út 8.12.2015 | Petr Šatalík, Lukáš Štěrovský

Hradec poprvé pod novým koučem prohrál, přesto proti Liberci vytěžil alespoň bod

V dohrávce sedmnáctého kola přivítal Mountfield na svém ledě lídra z Liberce. Dobrým výkonem, kterým navázal na vyhrané derby, Hradec dokázal po většinu zápasu bez větších obtíží držet se Severočechy krok, ale hlavně skóre. V poslední části dokonce podruhé získal vedení, které ale Liberec anuloval v padesáté minutě. Největší šanci prodloužení měli na svých holích domácí, jenže gól padl z nadcházející akce těsně před koncem až na druhé straně. Hradec tak poprvé pod trenérem Kýhosem prohrál, i tak ale s prvním týmem extraligy bodoval a současně i ukončil první půlku základní části.

Mountfield nastoupil ke klání s lídrem tabulky téměř v totožné sestavě, která vyrukovala do derby s Dynamem. Malé změny se dočkala čtvrtá útočná formace Východočechů, kde místo Radovana Pavlíka nastoupil Tomáš Troliga. Na postu sedmého beka nahradil Zdeňka Čápa Filip Hronek.

Úvod zápasu byl v režii Severočechů

Do utkání vstoupili lépe hosté, kteří měli první velkou šanci, když se do úniku vydal Petr Vampola. Jeho střela mezi betony Kacetla se však s úspěchem nesetkala. Bílí Tygři toho ale nemuseli litovat, jelikož o chvilku později se dostali do přečíslení, v němž byli Michal Bulíř a Martin Bakoš. Druhý jmenovaný si bekhendovou kličkou s gólmanem Hradce poradil a lídr soutěže tak rychle otevřel střelecký účet večera.

Severočeši přesvědčivým způsobem ovládli celý úvod střetnutí. Jen chvíli po první trefě svěřenců Filipa Pešána se v další slibné příležitosti ocitl Birner, kterého Vampola našel přihrávkou zpoza branky. Střela útočníka první formace Bílých Tygrů si však cestu za Kacetlova záda nenašla.

Hradec se do většího soustavného tlaku dostal až v přesilovce. Bombu Karla Pilaře od modré Lašák pouze vyrazil betonem a odražený kotouč si našel Brian Ihnačák, jenž přesnou trefou srovnal ve 13. minutě stav utkání – 1:1. Ten vydržel až do konce úvodní části.

Druhé dějství přineslo zvýšenou aktivitu Lvů

Prostřední fáze začala přesilovkou Liberce, kterému zbyla minuta početní výhody z první části. Na ledě se však hrál vyrovnaný hokej. V hradecké hře byl od první třetiny znatelný progres, což deklarovalo další perfektně ubráněné oslabení po vyloučení Bedřicha Köhlera.

Mountfield se pak vrhl vpřed. Z tlaku Východočechů vyplynula šance pro Jaroslava Bednáře, který ranou z vrcholu kruhů jen těsně minul břevno liberecké svatyně. Obrat zápasu přišel v polovině utkání. Martin Pláněk dostal nabito na modrou čáru, od které vyslal pěknou střelu. Lašák měl díky Bedřichu Köhlerovi zakrytý výhled a kotouč pouze vyrazil. Hradecký forvard se rychle otočil, puk našel a poslal ho do branky – 2:1.

Lvi se však z vedení dlouho neradovali. Nešťastný moment přišel krátce před závěrem druhé třetiny. Jakub Valský posílal puk před branku Královéhradeckých, kde se nacházel v souboji s protihráčem Karel Pilař. Kotouč se mu od bruslí odrazil tak nešikovně, že skončil v domácí brance, a bylo znovu srovnáno – 2:2.

Hradec znovu ztratil vedení

Začátek závěrečné třetiny přinesl početní výhodu Mountfieldu. Puk se v ní ocitl na modré u Adama Courchaina, ten poslal přesnou přihrávku na druhou stranu Karlu Pilařovi a zkušený bek svou přesnou trefou poslal Lvy znovu do vedení – 3:2.

Svěřenci Vladimíra Kýhose pak vycítili, že je čas pro rozhodující gól, kterým by svému protivníkovi odskočili do většího vedení. Ve dvou šancích se ocitl Jiří Šimánek, ale na Lašáka si ani jednou nepřišel. Hosté naopak z nevelké šance skórovat dokázali. Vampola vyhrál buly pro Martina Ševce a ten tvrdou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:3.

V závěrečné desetiminutovce měli navrch Liberečtí. Ondřej Kacetl se vytáhl hned proti několika slušným šancím Severočechů. Tu největší lapil asi Radivojevičovi, jehož tvrdá střela směřovala k pravé tyči hradecké branky. I díky zákrokům brankáře Mountfieldu se již skóre nezměnilo, a utkání tak pokračovalo prodloužením.

Do nájezdů chybělo deset vteřin...

Pětiminutové nastavení přineslo urputný boj obou stran. Šancí však bylo pomálu, obě mužstva se soustředila především na pečlivou defenzivu. Pořádné šance přišly až v závěru, kdy nejprve Ihnačák ve stoprocentní příležitosti Lašáka nepřekonal. Na druhé straně tak mohl po šikovné přihrávce Valského nadvakrát překonat Kacetla Martin Bakoš a rozhodl o výhře Liberce 3:4 po prodloužení.

Mountfield HK díky získanému bodu zakončil první polovinu základní části na šestém místě, a to s tříbodovou ztrátou na druhou Mladou Boleslav.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Začátek byl pro nás těžký, nebyli jsme připraveni, že soupeř do zápasu takhle vlétne. Měli jsme štěstí, že jsme inkasovali jenom jednu branku. Potom jsme ale hru vyrovnali. Rozhodující podle mě bylo, když jsme ve druhé třetině vedli a Šimánek neproměnil dvě šance, mohlo se nám hrát líp. Potom jsme dostali takové góly, že prohrajeme jedno buly a soupeř to tam dá… Ve třetí třetině i v prodloužení se hra přelévala, ale my jsme udělali chybu, na což jsme hráče upozorňovali. Soupeři musím pogratulovat a mužstvo pochválit za bojovnost. Dokázalo zatlačit a dostat do úzkých soupeře, který je v extralize suverénní.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Čekali jsme velmi těžký zápas, což se potvrdilo. Nový trenér, nový impuls, vynikající fanoušci, vynikající tým. Na začátku jsme domácí trochu zaskočili, byli jsme aktivní a silní a dali první gól. Po nesmyslném vyloučení ale Hradec vyrovnal. Ve druhé třetině začali domácí tahat za delší konec a místy nás přehrávali, měli jsme plné ruce nohy práce. Naštěstí jsme v závěru třetiny vyrovnali. Pak jsme postupně začali přidávat na plynu a v prodloužení jsme podle mě byli lepším týmem. Paradoxně totální šanci chytl domácím Janko Lašák a z protiútoku jsme rozhodli.