nic dlužni a odpověděli příležitostí Smoleňáka, jenž nebezpečně vypálil z levého kruhu. Ani tento projektil si však cestu za záda skvěle chytajícího Machovského nenašel.

Mountfield přibližně v polovině utkání převzal iniciativu a byl na ledě aktivnějším celkem. Velkou šanci si však připravili Pražané. Jarůšek vyzval v akci dvou proti jednomu ke skórování Vránu, který u levé tyče umisťoval puk do brány. Zákrok večera však vytasil Maxwell, jenž se stihl fantasticky přesunout, aby pravým betonem zastavil kotouč směřující do sítě východočeského mužstva.

Ačkoliv měli hradečtí hokejisté převahu a Machovského zaměstnávali pravidelně, vyloženější šance si zatím vytvářeli hokejisté z hlavního města. Kudrna se dostal ke střele z pravého kruhu, jenže gólman Východočechů měl levé rameno na správném místě a touš vytěsnil. Krátce před druhou přestávkou se Koukal snažil najít unikajícího Smoleňáka prudkou přihrávkou na útočnou modrou, ale jeho pas byl až příliš rychlý a útočníkovi Mountfieldu utekl. I před třetí třetinou tak vedli Pražané 1:0.

Lvi srovnali krok se Spartou

Východočeši začali od startu třetího dějství ještě více navyšovat svůj tlak a na ledě zcela dominovali. Sparťané sice hned na úvod ještě jednou zahrozili, ale Maxwell si poradil se střelou Košťálka i dorážkou Říčky. Pak už Hradec vládl kluzišti a Machovský musel likvidovat Cibulskisovu ránu z levého kruhu. Z opačné strany následně pálil Smoleňák, jenž mířil těsně nad břevno svatyně Pražanů.

Lvi začali svírat soupeře jako v kleštích. Machovský však pokus Zámorského od modré vyrazil před sebe a poradil si i s dorážkou Vincoura z bezprostřední blízkosti. Východočeši ale dotírali na klec Sparty dál. Po parádní kombinaci mohl už do poloodkryté brány zacílit Cibulskis, jenže brankář celku z hlavního města se znovu stihl včas přesunout a zastavil i dorážku Cingela.

Když už to vypadalo, že je Machovský skutečně čaroděj a Hradec ho na jeho kluzišti nepřekoná, vyhrál buly na levém kruhu Cingel, puku se okamžitě ujal Tomáš Vincour, nabral ho na hůl a vypálil přesně do vzdálenějšího koutu svatyně Pražanů – 1:1. Východočeši byli nebezpečnějším mužstvem až do třetí sirény, ale plnohodnotnou výhru už z hlavního města vydolovat nedokázali.

Bonusový bod zajistil Hradci Radovan Pavlík

V prodloužení nejprve vystřelil z vrcholu kruhů Cibulskis, kterému touš přenechal Koukal. Gólman Sparty však jeho pokus vykopl betonem. Na druhé straně pálil ze stejné pozice Sill, jenže také Maxwell byl připraven. Rozhodnutí tak přinesla akce dva na jednoho, do níž se vydali Miškář s Radovanem Pavlíkem. Druhý jmenovaný se na vrcholu levého kruhu rozhodl vzít odpovědnost na sebe, vypálil a prostřelil Machovského mezi betony, čímž Hradci přisoudil bonusový bod.

Juraj Bezúch 0 0 0 -1 0
Maris Bičevskis 0 0 0 -1 0
Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 0